en iyi rulet siteleri
Depremzedeler yaşadıklarını hatırlattı: Oylar Yeşil Sol Parti’ye
  • Rojev
  • Kadın
  • Depremzedeler yaşadıklarını hatırlattı: Oylar Yeşil Sol Parti’ye

Depremzedeler yaşadıklarını hatırlattı: Oylar Yeşil Sol Parti’ye

İktidarın deprem sonrası yaşattıklarını hatırlatarak, Yeşil Sol Parti’ye oy verilmesi çağrısı yapan depremzede kadınlar, "Öldük, Tayyip gitsin, artık biz de var olalım” dedi.

ABONE OL
Mayıs 11, 2023 06:33
Depremzedeler yaşadıklarını hatırlattı: Oylar Yeşil Sol Parti’ye
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MEREŞ – İktidarın deprem sonrası yaşattıklarını hatırlatarak, Yeşil Sol Parti’ye oy verilmesi çağrısı yapan depremzede kadınlar, “Öldük, Tayyip gitsin, artık biz de var olalım” dedi. 
 
Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde halkı kaderine terk eden AKP’ye karşı başlayan öfke dinmedi. Depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen çadırlarda yaşamını sürdüren depremzedeler, bu öfkeleriyle sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Depremin merkez üssü olan Mereş’in Bazarcix ilçesinde kadınlar, deprem sonrası iktidarın yaşattığı mağduriyeti anlatarak, bu politikalara karşı oylarını var olabilmek için Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) yana kullanacaklarını ifade etti.  
 
Seçimin önemine vurgu yapan depremzedelerden Elif Kızıler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na, milletvekilliği seçiminde ise Yeşil Sol Parti’ye oy vereceğini belirtti.
 
‘ARTIK KORKMUYORUM’ 
 
Değişim için 14 Mayıs seçimlerini beklediklerini ifade eden Zübeyde Kanidağlı, “Her türlü zulmü çektik. Kimse ses çıkartamıyordu, korkuyorduk. Artık korkmuyorum. Ne olursa olsun korkmuyorum. Değişmesini istiyorum. Bu zulme artık yeter” diyerek tepkisini dile getirdi. “Yeni bir iktidar gelsin. Bizim de hakkımız tanınsın” diyen Kanidağlı, “Yeşil Sol Parti’nin hakkımızı arayacağına inanıyorum. Öldük, Tayyip gitsin, artık bizde var olalım. Yeter” dedi. 
 
‘HALK DOĞRU SEÇİM YAPMALI’ 
 
Değişimin önemini vurgulayan Cennet Tokaç, deprem sonrası devletin duyarsızlığına değindi. Tokaç, şunları söyledi: “Bize sadece bir çadır verdiler. Silopi Belediyesi de bize aşevi açtı. Sağ olsunlar, onlar olmasa aç kalırdık. Devletin bize sunduğu hiçbir şey yok. Verdiği bir 10 bin TL. Onu da cebimizden kat kat aldı. Ben değişim istiyorum. Tek başına iktidar olmaz. Halkın sandık başında doğru seçim yapmalarını istiyorum. Çocuklarımız, geleceğimiz için bir şeyler yapılmasını istiyorum.”
 
Umudun Yeşil Sol Parti’de olduğunu vurgulayan Tokaç, bunun gelecek için iyi bir tercih olduğu çağrısında bulundu. 
 
‘HUKUK, ÖZGÜRLÜK, DEVLET YOK’
 
Çalışmak zorunda kaldığını ve bu nedenle eğitimini yarıda bıraktığını aktaran Elif Görnü, “Bu seçim bizim için çok önemli. Artık hukuk, özgürlük, devlet yok. Artık yeter, buramıza kadar geldi. Biz böyle yaşamak istemiyoruz. Bir kadının hakları olması lazım. En başta devlet olması lazım. Bizim başımızda devlet diye bir şey yok. İnsanları kuru soğana, patatese muhtaç ediyorlar. 5-6 yaşındaki çocuk oyunlardan bahsedeceğine, ekonomiden bahsediyor. Bunun sebebi baştaki. Artık kimse onu istemiyor, bunu anlaması gerekiyor. Cumhurbaşkanı dediğin insan ayrımı yapmaz. Ama bizim başımızdakiler ayrımcılık yapıyor” şeklinde konuştu.
 
‘DEPREMDE YAŞANANLARA BAKIN’
 
Yeşil Sol Parti’ye oy vereceğini dile getiren Görnü, şu çağrıda bulundu: “İlk başta yaşantımıza ve hayat mücadelemize, özellikle depremden sonra yaşadıklarımıza bir bakın. Ondan sonra vicdanınız rahatsa, hangisine oy vermek istiyorsanız, ona oy verin. Biz ülke olarak bunları hak etmiyoruz. Kadınlar tecavüze, şiddete, tacize maruz kalıyor. Bunun sebebi baştaki. Ne adalet ne de hukuk var. Baştakinin bir an önce inmesi lazım. 20 yıldır aynı kişi başımızda. 20 yılda neler değişti bir bakın.”
 
MA / Rukiye Adıgüzel
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.