en iyi rulet siteleri
Depremzedeler: Muhtar çadırları kendi çevresine dağıtıyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Depremzedeler: Muhtar çadırları kendi çevresine dağıtıyor

Depremzedeler: Muhtar çadırları kendi çevresine dağıtıyor

Çadır sayısının yetersizliğinden şikayetçi olan depremzedeler, Altınova Mahallesi muhtarının gelen temel ihtiyaç malzemelerini kendi yakın çevresine dağıttığını söyledi.

ABONE OL
Şubat 19, 2023 07:30
Depremzedeler: Muhtar çadırları kendi çevresine dağıtıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DÎLOK – Çadır sayısının yetersizliğinden şikayetçi olan depremzedeler, Altınova Mahallesi muhtarının gelen temel ihtiyaç malzemelerini kendi yakın çevresine dağıttığını söyledi. 
 
Mereş Bazarcix (Pazarcık) merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin büyük yıkıma yol açtığı kentlerden biri olan Dîlok’un Nurdağı ilçesinde, kırsal mahalleler enkaz altında. Depremin vurduğu 360 nüfuslu Altınova Mahallesi’nde depremin ardından yıkılan evlerin enkazı olduğu gibi duruyor.
 
60 CAN KAYBI: MAHALLE YAS YERİ 
 
Yıkılan evler 60 kişinin yaşamını yitirmesine neden olurken, ayakta kalan evlerin tamamında ağır hasar meydana geldi. Yas yerine dönen mahallede dayanışmayla acılar paylaşılıyor. Mahallede kendi imkanları ile kurduğu çadırın yanında taziyeleri kabul eden Güzel ailesi, evin en küçük çocuğu olan 13 yaşındaki kızlarını kaybetti. 
 
ÇIKMAK İSTERKEN ENKAZ ALTINDA KALDI 
 
Eşi ve 5 çocuğuyla şans eseri kurtulduğunu belirten baba Abbas Güzel, en küçük çocuğunun ise deprem anından evden koşarak çıkmak isterken enkaz altında kaldığını söyledi. Kızının ölümünü kabullenmeyen Güzel, aile nüfusunu hala 8 kişi olarak belirtiyor. 
 
‘KÜRT’TEN BAŞKA KİMSEDEN DESTEK GÖRMEDİK’ 
 
Henüz bir yılı dolmayan yeni evlerinin yıkıldığını söyleyen Güzel, mavi bir brandayla yaptıkları çadırı göstererek, “Bize 13 gündür devletten tek bir gıda malzemesi veya başka bir destek gelmedi.  İhtiyacımız olan şeylerin tamamını Kürtler kendi bölgelerinden ulaştırdı. Onun dışında başka bir destek görmedik biz” dedi.
 
MUHTAR ÇADIRLARI KENDİ ÇEVRESİNE DAĞITIYOR
 
Birçok binanın enkaza döndüğü mahallede çadır sayısındaki eksiklik dikkat çekerken, bu durum depremzedelerin en çok şikayet ettiği konu oluyor. Çadır yardımının eksikliğinden şikayet eden mahalleli, 4 kişilik kapasiteye sahip birçok çadırda en az 8 kişinin kaldığını söyledi. Mahalleliler ayrıca temel ihtiyaçların ulaşmasında yaşanan sıkıntıları anlatarak, gelen sınırlı temel ihtiyaçların ise Kadir Özkan isimli mahalle muhtarının kendi yakın çevresine dağıttığını aktardı. 
 
MA / İbrahim Irmak
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.