en iyi rulet siteleri
DEDEF’ten ‘örgütlenme’ çağrısı

DEDEF’ten ‘örgütlenme’ çağrısı

Seçim gecesi yaşanan ırkçı saldırılara tepki gösteren DEDEF Yönetim Kurulu üyesi Ali Rıza Billur, seçim kutlamalarının nefret gösterilerine dönüştüğünü belirterek, herkesi yeni dönemde örgütlenmeye çağırdı.

ABONE OL
Haziran 1, 2023 12:30
DEDEF’ten ‘örgütlenme’ çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Seçim gecesi yaşanan ırkçı saldırılara tepki gösteren DEDEF Yönetim Kurulu üyesi Ali Rıza Billur, seçim kutlamalarının nefret gösterilerine dönüştüğünü belirterek, herkesi yeni dönemde örgütlenmeye çağırdı.  
 
Dersimliler Dernekleri Federasyonu (DEDEF), seçim gecesi MHP bayraklı araçlar tarafından Can Dersim Tunceliler firmasının Gümüşhane yolunda saldırıya uğramasına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde açıklama yaptı. “Irkçı saldırılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” pankartının açıldığı basın toplantısına DEDEF üyeleri ve İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri katıldı. 
  
KUTLAMALAR NEFRET GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ
 
Açıklıma yapan DEDEF Yönetim Kurulu üyesi Ali Rıza Billur, 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu tamamlandıktan sonra seçim kutlamalarının nefret gösterisine dönüştüğünü ifade ederek, gösterilerde 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 4 kişinin de yaralandığını belirtti. Seçim öncesi ve sonrasında toplumsal bölünmeye dikkat çeken Billur, “Bu dil ve politikanın sonucunda ise mevcut iktidardan olmayan herkes hedef haline geldi. Bunun başında Osmanlı’dan ve yüzyıllık Cumhuriyet’in hedefi olan biz Kızılbaş Kürt olan Dersimliler oldu” ifadelerini kullandı.
 
POLİSLER İŞLEM YAPMADI
 
Seçim gecesi Can Dersim Tunceliler otobüsüne yapılan saldırının MHP bayraklı kişiler tarafından yapıldığını belirten Billur, “MHP bayraklı araçlardan inen kişilerin aracı yakacaklarını ve araçta bulunan kişilerin inmesini istemişledir. Bunun üzerine saldırganlara araçta bulunan Karadeniz Bölgesi’nden iki kadının tepki göstermiştir. Daha sonra olay yerine polisler gelmiş ancak yolu kesen saldırganların kimlik tespitini yapmamış ve herhangi bir işlem uygulamamışlardır” şeklinde konuştu. Billur, benzer bir durumun Trabzon’da da yaşandığını hatırlattı. 
 
ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI  
 
Geleneklerinde baş eğme gibi bir durumun olmadığını vurgulayan Billur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler halkların ve inançların bir arada hoşgörü ile yaşamasını savunmaya devam edeceğiz. Başta Dersimliler olmak üzere sınırsız, sınıfsız ve cinsiyetçi olmayan bir dünyanın özlemini kuranlar, mücadeleden, haktan yana olan herkese çağrımız safları sıklaştırmak ve örgütlenmektir. Gücümüz birliğimizden ve örgütlülüğümüzden gelir. Bu yüzden Hacı Bektaş Veli’nin sözüne kulak verelim; bir olalım, diri olalım, iri olalım.”
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.