DOLAR 18,6466 0.04%
EURO 19,5661 0.25%
ALTIN 1.065,960,45
BITCOIN 313749-0,84%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

DBP Wan Kadın Meclisi ‘Jin Jiyan Azadî’ ile kuruluşunu ilan etti
  • Rojev
  • Güncel
  • DBP Wan Kadın Meclisi ‘Jin Jiyan Azadî’ ile kuruluşunu ilan etti

DBP Wan Kadın Meclisi ‘Jin Jiyan Azadî’ ile kuruluşunu ilan etti

DBP Wan Kadın Meclisi “Jin jiyan Azadî” sloganıyla kuruluşunu ilan ederek, örgütlenme çağrısı yaptı. Açıklamada, “21’inci yüzyılı kadın devrimi haline getirmek temel görevimiz olacak” mesajı verildi.

ABONE OL
Kasım 17, 2022 12:00
DBP Wan Kadın Meclisi ‘Jin Jiyan Azadî’ ile kuruluşunu ilan etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – DBP Wan Kadın Meclisi “Jin jiyan Azadî” sloganıyla kuruluşunu ilan ederek, örgütlenme çağrısı yaptı. Açıklamada, “21’inci yüzyılı kadın devrimi haline getirmek temel görevimiz olacak” mesajı verildi.  
 
Wan’da, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi, çok sayıda kadının katılımıyla yaptıkları açıklama ile kuruluşunu ilan etti. Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlenen açıklamaya Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri, Serhat Göç Araştırmaları Derneği (GÖÇ-DER), Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Jineoloji dergisi çalışanları, Barış Anneleri Meclisi, STAR Kadın Derneği üyeleri katıldı. Salona; “Em ji bo pêşeroja jin a azad xwe rexistin dikin” pankartının yanı sıra Süleymaniye’de katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi Üyesi Nagihan Akarsel’in fotoğrafları ile İran’da katledilen Jîna Emînî’nin fotoğrafları asıldı.
 
‘DÜNYANIN ORTAK SESİ’ 
 
Toplantıda söz alan DBP Wan Kadın Meclisi Sözcüsü Nilüfer Ayhan, “Kurdistan, Türkiye ve Ortadoğu da; ırkçılık, milliyetçilik ve dinciliğin, cinsiyetçilik eksenli bir politikayla, kadınlara ve topluma karşı amansız saldırılarıyla karşı karşıya olduğumuz zorlu bir dönemdeyiz. Erkek egemen sistemin bütün kötülüklerine ve saldırganlığına karşı, mücadelenin ‘Jin Jiyan Azadî’ ile taçlandırılması tesadüfi değildir. Bugün Kurdistan’dan başlayan bu ses, tüm dünyanın ortak sesi olmuş durumdadır. Toplumsallaşan bu sesi daha da yükseltmek, örgütlemek ve 21’inci yüzyılın kadın devrimi haline getirmek temel görevimiz olmalıdır” dedi.
 
‘SİSTEMATİKLEŞEN SALDIRILAR’ 
 
Faşizmin yükselmesiyle kadına yönelik şiddetin arttığını belirten Ayhan , “Yeniden cinsiyetçi eril dilin hortlamaya başlaması, kadına dönük artan baskı mekanizmaların yargı eliyle korunması, kadın kazanımlarına dönük artan yoğun saldırılar, kadın cinayetleri, yeniden artan kadın intiharları ve daha sayacağımız bir çok saldırı erkek devlet eliyle sistematize edilmektedir. Ülkemizde de diktatörlük heveslisi, egemen milliyetçi-dinci-ırkçı koalisyon toplumu hizaya sokma politikalarını, Kürt düşmanlığı ve cinsiyetçilik üzerinden örmektedir. Öncelikle kadın özgürlük politikalarını hedef almakta, kadın kimliğine, varlığına, bedenine, değerlerine ve mücadelesine saldırmaktadır” ifadelerine yer verdi.
 
DBP KADIN MECLİSİ KURULUŞUNU İLAN ETTİ
 
Öz savunmanın, örgütlü mücadeleden geçtiğini vurgulayan Ayhan, “Yeni dönem görevimiz olan kadın örgütlülüğünü köyden, mahalleye yaşamın her alanında inşa etmeye, var etmeye kararlıyız. Bu nedenle yeni dönem örgütleme görevimizi DBP Kadın Meclisleri olarak kendimiz inşa edeceğiz. DBP Kadın Meclisleri olarak; direnişi büyütmek, örgütlenerek birlikte örgütlemek, kadın aklını, rengini siyasete kazımak ve kadın özgürlükçü bir toplum yaratmak ana hedefimizdir. Meclis aracılığıyla, erkek egemenlikçi yaklaşımlara karşı;  direnişimizi her alanda büyüteceğiz. 25 Kasım’a giderken kadınlar üzerinde yürütülen her türlü şiddete karşı mücadelede ısrarcıyız. Bu vesileyle 25 Kasım’a doğru giderken DBP Kadın Meclisi’mizi ilan ediyoruz. Şiddete, tacize, tecavüze, her türlü eril zihniyete, köleliğe, sömürüye, yoksulluğa karşı alanlarda olup eşit yaşamı inşa edeceğiz” diye konuştu. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.