DBP: İmralı’daki tecride son verilsin

DBP: İmralı’daki tecride son verilsin

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesini isteyen DBP, “Keyfi uygulama ve baskılar, Türkiye ve Ortadoğu çapında savaş ve kaosa dönüştürülmüştür” dedi.

ABONE OL
Ocak 15, 2023 06:32
DBP: İmralı’daki tecride son verilsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesini isteyen DBP, “Keyfi uygulama ve baskılar, Türkiye ve Ortadoğu çapında savaş ve kaosa dönüştürülmüştür” dedi. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ege Danışma Bürosu, PKK Lider Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin İzmir’deki binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya HDP il yöneticileri, Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER), Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve yurttaşlar katıldı.
 
TECRİT SAVAŞ VE KAOSA
 
Basın toplantısında konuşan Ege Danışma Bürosu yöneticilerinden Kerem Ay, 20 yıldır AKP’nin baskıcı politikalarının sürdüğünü belirterek, son 5 yılda AKP-MHP’nin diktatörlük rejimi oluşturduğunu söyledi. Ay, “AKP ve MHP devlet olanaklarının tümünü arkasına alarak, baskı, zulüm ve saldırılarını daha da arttırarak; şiddet, çatışma ve savaş politikalarıyla ülkede bir kaos ortamı yaratmıştır. Esasta AKP-MHP faşist bloğu iktidarlarını korumak için tüm insanlara ve insani değerler karşı ilan edilmemiş bir savaşı yürütmektedir. Bütün bu saldırılara karşı direnen, demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürüten herkesi düşman ilan etmekte, siyasallaştırdığı ve kendine bağladığı yargı kurumları aracıyla gözaltına almakta, tutuklamakta, on yılları bulan hapis cezaları verdirmektedir” dedi.
 
‘ÇÖZÜM SORUNUN BAŞLANGICINDADIR’
 
Bütün faşizan uygulamaların başlangıç noktasının Türkiye’deki farklılıkların inkarına, özelde ise Kürt halkının inkarına dayandığını ifade eden Ay, “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerinden başlatılan izolasyon ve tecrit politikaları, MHP’nin de sürece dahil edilmesiyle, mutlak tecritte dönüştürülmüştür. 20 yıl önce Sayın Öcalan şahsında yürütülen tecrit günümüzde tüm muhalif kesimlerin tecridine, yine Sayın Öcalan şahsında yürütülen keyfi uygulama ve baskılar, Türkiye ve Ortadoğu çapında savaş ve kaosa dönüştürülmüştür. Açık ki, sorunun çözümü sorunun başlangıcındadır. Bu gerçeklikten hareketle HDP milletvekillerinin meclis önünde başlatmış oldukları ‘Tecride karşı Adalet Nöbeti’ne DBP olarak bizlerde destek veriyoruz. Vekillerimizin talepleri talebimizdir diyoruz” diye konuştu.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.