en iyi rulet siteleri
Çukurova TUHAY-DER’den tecrit tepkisi

Çukurova TUHAY-DER’den tecrit tepkisi

Çukurova TUHAY-DER, İmralı tecridinin tüm topluma yansıdığını ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin arttığını kaydetti.

ABONE OL
Mayıs 12, 2023 13:00
Çukurova TUHAY-DER’den tecrit tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Çukurova TUHAY-DER, İmralı tecridinin tüm topluma yansıdığını ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin arttığını kaydetti.  
 
Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER), cezaevlerinde politik tutuklulara yönelik hak ihlallerine dair Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) binası önünde açıklama yaptı. Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda tutuklu yakını da açıklamaya katıldı. Açıklamada, “Tecrit insanlık suçudur” pankartı açılarak, sık sık “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganı atıldı.
 
‘İMRALI TECRİDİ TÜM TOPLUMA YANSITILIYOR’
 
Çukurova TUHAY-DER Eşbaşkanı Ergün Altuntaş, AKP-MHP’nin iktidarı döneminde büyük bir yıkım yarattığını ve bu yıkımın en ağırının İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile siyasi tutuklular üzerinde yaşandığını söyledi. Altuntaş, “İmralı zindanında kalan Sayın Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşulları tüm zindanlara yayılmış ve neredeyse alfabede harf bırakılmayacak isimlerde yeni zindanlar açılmıştır. İmralı tecrit sistemi tüm topluma yansıtılmıştır” dedi.  
 
‘AİLELER CEZALANDIRILIYOR’
 
Politik tutuklulara dönük uygulamaların hukuk dışı ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu vurgulayan Altuntaş, “Gözlem Kurulu kararıyla tahliye edilmesi gereken siyasi tutsaklar bırakılmamakta, cezaevlerinde sevkler sırasında tutsaklar ailelere en uzak cezaevlerine gönderilmekte ve böylelikle aileler de cezalandırılmaktadır. Hasta tutsaklar hastaneye götürülürken ters kelepçe ve ağız içi aramaya maruz kalıp, kabul etmeyen tutsakların tedavisi engellenmektedir” diye belirtti.
 
‘ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR’
 
Cezaevlerindeki tutuklulara karşı çifte standart uygulandığını ifade eden Altuntaş, şunları söyledi: “82 yaşında olan Mehmet Emin Özkan, yanında 2 kişi olmadan ayakta duramazken zindanda tutuluyor. Eli kanlı Hizbullah militanlarının tamamı serbest bırakılmıştır. Düzce zindanında bir eli olmayan, kulak zarı patlak olan ve ileri derecede ağır hasta olan Sinan Tutmaz, bireysel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Buna rağmen tekli hücreye alınmıştır. Bizler buradan yaşanan tüm bu baskıcı faşizan uygulamalara karşı tüm halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. 14 Mayıs’ı, karanlık düzene karşı özgürlük ve demokrasiye açılan bir yol olarak görüyoruz.”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.