DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 347182-1,38%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Cudi Yürüyüşüne katılmasınlar’ diye 11 saat binada bekletildiler
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Cudi Yürüyüşüne katılmasınlar’ diye 11 saat binada bekletildiler

‘Cudi Yürüyüşüne katılmasınlar’ diye 11 saat binada bekletildiler

Doğa kıyımına karşı Cudi Yürüyüşü’ne katılmak isteyen 10 kişinin, polis ablukasına alınan DBP ve HDP’nin Diyarbakır binalarından dışarı çıkmasına 11 saat izin verilmedi.

ABONE OL
Eylül 17, 2022 14:30
‘Cudi Yürüyüşüne katılmasınlar’ diye 11 saat binada bekletildiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİYARBAKIR – Doğa kıyımına karşı Cudi Yürüyüşü’ne katılmak isteyen 10 kişinin, polis ablukasına alınan DBP ve HDP’nin Diyarbakır binalarından dışarı çıkmasına 11 saat izin verilmedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin çağrısı ile binlerce kişi, ekolojik kıyıma karşı Van, Diyarbakır, İstanbul gibi birçok kentten Cudi Dağı’na gitti. Engellemelere rağmen binler Cudi Dağı’na varırken, Diyarbakır’da HDP Bağlar ilçe ile DBP il ve ilçe binaları sabah saat 06.00’dan 17.00’a kadar polis ablukasında tutuldu.
 
BİNADAN ÇIKMALARINA İZİN VERİLMEDİ
 
Sabah saatlerinde binaya gelen 10 partili, burada toplanıp Cudi Dağı’na yürümeyi planladı.  Ancak binayı ablukaya alan polisler, kimsenin binadan çıkmasına izin vermedi.  Evlerine dahi gitmelerine izin verilmeyen HDP ile DBP’liler, yaşadıklarını anlattı. 
 
‘AMAÇ YÜRÜYÜŞE KATILMAMIZI ENGELLEMEK’
 
1DBP il binasında polisler tarafından çıkışına izin verilmeyen DBP Parti Meclisi (PM) Üyesi İsmail Kino, “Bizi burada sabah saatlerinden bu yana tutmalarının sebebi, yürüyüşe katılmamızı engellemektir. Burada çok yönlü bir engelleme var. Bu yönüyle Kürt toplumuna, Kürtlerin yaşam alanına bir müdahale söz konusu” dedi. 
 
‘KENDİ YASALARINI ÇİĞNİYORLAR’
 
Cudi’de yapılan ağaç katliamı ile insanların nefeslerinin kesildiğini, toplumsal dokunun parçalandığını söyleyen Kino, yapılanların sadece ağaç kesilmesi olarak ele alınmaması gerektiğini ifade etti. Kino, “Yani bir siyasi parti binasından çıkarmama zihniyeti başka nerde görüldü. Kendi yasalarını çiğniyorlar. Çifte standart uyguluyorlar. Sokağa çıkmamızdan korkmalarının sebebi, demokrasi ile yüzleşmekten korkmalarıdır” şeklinde konuştu.  
 
‘POLİS BİNAYI ABLUKAYA ALMIŞTI’
 
HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Sümeyye Kirici ise, Cudi Yürüyüşüne katılmak için toplandıklarını belirterek, “Ama sabah 06.00 da parti binasına geldiğimizde, polis binanın etrafını sarmış, ablukaya almıştı. Annelerin binaya girmelerine izin vermediler, ancak anneler direnince binaya girdiler. Daha sonra toplanıp dışarı çıktık, ancak bu sefer çıkışımıza izin vermediler. Gerekçesini sorduğumuzda bize valilik kararı olduğunu söylediler. Bizler de kapı önünde oturarak, onları protesto ettik. Saat 06.30’dan saat 12.00 kadar bina önünde oturarak, zılgıtlarla, alkışlarla, şarkılarla eylem yaptık” dedi.
 
‘POLİS ANNELERİ EVLERİNE KADAR TAKİP ETTİ’
 
 Kirici, daha sonra bekleyen Barış Anneleri’nin fenalaşmaları üzerine evlerine gitmek istediklerini, polisin buna izin verdiğini, ancak annelerin evlerine gidene kadar polislerce takip edildiklerini aktardı. Kirici, “Polisler takip ettikleri bir anneye nereye gittiğini sormuş, anne ise onlara cevap vermeyip tekrar binaya geri geldi. Bize burada ne kadar yasak koysalar da, çıkmamıza izin vermemiş olsalar da, biz amacımıza ulaştık. Bizler gitmesek de arkadaşlarımız gitti” diye konuştu. 
 
Polis ablukasında bekletilen partililerin dışarı çıkmasına 11 saat sonra izin verildi.
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.