en iyi rulet siteleri
CPJ: Türkiye’deki gazetecileri ‘terörizm’ ile suçlamaktan vazgeçin
  • Rojev
  • Güncel
  • CPJ: Türkiye’deki gazetecileri ‘terörizm’ ile suçlamaktan vazgeçin

CPJ: Türkiye’deki gazetecileri ‘terörizm’ ile suçlamaktan vazgeçin

CPJ, yaptığı açıklama ile Türkiye’ye basın mensuplarını “terörizm” ile suçlamaktan vazgeçmeleri ve tüm tutuklu gazetecileri serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

ABONE OL
Şubat 22, 2023 19:30
CPJ: Türkiye’deki gazetecileri ‘terörizm’ ile suçlamaktan vazgeçin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- CPJ, yaptığı açıklama ile Türkiye’ye basın mensuplarını “terörizm” ile suçlamaktan vazgeçmeleri ve tüm tutuklu gazetecileri serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Ergün tarafından tutuklu Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirleri Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Emrullah Acar ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznür Değer, tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zemo Ağgöz ve bir süre MA’nın Ankara bürosunda stajyer olarak çalışan Mehmet Günhan hakkında hazırlanan iddianame kabul edilmişti.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) yaptığı açıklama ile gazetecilerin “terör örgütü üyeliği” ile suçlanmasına tepki gösterdi.

CPJ’in New York’ta bulunan Programlar Direktörü Carlos Martinez de la Serna, “Türkiyeli yetkililer tarafından kısa süre önce 10 gazeteciye yöneltilen terörizm suçlamaları basın mensuplarının haberlerine misilleme olarak açılan davalardan oluşan uzun bir zincirin son halkası” dedi ve ekledi: “Yetkililer bu suçlamaları geri çekmeli; mesleki faaliyetlerinden dolayı hapsedilmiş tüm gazetecileri serbest bırakmalı ve gazeteciliği terörizmle eşitlemekten vaz geçmeliler” dedi.

İddianamede suçlanan gazeteciler, ilgili haberlere ve CPJ’in incelediği iddianameye göre sanıklar yasadışı örgüt Kürdistan İşçi Partisi (PKK) üyesi olmakla suçlanıyorlar.

Gazeteciler hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 3 buçuk ay sonra tamamlanan iddianamenin büyük bir bölümü, Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan 149 haberden oluşurken, Savcı haberlerin yanı sıra delil olarak gazetecilerin alınan ifadeleri, el konulan dijital materyallerin inceleme sonuçlarını ve HTS kayıtlarını gösterdi. 

CPJ söz konusu duruma ilişkin yorum almak için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Türkiye’nin Adalet Bakanlığı’na e-posta gönderdiğini ancak yanıt alamadığını açıkladı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.