en iyi rulet siteleri
Çocuklara yaşadıklarını oyunlarla unutturmaya çalışıyorlar
  • Rojev
  • Güncel
  • Çocuklara yaşadıklarını oyunlarla unutturmaya çalışıyorlar

Çocuklara yaşadıklarını oyunlarla unutturmaya çalışıyorlar

Deprem sonrası Uşak’tan İslahiye’ye gelen 15 kişilik okul öncesi öğretmen, çocuklar için etkinlikler düzenleyerek, depremin psikolojik etkilerini atlatmalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

ABONE OL
Şubat 18, 2023 12:00
Çocuklara yaşadıklarını oyunlarla unutturmaya çalışıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DÎLOK – Deprem sonrası Uşak’tan İslahiye’ye gelen 15 kişilik okul öncesi öğretmen, çocuklar için etkinlikler düzenleyerek, depremin psikolojik etkilerini atlatmalarına yardımcı olmaya çalışıyor. 
 
Mereş merkezli depremin etkilediği 10 kentte yaralar dayanışmayla sarılıyor. Uşak’tan Dîlok’un İslahiye ilçesine gelen 15 kişilik okul öncesi öğretmen, kurulan 5 çadırda çocuklar için etkinlikler düzenleyerek, depremin psikolojik etkilerini atlatmalarına yardımcı olmaya çalışıyor. İlçeye gelen gönüllü öğretmenlerden Güllü Şepik, sanıldığının aksine depremin çocukları derinden etkilediğini belirtti. 
 
DEPREM GERÇEĞİ OYUNLARDA 
 
Depremden hemen sonra bölgeye gelmek için gönüllü olduklarını ifade eden Şepik, “Buraya 15 arkadaş geldik. 5 çadır okul kurduk. 4 gündür sahadayız. Toplumda çocukların depremden anlamadığı ve etkilenmediğine dair bir algı var. Çadır ve deprem, onların hayatının bir gerçeği ve burada bu gerçekle yaşamayı öğreniyorlar. Onları bundan biraz soyutlamaya çalışıyoruz. Çocuklar burada oyunlar oynuyor ve bu oyunlarda mutlaka deprem oluyor. Bir tanesi blok kurmuş, ‘Deprem oldu sallanıyor, içerisinde 150 kişi öldü’ diyorlar. Çocukları biraz bunlardan uzaklaştıracak oyunlar kurmaya çalışıyoruz. Deprem konusuna çok değinmemeye çalışıyoruz” diye belirtti. 
 
‘UZAKTAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL’
 
Bir okulda konaklandıklarını aktaran Şepik, şöyle dedi: “Televizyondan yaşananları izliyorduk. Buranın ne kadar zor olduğunu, şartların kötü olduğunu görüyorduk. Uşak’ta yardım için çalışıyorduk ama buraya gelince televizyonda gördüklerimizin çok kısıtlı olduğunu gördüm. İşin içinde olunca çok daha zor. Kaldığım bir bina var, en azından yatacak yerim var ama yine çok sıkıntı var. Yol, elektrik, su hepsi sıkıntılı. Herhangi bir ihtiyacınız olduğunda onu bulmak zor.” 
 
MA / Berivan Kutlu
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.