DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348462-0,90%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çatımız Gökyüzü Hareketi: Mücadeleyi sürdüreceğiz
  • Rojev
  • Gençlik
  • Çatımız Gökyüzü Hareketi: Mücadeleyi sürdüreceğiz

Çatımız Gökyüzü Hareketi: Mücadeleyi sürdüreceğiz

Çatımız Gökyüzü Hareketi, ücretsiz barınma hakkı başta olmak üzere yaşadıkları sorunlar giderilene kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Göğü ne yasaklayabilir ne de paraya bağlayabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 11:00
Çatımız Gökyüzü Hareketi: Mücadeleyi sürdüreceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Çatımız Gökyüzü Hareketi, ücretsiz barınma hakkı başta olmak üzere yaşadıkları sorunlar giderilene kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Göğü ne yasaklayabilir ne de paraya bağlayabilirsiniz” açıklamasında bulundu. 
 
Okulların açılmasıyla birlikte başta barınma olmak üzere birçok sıkıntıyla karşılaşan üniversite öğrencileri, birçok yerde başlattığı “Çatımız Gökyüzü” eylemlerini sürdürüyor. Geceyi eylem yaptıkları parklarda, sokaklarda geçiren öğrenciler, yaşadıkları sorunların giderilmesi talebinde bulunuyor. Çatımız Gökyüzü Hareketi olarak öğrenciler, taleplerini sıralayan yazılı bir açıklama yaptı. İktidarın toplumu sürüklediği ekonomik, politik, eğitim ve sağlık alanındaki sorunların talep edilerek çözülemeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, en önemli talebin dayanışma olduğu belirtildi. “Saraylar zalimlerin olabilir, gökyüzü hepimizindir” denilen açıklamada, dayanışma amacıyla atılacak her adımın “çözüm gücü” olacağı ifade edildi.
 
‘LÜKS VE ŞATAFAT’ İÇERİSİNDEKİ YAŞAM
 
Öğrencilerin AKP-MHP iktidarı ve eğitim kurumu idarelerine seslendiği açıklamada, “Lüks ve şatafat içerisindeki yaşamınız sırtımızda bir kambur misali sürekli büyümektedir. Belimizi doğrultamıyor ve önümüzü göremiyor olmamızın sebebi sizsiniz. Düşürüldüğümüz durum insani yaşam standartlarının altında kalmaktadır. Bu sefalete sessiz kalmayacağımızı ve hakkımızı arayacağımızı biliyordunuz, bunun korkusuyla İçişleri Bakanlığı’nızın eliyle yayınladığınız genelgenizi kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verildi. 
 
 “Biz öğrencilerin örgütlenme hakkına karşı hazırladığınız genelge bizim için yok hükmündedir” diyen öğrenciler, yapılacak olan “hak gasplarını” kabul etmediklerinin ve mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.
 
TALEPLER SIRALANDI 
 
Mücadelenin sürdürüleceği belirtilen açıklamada, öğrencilerin talepleri şöyle sıralandı: 
 
“* İlk günden itibaren yetersiz kalan 850 TL’lik burs; eğitime, barınmaya ve beslenmeye gelen zamlar karşısında çoktan eridi. Bursumuz yaşanan enflasyon oranında arttırılmalı ve geri ödemeli bir şekilde verilen krediler de birikmiş borçları silinmek üzere bursa dönüştürülmelidir.
 
* KYK yurt ücretlerine yüzde 80 ile yüzde 100 arasında yapılan zamlar derhal geri çekilmeli. Yaşam standartları iyileştirilerek barınmanın ücretsiz olmasına dönük adımlar atılmalıdır.
 
* 2-3-4 kişilik KYK yurt odalarının ranza sistemiyle 8-10 kişiye çıkarılmasını kabul etmiyoruz. Koğuş değil yurt istiyoruz. Yatak kapasiteleri; ranza sistemine geçerek değil yeni yurtlar inşa ederek arttırılmalıdır.
 
* Tarikat ve cemaat yurtları, ideolojik dayatmaları ve baskılarıyla özgür düşüncenin ve özgür bireyin gelişimi önünde başat engellerden birini oluşturmaktadır. Bu kurumların yurtları kapatılmalı ve bu binalar KYK yurtları olarak faaliyete geçirilmelidir
 
* Yemekhanelerde yapılan yüzde 100-300 arasındaki yemek zamları geri çekilmelidir. Bizler müşteri değiliz. Eğitim kurumları da birer ticaret merkezi değildir.
 
* Ev kiraları ve emlakların denetimsizliği; ev sahiplerine ve emlakçılara bir kara borsa alanı oluşturmaktadır. Boş evler, adeta açık arttırmaya çıkarılırcasına en yüksek ücreti verene kiralanmaktadır. Kiralar ve emlaklar denetlenmelidir.
 
* Her öğrenciye kırtasiye malzemesi ve kirada kalan öğrencilere ise gıda malzemesi, kira ve fatura desteği yapılmalıdır.
 
* Ulaşım masrafları ve yapılan son zamlar biz öğrencileri ciddi anlamda zorlamaktadır. Toplu taşıma belediyelerin bünyesinde olduğu gibi aynı zamanda ulaşım, eğitim alanının da bir parçasıdır. Ulaşıma yapılan zamlar geri çekilmelidir.
 
* Son olarak; eğitim, barınma ve beslenme haklarını talep ettiği için yurttan çıkarılan ve bursları kesilen tüm arkadaşlarımızın gasp edilen hakları geri verilmedir.
 
Göğü ne yasaklayabilir ne de paraya bağlayabilirsiniz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.