Cansız, Doğan ve Şaylemez Rojava’da anıldı
  • Rojev
  • Kadın
  • Cansız, Doğan ve Şaylemez Rojava’da anıldı

Cansız, Doğan ve Şaylemez Rojava’da anıldı

Kuzey ve Doğu Suriye’de Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anan kadınlar, “Erkek egemen sistem özgür kadını tehdit olarak görüyor” dedi.

ABONE OL
Ocak 9, 2023 11:00
Cansız, Doğan ve Şaylemez Rojava’da anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye’de Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anan kadınlar, “Erkek egemen sistem özgür kadını tehdit olarak görüyor” dedi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Örgütleri ve Hareketleri Ortak Eylem Platformu, Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde suikastla katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’i (Ronahî) Qamişlo kentinde bulunan Mihemed Şêxo Kültür Merkezi önünde gerçekleştirdiği açıklamayla andı. Çok sayıda kadın temsilcinin katıldığı açıklamanın Kürtçesini Kuzey ve Doğu Suriye Genç Kadınlar Birliği Sözcüsü Rim Dada, Arapçasını ise Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi üyesi Jiyan Hiseyn okudu.
 
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te işgalci Türk devletine bağlı MİT’in yaptığı katliamda özgür kadın hareketinden Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan şehadete ulaştı. Sakine yoldaş, sadece Kürdistan kadınları için değil tüm dünya kadınları için direndi. Buna rağmen 10 yıldır Fransa devleti ve hükümeti bu katliamı aydınlatmadı, sorumlulardan hesap sormadı.
 
ÖNCÜ KADINLAR HEDEF ALINIYOR
 
Önder kadınların hedef alınması faşist ve gerici erkek sisteminin önceliği hali geldi. Bu bağlamda erkek egemen sistem, özgür kadın mücadelesi veren her kadını kendisine karşı tehdit olarak görmektedir. Tarihte Roza Lüksemburg’tan Clara Zetkin ve Gülnaz Ana’ya en son katledilen Evîn Goyilere kadar bu böyle oldu. Son günlerde gerçekleşen İkinci Paris Katliamı da yine Türk devletinin eliyle yapıldı. Bu katliamı kadınların ve Kürt halkının iradesini kırmaya dönük hamle olarak değerlendirmeliyiz.
 
FRANSA’YA ÇAĞRI
 
Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Örgütleri ve Hareketleri Ortak Eylem Platformu olarak Birinci Paris katliamı şehitlerini anıyor ve faillerini kınıyoruz. Uluslararası hukuk örgütlerine ve Fransa devletine, ‘Failleri ortaya çıkarın ve mahkemelerde yargılayın’ çağrısını yapıyoruz. Son olarak tüm özgürlük yanlısı toplumları, kadın örgütlerini ve insan hakları örgütlerini Kürt halkının ve kadınlarının haklı davasına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”
 
Açıklama “Şehid namirin” ve “Jin, jiyan azadî” sloganlarıyla sona erdi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.