en iyi rulet siteleri
Çandar: ‘Diren ha Diyarbekir diren’ mesajıyla Ankara’ya gideceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • Çandar: ‘Diren ha Diyarbekir diren’ mesajıyla Ankara’ya gideceğiz

Çandar: ‘Diren ha Diyarbekir diren’ mesajıyla Ankara’ya gideceğiz

Peyas’ta seçim bürosu açılışında konuşan Yeşil Sol Parti Amed adayı Cengiz Çandar, “Diren ha Diyarbekir diren, dağlarının aşkına güven, mesajıyla Ankara’ya gideceğiz” dedi.

ABONE OL
Mart 28, 2024 04:07
Çandar: ‘Diren ha Diyarbekir diren’ mesajıyla Ankara’ya gideceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED – Peyas’ta seçim bürosu açılışında konuşan Yeşil Sol Parti Amed adayı Cengiz Çandar, “Diren ha Diyarbekir diren, dağlarının aşkına güven, mesajıyla Ankara’ya gideceğiz” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed’in Peyas ilçesi 3’üncü Sanayi Sitesi Mahallesi’nde seçim bürosu açtı. Kadın ve gençleri yoğun ilgi gösterdiği açılışa Yeşil Sol Parti adayları Adalet Kaya, Sevilay Çelenk, Halide Türkoğlu Cengiz Çandar, Azad Barış, Mehmet Emin Aktar, Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Pınar Sakık Tekin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Barış Anneleri Meclisi ile çok sayıda kişi katıldı. Kimi kadınların bebekleriyle katıldığı açılışa gelen Amedspor taraftarları alanda turboslot coşku yarattı.

“Jin jiyan azadi” sloganları eşliğinde halayların çekildiği açılışta konuşan HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, AKP ve MHP iktidarını tarihin çöp sepetine göndereceklerini söyledi. Kürtlerin yaşadığı zulmün altını çizen Ceylan, “AKP’den kurtulmak aynı zamanda tecridi kırmaktır, cezaevleri kapısını açmaktı. Zulümden kurtulmaktır. Bunun için seferberlik ilan ediyoruz. Ev ev sokak dolaşıp çalışacağız. Ayrıca onların seçimlerde hileleri bitmez ancak bizle sandıklarımıza da sahip çıkıp kirli oyunlarını bertaraf edeceğiz” dedi.

İktidarın konuşan her kişiyi “terörist” ilan ettiğini söyleyen Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Adayı Sevilay Çelenk, “Bunun en büyük acısını Kürtler çekti. Kazanmaktan başka çaremiz yok. Biz kadınlar yeni yaşamı inşa edeceğiz” ifadesini kullandı.

‘DİREN  HA DİYARBEKİR DİREN MESAJIYLA ANKARA’YA GİDECEĞİZ’

Yeşil Sol Parti Adayı Cengiz Çandar ise Kürtçe başladığı konuşmasını Türkçe sürdürerek, “Siz, ‘Diren ha Diyarbekir diren, dağların aşkına güven’ diyerek her şeyi bize söylüyorsunuz. Biz ‘Diren ha Diyarbekir diren, dağların aşkına güven’ mesajıyla Ankara’ya gideceğiz. Biz diyeceğiz: Em hatin, özgürlük barış için geldik. Bizler tutuklu Figen Yüksekdağ, Gülten Kışanak, Selahattin Demirtaş ve Avrupa’da olan Osman Baydemir, Fırat Anlı’yı buraya getirmek için Ankara’ya gidiyoruz. Kürt halkı kadar acı çile çeken yoktur, yine de govend tutuyor ve mücadele ediyor. Biz kazanacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Barış Anneleri Meclisi üyeleri kurdeleyi keserek büronun açılışını gerçekleştirdi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.