en iyi rulet siteleri
Buldan: 15 Mayıs’ta hukuksuzluğun olmadığı bir sabaha uyanmak istiyoruz
  • Rojev
  • Politika
  • Buldan: 15 Mayıs’ta hukuksuzluğun olmadığı bir sabaha uyanmak istiyoruz

Buldan: 15 Mayıs’ta hukuksuzluğun olmadığı bir sabaha uyanmak istiyoruz

Bodrum'daki halk buluşmasına katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol’un rüzgarının batıdan da estiğini belirterek, "15 Mayıs’ta hukuksuzluğun olmadığı bir sabaha uyanmak istiyoruz" dedi.

ABONE OL
Nisan 29, 2023 13:00
Buldan: 15 Mayıs’ta hukuksuzluğun olmadığı bir sabaha uyanmak istiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MUĞLA  – Bodrum’daki halk buluşmasına katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol’un rüzgarının batıdan da estiğini belirterek, “15 Mayıs’ta hukuksuzluğun olmadığı bir sabaha uyanmak istiyoruz” dedi.  
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimler öncesi Muğla’nın Bodrum ilçesinde halk buluşması gerçekleştirdi. Yalıkavak Pazar Alanı’nda düzenlenen buluşmada Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın’ın yanı sıra Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Haluk Koşar yer aldı.
 
Onlarca araçlık konvoyla buluşma alanına giriş yapan heyet, “Direne direne kazanacağız” sloganları ve halaylar ile karşılandı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan halk buluşmasında, gözaltı ve tutuklama saldırılarıyla karşıya karşı kalan özgür basın ile dayanışma mesajları verildi.
Yeşil Sol Parti Muğla İl Eş Sözcülerinin halkı selamlamasının ardından söz alan TÖP PM Üyesi Haluk Koşar, konuşmasına Hikmet Kıvılcımlı’yı anarak başladı.
 
‘SANDIĞA GÖMÜLECEKLER’
 
Koşar, “İktidar o oturdukları koltuklardan kalkmayacaklardır gibi bir tablo çiziyorlar ama yeniliyorlar, yeniliyorlar” dedi. 2019 seçimlerinde tüm demokratik güçlerin dayanışmasıyla AKP’ye kaybettirildiğini ifade eden Koşar, “2023 seçimlerinde sandığa gömülecekler. Bu sömürü düzenini al aşağı ettiğimizde kazanacağız. Bizi ilgilendiren bu sömürü düzeninin nasıl sona erdirileceği. Bizi ilgilendiren eşit bir yaşamı nasıl sürdüreceği. Her dilden insanın eşit yurttaşlık temelinde nasıl bir arada yaşayacağıdır” dedi. 
 
‘KÜRTÇE KONUŞACAĞIZ’
 
SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, halkın direnciyle barajları yıktıklarını belirterek, “Şimdi tekrar AKP’yi yıkacağız. İnsanca haysiyetli bir yaşam için bu düzenden kurtulmak zorundayız. İnsan olmakta ısrar ediyorsak bu zalim düzenden kurtulacağız” diye belirtti. AKP-MHP iktidarının 2015 yılından beri Türkiye ve Kürdistan halkları üzerindeki baskıcı politikalarına dikkat çeken Uğur, “7 Haziran’da bir yol açtınız 14 Mayıs’ta başka bir yol açacaksınız. O yolu devam ettireceğiz. Türkiye’yi demokrasiyle buluşturacağız. Onların varlığı bu ülkenin taşına toprağına çökmekle sınırlıdır. Biz taşımızı toprağımızı ama önce dilimizi alacağız. Kürtçe konuşacağız. Onların bölücü olduğunu hep beraber göreceğiz. Kaybetmeyeceğiz” diye konuştu.
 
BULDAN: GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise şöyle konuştu: “Muğla’da yaşayan Kürtlerle, demokratlarla, kadınlarla bir araya gelmekten onu duyuyorum. Bu heyecan Hakkari’de de Wan’da da Bitlis’te de Muş’ta da vardı. Yeşil Sol’un rüzgarı batıya da gelmiş. Bu havayı 14 Mayıs tarihine kadar kapı kapı dolaşarak herkesi ikna ederek gece gündüz çalışacağız. Seferberlik ilan edeceğiz. Muğla halkı, Muğla’da yaşayan halkımız gerçek bir temsilciyi mutlaka parlamentoya gönderecek. Muğla’da esen bu rüzgar diğer illerimizi de motive edecek. Artık AKP-MHP ittifakını göndermenin zamanı gelmiş ve geçiyor.
 
BİR OY YEŞİL SOL’A BİR OY KILIÇDAROĞLU’NA
 
Onların zulmüne onların baskısına ve ayrımcılığına dur demenin zamanı geldi. 21 yıldır bu ülkede padişahlık yarattılar, kendi saraylarını yarattılar. Muğla halkının ne yaşadığını bilmezler, çünkü Saray’dan hayatı toz pembe gören bir anlayış var. Soğanın kilosuyla ilgilenmezler. Bugün ekonomik krizden kaynaklı kadın yoldaşlarımın geçim derdi yaşadığını bilmezler. Alışveriş yapamayan bir halkın geleceği ile onlar ilgilenmezler. Sadece ve sadece çeteleri, yandaşları ve ittifaklarından başka gözleri hiçbir şey görmüyor. Bizim de onlara karşı 14 Mayıs’ta karşı tek bir oyumuz var. Onları mutlaka göndereceğiz. Kürde düşman, demokrasiye düşman, kadına ve gençlere düşman bir anlayış var. Biz ise kardeşliği, özgürlüğü savunuyoruz. Şimdi bir kez daha stratejik bir karar aldık. Bir oy Yeşil Sol’a bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na. 15 Mayıs’ta hukuksuzluğun olmadığı bir sabaha uyanmak istiyoruz. Acılarımızın hesabını 14 Mayıs’ta sormak asli görevlerimizden bir tanesidir.”
 
‘TÜRKİYE’NİN TARİHSEL BULUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİK’
 
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, yürüttükleri mücadelenin ve ortaya konulan siyasi seçeneğin AKP iktidarı karşısında kritik önem arz ettiğini belirterek, “Bu iktidar bizi seçeneksiz bırakmak istedi. HDP’ye dönük her türlü kumpas girişimlerini yaptı ama biz onların karşısında, bütün Osmanlı oyunlarının karşısında Yeşil Sol Parti ile Türkiye’nin tarihsel buluşmasını gerçekleştirdik. Bu buluşma, demokrasi için kadın mücadelesi için bizim için çok önemli” sözlerine yer verdi.
 
14 Mayıs seçimlerinin bir sınav niteliğinde olduğunu aktaran Akın, “Bu sınavda, ‘Bu ülkede faşizmi durduracak mısınız, durdurmayacak mısınız’ ve ‘demokrasiden yana mısınız değil misiniz’ soruları sorulacak. İktidar bu sınavdan geçemeyecek” dedi.
 
Buluşma konuşmaların ardından halaylarla son buldu.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.