en iyi rulet siteleri
Bülbül’den Soylu’ya: Tecritle suç işliyorsunuz
  • Rojev
  • Politika
  • Bülbül’den Soylu’ya: Tecritle suç işliyorsunuz

Bülbül’den Soylu’ya: Tecritle suç işliyorsunuz

Türkiye’nin İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu’nun eliyle bölündüğünü ifade eden HDP Milletvekili Kemal Bülbül, “Tecritle suç işliyorsunuz” dedi.

ABONE OL
Kasım 18, 2022 18:00
Bülbül’den Soylu’ya: Tecritle suç işliyorsunuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Türkiye’nin İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu’nun eliyle bölündüğünü ifade eden HDP Milletvekili Kemal Bülbül, “Tecritle suç işliyorsunuz” dedi. 

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı 2023 bütçesi görüşmelerinde söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “bölücü” suçlamalarına ve Cemevleri düzenlemesini savunan sözlerine de Alevi kurumlarına yönelik saldırıları hatırlatarak tepki gösterdi. 

‘TÜRKİYE SOYLU ELİYLE BÖLÜNMÜŞTÜR’

“Türkiye bölünmüştür” diyerek sözlerine başlayan Bülbül, “Türkiye ne zaman bölünmüştür? Madımak katili affedilince bölünmüştür, bir anneye çocuğunun cenazesi paketle gönderilince, Ali Rıza babaya çocuğunun kemikleri bir kutu içinde verilince Türkiye bölünmüştür; Türkiye, Süleyman Soylu eliyle HDP’li belediyelere kayyum atanıp Selçuk Mızraklı ve belediye başkanlarımız suçsuz yere iftiraya maruz kalınıp tutuklanınca bölünmüştür ve dolayısıyla, Türkiye ortadan yırtılmakta, Türkiye kanamaktadır. Kürt’ün, Türk’ün, Arap’ın, Ermeni’nin, Alevi’nin, Sünni’nin, inananın, inanmayanın, MHP’nin, AKP’nin, İYİ Parti’nin, CHP’nin, HDP’nin; herkesin yüreği kanamaktadır fakat burada hamaset yapılmaktadır” dedi. 

‘CEMEVİNİ TALAN ETTİNİZ’

Soylu’nun Cemevlerine gönderdikleri Ali Arif Özzeybek’in kim olduğunu soran Bülbül, “Ali Arif Özzeybek kimdir, Cemevlerine gidip Alevilikle ilgili muhabbet yapacak ne hikmeti ne kerameti vardır? Nereden buldunuz bu devşirmeyi? Bakınız, Cemevine gelirken izzetle, himmetle, hikmetle geleceksiniz ve izzetle, himmetle, hikmetle karşılanacaksınız. Gazi Cemevi’nin kapısını kırıp içeriye gaz bombası attınız, Sarıyer Cemevi’nin içerisine girip talan ettiniz ve bunu polis marifetiyle yaptınız. Bu olduğu zaman nasıl oluyor da Alevi toplumu sizin bu yasanıza teveccüh ediyor? O Yunus, koca Yunus, dilinizden düşürmediğiniz koca Yunus, Aleviliğin ışığı, aşkın kutbu Yunus dedi ki: ‘Cennet cennet dedikleri birkaç köşk ve birkaç huri. İsteyene ver onları, bana seni gerek, seni.’ Yunus’un himmetine sığınarak şunu diyorum: Devlet devlet dedikleri birkaç makam, bir bakanlık; isteyene verin onu, Aleviye hikmet gerek, Kürt’e barış gerek, adalet gerek. Bu barışı, adaleti sağlayacak kalibreniz, çapınız var mı?” ifadelerini kullandı. 

‘SUÇ İŞLİYORSUNUZ’

İktidarın çözüm iradesinin olmadığını vurgulayan Bülbül, “Siz kayyum atamakla suç işlediniz ve şu anda tecritle suç işliyorsunuz, Alevi toplumunun değerlerine de tıpkı İkinci Mahmut gibi kayyum atayarak bir suç daha işliyorsunuz Süleyman Soylu, AKP Hükûmeti ve kadrosu. Bin yıldır beraber yaşıyorsak, ya bu sorunu çözeceğiz ya da siz çözülüp gideceksiniz” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.