en iyi rulet siteleri
Bu binaya ‘hasarsız’ raporu verildi

Bu binaya ‘hasarsız’ raporu verildi

Samandağ’da ön cephesi yıkılan ve katlarda çatlakların oluştuğu 5 katlı binaya “hasarsız” raporu verildi. Bina sakinlerinden Fuat Açıkgül, her an yıkılma tehlikesi olan bina için verilen rapora itiraz edeceklerini söyledi.

ABONE OL
Şubat 18, 2023 09:30
Bu binaya ‘hasarsız’ raporu verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Samandağ’da ön cephesi yıkılan ve katlarda çatlakların oluştuğu 5 katlı binaya “hasarsız” raporu verildi. Bina sakinlerinden Fuat Açıkgül, her an yıkılma tehlikesi olan bina için verilen rapora itiraz edeceklerini söyledi. 
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ilgili meslek örgütleri ve gönüllülerin katılımıyla depremin etkilediği 10 kentet hasar tespit çalışmalarına başladı. Bakanlığın açıklamasına göre, şu ana kadar 481 bin 865 bina da yer alan 2 milyon 196 bin 88 bağımsız birimde hasar tespit çalışması yapıldı. Yürütülen çalışmalar kapsamında 61 bin 722 binada yer alan 263 bin 800 bağımsız birimin acil yıkılması gereken ağır hasarlı ve yıkık olduğu belirlendi. 13 bin 917 binada bulunan 86 bin 673 bağımsız birimin orta hasarlı, 121 bin 515 binadaki 749 bin 654 bağımsız birimin az hasarlı, 229 bin 23 binada yer alan 915 bin 723 bağımsız birimin ise hasarsız olduğu tespit edildi.
 
Depremin ağır bir tahribat yarattığı Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi’nde bulunan 5 katlı binanın yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olmasına rağmen Bakanlığın Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri sonucunda “Hasarsız” raporu verildiği belirtildi. Apartman sakinlerinden Fuat Açıkgül, 5 katlı binanın ön cephesinin tamamen yıkıldığını ve  tüm katlarda geniş çatlakların medyana geldiğini belirterek, binanın her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Açıkgül, bu durumdan kaynaklı tüm apartman sakinlerinin dondurucu soğuğa rağmen dışarıda kurulan çadırlarda kaldığını aktardı.
 
‘DIŞARIDAN BAKIP ‘HASARSIZ’ DENİLDİ’
 
 
Bakanlığın tespit ve verdiği rapor karşında şaşkına döndüklerini ifade eden Açıkgül, rapora itiraz edeceklerini söyledi. 4 gün önce gelen ekiplerin binaya girmeden tespitte bulunduğunu aktaran Açıkgül, şu tepkide bulundu: “Barınabileceğimiz bir yer yok, ısınma sorunumuz var. Halk kendi imkânlarıyla derme çatma çadırlar kurmaya çalışıyor. Tüm mahalle bu şekilde yaşıyor. Hasar tespiti için geldiler evin içine dahi bakılmadı. Sadece dışarıdan bakılıp ‘hasarsız’ raporu verildi. Bu karara bu gün itiraz edeceğiz. Tek talebimiz her insanın en doğal hakkı olan barınma hakkının verilmesidir.” 
 
MA / Esra Solin Dal 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.