en iyi rulet siteleri
BM: Suriye’nin yüzde 70’i insani yardıma muhtaç
  • Rojev
  • Dünya
  • BM: Suriye’nin yüzde 70’i insani yardıma muhtaç

BM: Suriye’nin yüzde 70’i insani yardıma muhtaç

BM, Suriye'de insanların yüzde 70'inin insani yardıma muhtaç olduğunu bildirdi.

ABONE OL
Mayıs 31, 2023 09:00
BM: Suriye’nin yüzde 70’i insani yardıma muhtaç
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – BM, Suriye’de insanların yüzde 70’inin insani yardıma muhtaç olduğunu bildirdi. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Suriye toplumunun yaklaşık yüzde 70’inin insani yardıma muhtaç olduğunu bildirdi. BM Genel Sekreterinin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’ye sınır ötesi yardımın sürmesi için BM sınır ötesi yardım mekanizmasının süresinin uzatılmasının önemli olduğunu bildirdi.
 
Pedersen, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK), Suriye’deki insani durumun ele alındığı oturumda, üye ülkeleri bilgilendirdi.
 
Son görüşmelerinde temel odak noktalarından birinin Suriyeli mülteciler ve yerinden edinmiş kişilerin geri dönüşünün olduğuna dikkati çeken Pedersen, “Mültecilerin güvenli, onurlu ve gönüllü dönüşlerinin sağlanması ilkesini desteklemeye devam ediyoruz” dedi.
 
‘ÜLKELERİNE DÖNMEK İSTİYORLAR’
 
Pedersen, BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’daki Suriyeli mültecilerle geçen hafta yaptığı anketin sonucuna işaret ederek, “Suriyeli mültecilerin çoğu bir gün ana vatanlarına dönmeyi ümit ediyor. Büyük bir kısım da önümüzdeki 5 yılda dönmek istiyor” diye kaydetti. 
 
Mültecilerin ülkelerine dönmelerine engel teşkil eden 2 temel hususun geçim kaynağı eksikliği ve güvenlik sorunu olduğuna dikkati çeken Pedersen, güven ortamının tekrar inşa edilmesinin önem taşıdığını vurguladı.
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.