‘Birlikte değiştirelim’ mitingi hazırlıkları tamam
  • Rojev
  • Politika
  • ‘Birlikte değiştirelim’ mitingi hazırlıkları tamam

‘Birlikte değiştirelim’ mitingi hazırlıkları tamam

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın 15 Ocak’ta Kartal'da gerçekleştireceği mitingin hazırlıklarının tamamlandığını belirten HDP İstanbul 1'inci Bölge Eşsözcüsü Mesut Fırat, "Baskı, yoksulluk ve sefaletin son bulması için tüm halkı mitinge çağırıyoruz" dedi.

ABONE OL
Ocak 13, 2023 06:32
‘Birlikte değiştirelim’ mitingi hazırlıkları tamam
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 15 Ocak’ta Kartal’da gerçekleştireceği mitingin hazırlıklarının tamamlandığını belirten HDP İstanbul 1’inci Bölge Eşsözcüsü Mesut Fırat, “Baskı, yoksulluk ve sefaletin son bulması için tüm halkı mitinge çağırıyoruz” dedi.  
 
Emek ve Özgürlük İttifakı, “Savaşa, yoksulluğa, baskıya dur diyelim. Birlikte değiştirelim” şiarıyla 15 Ocak’ta İstanbul Kartal Meydanı’nda ilk mitingini gerçekleştirecek. İttifakı bileşenlerinin eşbaşkanları, genel başkanları ve sözcülerinin katılacağı miting saat 13.00’da başlayacak. Miting için tüm ilçelerde bildiri dağıtılarak, halk buluşmaları düzenleniyor.  
 
3’ÜNCÜ YOL VURGUSU 
 
Miting çalışmalarında yer alan HDP İstanbul 1’inci Bölge Eşsözcüsü Mesut Fırat, ülkedeki 2 kutuplu siyaset anlayışına karşı “3’üncü Yol”u savunduklarını ve bu yolla sorunlara çözüm getireceklerini belirtti. Ekonomik kriz, hukuksuzluk ve baskılara karşı ilk ortak mitinglerini düzenleyeceklerini ifade eden Fırat, “Bütün halkların eşit ve özgür bir şekilde bir arada yaşayabildiği bir cumhuriyetin inşasını 3’üncü Yol’la mümkün olacağını haykırmak istiyoruz” dedi. Halkın ne AKP-MHP İttifakı’na ne de mevcut düzeni restore etmek isteyen Millet İttifakı’na mahkum olmadığını belirten Fırat, “Bu bir mücadele ittifakıdır ve bu mitingi birlikte yapmamızın nedenlerinden bir tanesi de budur. Bu ittifak, halkların bütün sorunlarını ortak ve kolektif bir akılla çözümüne aday bir ittifaktır. Bu miting, seçime doğru giderken birlikte yol yürüyeceğimizi, birlikte Türkiye’nin değişim ve dönüşümünü yaratacağımızın ifadesidir” diye konuştu.
 
ORTAK MİTİNG ÇALIŞMASI
 
Fırat, miting çalışmalarına değinerek, ittifak bileşeni tüm parti ve örgütlerin yönetimleriyle birlikte İstanbul’un 39 ilçesinde günlerdir halk buluşmaları ve bildiri dağıtımı yaptığını aktardı. Miting gününe kadar bu çalışmaları sürdüreceklerini ifade eden Fırat, “Tabi her bileşen partimiz kendi özgün çalışmasını yürütüyor. Ama biz daha çok ortak çalışmayı ön plana çıkararak, halkın bu fotoğrafı görmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin içinde olduğu, sivil toplum örgütlerinin de dahil olduğu ortak bir miting çalışması yürütüyoruz” dedi. 
 
Miting çalışmalarında 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası yaşanan süreci anlattıklarını kaydeden Fırat, “Halka, bugün yürütülen savaşın sadece Kürtleri değil, bütün halkları ilgilendirdiğini aktarıyoruz. Bu savaş devam ettiği müddetçe toplumun açlık ve sefalete, anti-demokratik uygulamalara maruz kalacağını aktarıyoruz” diye kaydetti. İnsanların AKP-MHP’nin politikalarından bıktığını ve değişime ihtiyaç duyduğunu miting çalışmalarından gördüklerini söyleyen Fırat, bu nedenle mitinglerine yüksek katılım beklediklerini ifade etti. 
 
MİTİNG PROGRAMI
 
Fırat, miting günü saat 12.30’da Kartal’da bulunan Marmara Başak Durağı’nda toplanacaklarını aktararak, program akışına dair şunları söyledi: “Bütün bileşenlerin temsilcilerinin içerisinde olduğu bir kortej oluşturulacak. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kortejinden hemen sonra, bileşenlerin kendi özgün pankartlarıyla kortejleri oluşturulacak. Alanda ittifak bileşenlerinin bayrak ve flamaları olacak. Süsleme ise ittifakın ortak bayrakları olacak. 6 bileşenin genel başkanları, eş genel başkanları ve sözcüleri söz alacak. Miting, müzik dinletisiyle sonlanacak.”
 
Fırat, resmi miting başvurularını gerçekleştirdiklerini ve valilikle görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Teknik bütün hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Fırat, “Bütün bu baskıların, yoksulluğun, sefaletin son bulması için, ‘Biz kendi irademizle kendimizi yöneteceğiz’ demek için tüm halkımız mitinge gelmelidir” çağrısı yaptı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.