DOLAR 18,6375 0.05%
EURO 19,2550 -0.05%
ALTIN 1.047,410,51
BITCOIN 3075071,51%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Berivan Altürk yaralı kaçarken katledildi
  • Rojev
  • Kadın
  • Berivan Altürk yaralı kaçarken katledildi

Berivan Altürk yaralı kaçarken katledildi

Berivan Altürk’ün faili Metin Şengil hakkında hazırlanan iddianame, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Şengil'in yaralı olarak kaçan Berivan'ı takip edip katlettiği belirtildi.

ABONE OL
Kasım 8, 2022 07:00
Berivan Altürk yaralı kaçarken katledildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Berivan Altürk’ün faili Metin Şengil hakkında hazırlanan iddianame, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Şengil’in yaralı olarak kaçan Berivan’ı takip edip katlettiği belirtildi. 
 
Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesinde 21 Nisan’da boşandığı Berivan Altürk’ü katleden Metin Şengil, 23 Nisan’da emniyet ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Metin Şengil hakkında Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Boşandığı eşi kasten öldürmek”, “Altsoya karşı hayati tehlike geçirmesine sebebiyet verecek nitelikte silahla kasten yaralama” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı. İddianame, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
Üç sayfadan oluşan iddianamede, olayın gerçekleşme şekline, tanık ve failin beyanlarına yer verilirken, failin suçu işlediği silaha ulaşılamadığı kaydedildi. 
 
BİRDEN FAZLA KEZ ATEŞ ETTİ
 
İddianamede, fail Metin Şengil’in Berivan Altürk’ü katletmek için soruşturma safhasında bilgi sahibi olarak beyanı alınan Özgür Y. isimli arkadaşını ikametine çağırdığı ve bu şahsa ait araca bindiği, olay günü saat 20.30 sıralarında Altürk’ün ablasını görmesiyle araçtan indiği belirtilerek, failin tasarlayarak işlediği cinayete ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Atatürk Caddesi üzerinde maktulü ve ablasını görmesiyle araçtan içerisinde tüfek bulunan gitar çantası ile birlikte indiği, tüfeği maktule doğrultarak üzerlerine doğru ilerlediği, maktulü elinden tutarak yanına çekmeye çalıştığı, maktulün direnç göstermesi üzerine elinde bulunan soruşturma safhasında ele geçirilemeyen tüfek ile birden fazla kez rastgele ateş ettiği…” 
 
Yaralı halde olay yerinden kaçmaya çalışan Berivan Altürk’ü takip eden fail Metin Şengil’in kadının arkasından giderek bu kez katlettiğine değinilen iddianamede, “Arkasından giderek tekraren birden fazla kez maktule ateş ettiği ve sonrasında olay yerinden kaçtığı, şüphelinin açmış olduğu ateş neticesinde vücutlarının çeşitli bölgelerine saçma taneleri isabet eden eski eşi olan maktul ve altsoyu olan mağdurun yaralandıkları, tedavi amacıyla Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılan maktulün tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti” ifadelerine yer verildi. 
 
KULLANDIĞI SİLAH KAYIP
 
İddianamede olay sonrasında kaçan şüphelinin suçta kullandığı tüfeğin yapılan tüm araştırmalara rağmen ele geçirilemediği kaydedilirken, fail Metin Şengil’in ifadelerine şu şekilde yer verildi: “Eski eşinin babasının ikametine gittiklerini, burada eski eşi, müşterek çocukları ve eski eşinin ablası olan Taybet isimli şahsı görmesi üzerine araçtan indiğini, araçtan indiği sırada arka koltukta bulunan gitar kılıfı içerisinden tüfeği aldığını, eski eşinin yanına gittiği sırada Taybet isimli şahsın bağırarak tüfeği tuttuğunu, arbede esnasında tüfeğin 2-3 kez ateş aldığını, saçmaların eşine ya da çocuklarına isabet edip etmediğini görmediğini, olay sonrasında kaçarak olayda kullandığı tüfeği dereye attığını söylediği…” 
 
GÖRGÜ TANIĞI FAİLİ YALANLADI
 
Taksi şoförü ve olayın görgü tanığı olan Özgür Y. ise ifadesinde, filin “tüfeğin ateş aldığı” yönünde verilen ifadesini yalanlayarak, “Failin kendisini arayarak araca ihtiyacı olduğunu ve eşine hediyelik eşya götüreceğini söylemesi üzerine şüpheliyi Yeşilova Mahallesi’nde bulunan ikametinden aldığını, şüphelinin araca bindiği sırada elinde siyah renkli gitar çantası olduğunu ancak çanta içerisinde silah olduğunu bilmediğini, Atatürk Caddesi üzerinde şüphelinin eski eşini ve çocuklarını görmesi üzerine gitar kılıfının içerisinden çıkarttığı tüfek ile birlikte araçtan indiğini, eski eşini yanına çekmeye çalıştığını, maktulün direnmesi üzerine elinde bulunan tüfek ile 2-3 el rastgele ateş ettiğini, maktulün kaçması üzerine şüphelinin de peşinden gittiğini, burada da maktule 3-4 el ateş ettiğini beyan ettiği…” belirtti. 
 
Olay sırasında Berivan Altürk’ün yanında bulunan ablası Taybet Üren ifadesinde, Metin Şengil’e engel olmak istediğini, ancak failin olay yerinden kaçan Berivan’ı takip ederek, yaralı kadını katlettiğini söyledi.  
 
KIZI DA YARALANDI 
 
Olayda yaralan Berivan Altürk’ün kızı ise ifadesinde yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Babası olan şüphelinin elinde bulunan uzun namlulu bir silah ile yanlarına gelerek annesine doğru bir el ateş ettiğini, bu atışın annesine isabet ettiğini, teyzesi olan Taybet isimli şahsın babasına müdahale etmek istediği sırada annesi ve kardeşi ile birlikte olay yerinden kaçmaya başladıklarını, babasının arkalarından gelerek annesine birkaç el ateş ettiğini ve bu atışlardan çıkan saçmaların kendisinin de vücudunun farklı bölgelerine isabet ettiğini” kaydetti. 
 
İddianamede, yapılan olay yeri inceleme sonrasında 5 silah kovanına rastlanıldığı belirtilirken, Berivan Altürk’ün vücuduna üç tane öldürücü tüfek saçmasının isabet ettiğine de yer verildi. Fail Metin Şengil’in olay yerine geldiği ve olaydan sonra kaçtığı görüntülerinin de çevrede bulunan işyerlerinden elde edilerek dosyaya konulduğu belirtildi. 
 
FAİLİN BEYANLARI SUÇTAN KURTULMAYA DÖNÜK
 
İddianamenin netice ve talep kısmında da şu bilgiler yer aldı: “Şüphelinin soruşturma safhasında ele geçirilemeyen tüfeği kullanmak suretiyle olay tarihinden önce boşanmış olduğu eski eşinin ölümüne, altsoyu olan mağdurun ise hayati tehlike geçirecek ölçüde yaralanmasına sebebiyet vermek suretiyle üzerine atılı sevk maddelerinde yazılı suçları işlediği, ancak altsoyuna yönelik eylemini doğrudan kast ile sergilemeyip maktule yakın mesafede olan mağdurun da isabet alabileceğini öngörerek eylemine devam etmek suretiyle olası kast ile hareket ettiği, olaya ilişkin alınan mağdur, müşteki ve bilgi sahibi beyanlarının olayın husulünü doğruladıkları ve şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu anlaşıldığından, şüphelinin açık yargılamasının yapılarak eylemine uyan yukarıdaki sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına…”
 
Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan tensip zaptında görülecek duruşmada tanıkların da hazır edilmesine karar verildi. 
 
ÇOCUKLARINI ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ
 
Berivan Altürk’ün katledilmesine tanık olan ablası Taybet Üren, ajansımıza konuşarak failin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. 
 
Kardeşinin sistematik şiddet gördüğünü anlatan Üren, her şiddetten sonra karakola giderek şikayette bulunmalarına rağmen, faile uzaklaştırma kararı verildiğini ancak bu kararın Berivan’ı korumadığını belirtti. Üren, “3 yıl önce Berivan boşanmak için kadın sığınma evine yerleşti. Bir süre orada kaldı. Kısa bir süre sonra onu oradan alıp eve getirdik. Ancak Metin Şengil’in tehditleri hiç bitmedi. Berivan’a ‘eğer eve dönmezsen çocuklarını öldüreceğim’ diyordu. Bunu söyledikten 15 gün sonra fare zehirini yemeğe karıştırdığı videoyu Berivan’a atıp, ‘ya yarın eve dönüp beni affedeceksin ya da yarın çocuklarının cenazesine geleceksin’ dedi. Berivan çok üzülmüştü. Ve bize, ‘ben eve gidiyorum’ dedi. Gittikten sonra da sistematik işkence sürdü” dedi.
 
Kardeşi Berivan’ın birçok defa katledilmeyle karşı karşıya kaldığını aktaran Üren, “Berivan’ı katlettiği güne kadar da şiddet uyguladı. Sadece ona değil çocuklarına da şiddet uyguluyordu. Uzaklaştırma kararının ihlalinden ziyade Berivan 5-6 defa bundan şikayetçi oldu ama sonuç alamadı” diye konuştu. 
 
‘CEZASIZLIK CESARET VERİYOR’ 
 
Üren, kardeşinin katilinin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini talep ederek, “Berivan şikayet ediyordu, bizim büyükler, ‘affet değişir’ diyordu. Ama bu insan hiç değişmedi. Berivan her gün şiddet ve hakarete maruz kaldı. Berivan artık emniyete bile gidemiyordu. Eğer emniyet o zamanlar bunu gözaltına alıp cezaevin koysaydı belki bir daha şiddet uygulamazdı. Çünkü o şahıs cezaevine girmekten çok korkuyordu. Bugün binlerce kadın çocuklarının gözleri önünde katlediliyor. Eğer bunların faillerine ömür boyu hapis cezası verilseydi kadınları katletmeye cesaret edemezlerdi. Bunlar cezasızlıktan cesaret alıyorlar. Bir kadın öldürülmüşse ‘ne olmuş’ mantığıyla yaklaşılıyor. Bu şahıs ve onun gibilerin en ağır cezayı almasını istiyoruz.  Ceza verilsin ki bir daha buna cesaret etmesinler” ifadelerinde bulundu. 
 
MA / Dilgeş Ruvanas – Zeynep Durgut
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.