DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348651-0,88%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkalarına ait dokümanlara dair hakkında dava açılan tutukluya beraat
  • Rojev
  • Güncel
  • Başkalarına ait dokümanlara dair hakkında dava açılan tutukluya beraat

Başkalarına ait dokümanlara dair hakkında dava açılan tutukluya beraat

Osmaniye Cezaevi'nde 2018'de başka tutuklulara ait dokümanların kendisine gönderilmesine dair hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla dava açılan Ferhat Demirbaş, beraat etti.

ABONE OL
Eylül 14, 2022 10:30
Başkalarına ait dokümanlara dair hakkında dava açılan tutukluya beraat
0

BEĞENDİM

ABONE OL
OSMANİYE – Osmaniye Cezaevi’nde 2018’de başka tutuklulara ait dokümanların kendisine gönderilmesine dair hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açılan Ferhat Demirbaş, beraat etti. 
 
Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 2018’de başka tutuklulara ait dokümanların bilgisi dışında önce İskenderun Cezaevi ve sonrasında İzmir 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi idaresince kendisine gönderilmesi gerekçe gösterilerek, “sakıncalı eşyalar bulundurduğu” iddiasıyla Ferhat Demirbaş hakkında 2021 yılında “örgüt üyesi” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Demirbaş, 2021 yılı içerisinde tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile önce Osmaniye Başsavcılığı’na akabinde de Osmaniye 1’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne ifade verdi. Savcılıkta ifade veren Demirbaş, dokümanların kendisine ait olmadığını, daha önce İzmir’de de bu dokümanlara dair hakkında soruşturma açıldığını ancak ceza almadığını belirterek, suçsuz olduğunu belirtti. Savcılık,  Demirbaş’ı “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklanma talebiyle Osmaniye  1’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.
 
‘TUTUKLUYA DAVA’
 
Hakimlikte, üzerine atılı suçlamaları reddeden Demirbaş, bulunan dokümanların kendisine ait olmadığını yineleyerek, “Konu tamamen cezaevi idaresinin yapmış olduğu yanlışlıktan ibarettir. Adli suçlu olmama rağmen aylarca terör örgütü suçlarıyla aynı koğuşta yatırmışlardı. Herhangi bir örgüte üyeliğim yoktur. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum” diye belirtti. Hakimlik, Demirbaş’ın cezaevinde bulunup, kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Savcılık, Demirbaş hakkında “sakıncalı eşyalar bulundurduğu” iddiasıyla “örgüt üyesi” iddiasıyla iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden Osmaniye 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Demirbaş hakkında dava açtı.
 
‘ÖRGÜTÜ BENİMSEMİYOR BERAAT’
 
Demirbaş’ın 7 Eylül’de Osmaniye 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasına avukatı Mehtap Sert hazır bulundu. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savcı davaya dair mütalaasını sundu. Savcı, Demirbaş hakkında her ne kadar “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla iddianame hazırlandıysa da Demirbaş’ın cezaevi disiplin soruşturma dosyaları ve “örgütsel faaliyetlerde bulunmadığını” belirterek veya “örgütü benimsemediğine” hükmederek, beraatını talep etti.
 
İDDİALARI REDDETTİ 
 
Duruşmada savunma yapan Demirbaş, üzerine atılı suçlamayı reddederken, avukatı Mehtap Sert de müvekkil ve savcının mütalaasına uyduklarını belirterek, müvekkilinin beratını istedi. Mahkeme, Demirbaş’ın beraatına karar verdi. Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, Demirbaş’ın “örgüt üyesi olduğuna” dair yeterli bir delil bulunamadığını kaydetti. 
 
Kararı değerlendiren avukat Mehtap Sert, “Her ne kadar beraat etse de disiplin cezaları eşik puanını etkileyecek ve iyi halden yararlanamayacak. Maalesef yasa hukuk dışı uygulamalara cevaz vermektedir. Uygulamada babası ceketini verdiği için ya da eşini öptüğü için verilen disiplin cezası gibi akıl dışı cezalar aslında yönetmelikteki hukuksuzluktan kaynaklanmaktadır” dedi.
 
MA / Hamdullah Yağız Kesen
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.