Başaran: AKP-MHP’nin tekçi politikaları kaybedecek
  • Rojev
  • Kadın
  • Başaran: AKP-MHP’nin tekçi politikaları kaybedecek

Başaran: AKP-MHP’nin tekçi politikaları kaybedecek

Silopiya’da HDP Yerel Yönetimler Kurulu toplantısında konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kaybedenin AKP-MHP’nin tekçi ve kadın düşmanı politikaları olacağını belirterek, “Hiçbir saldırı ve baskı karşısında kadınlar geri adım atmayacak” dedi.

ABONE OL
Aralık 3, 2022 10:00
Başaran: AKP-MHP’nin tekçi politikaları kaybedecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
ŞIRNEX – Silopiya’da HDP Yerel Yönetimler Kurulu toplantısında konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kaybedenin AKP-MHP’nin tekçi ve kadın düşmanı politikaları olacağını belirterek, “Hiçbir saldırı ve baskı karşısında kadınlar geri adım atmayacak” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimler Kurulu’nun, Şirnex’in Silopiya ilçesinde 2 gün sürecek ara dönem toplantısı başladı. Toplantıya, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın yanı sıra HDP İl ve ilçe belediye eşbaşkanları katıldı. 
 
Silopiya Belediyesi konferans salonunda gerçekleşen toplantıda, “Kadın özgürlükçü yerel yönetimleri savunma ve kayyım rejimini yıkma zamanı”, “ Kayyım rejimini yıkma ve demokratik yerel yönetimleri inşa zamanı” pankartları asıldı. 
 
“Jin, jiyan, azadî” sloganıyla başlayan toplantıda ilk olarak konuşan HDP Silopiya Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan, kadın çoğulcu yönetimleri güçlendireceklerini ifade etti. 
 
‘KADINLAR BİAT ETMEYECEK’ 
 
Ardından konuşan Başaran, Ankara merkezli yapılan operasyonda kadınların gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Toplam 8 arkadaşımız tutuklandı. TJA yıllardır kadınların özgürlük mücadelesini yürütüyor. Büyük bir toplumsal değişim ve dönüşüm de yaptı. Kadınlar defalarca gözaltına alındı. Defalarca tutuklandı. Ama mücadele etmekten vazgeçmedi. Bu siyasi soykırım operasyonlar da kadınları mücadeleden geri adım attıramayacaktır. Kadınlar her defasında biat etmeyeceklerinin mesajını verdiler. Biz de buradan tek bir kadın kalsak da kadın mücadelesini sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.
 
‘EŞBAŞKANLIK SİSTEMİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’ 
 
Kaybedenin AKP-MHP’nin tekçi ve kadın düşmanı politikaları olacağını ifade eden Başaran, “5 Aralık 1934’te Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verildi. O günden bugüne kadın temsiliyet hakkı Türkiye’de neredeyse uygulanmamış vaziyette. 1934’ten 2009’a kadar sadece 85 kadın belediye başkanı olabilmiş. Son seçimlerde 77 ilde sadece altı kadın seçilmiş. Bizler HDP olarak en son gerçekleştirilen yerel seçimlerde 65 belediyede eşbaşkanlık sistemini uyguladık. Eşbaşkanlık sistemini kararlılıkla devam ettireceğiz. Meclis’te de eşit temsiliyeti uyguluyoruz. Silopiya Belediyesi’nde 25 olan kadın çalışanların sayısı 65’e çıkarıldı. Her birimde kadın istihdamını sağlayan yerel yönetimler perspektif biçimimiz var. Silopiya Belediyesi’nde Fen İşleri’nden, temizlik birimlerine kadar her birimde kadınlar çalışıyor. Biz yönettiğimiz bütün belediyelerde kadınların yönetme ve kararların bir parçası olmasını savunuyoruz. Mahalle mahalle ve sokak sokak toplantılar yapıp kadınların isteklerine göre adımlar atıyoruz” diye belirtti.
 
‘HALKIN İRADESİ OLAMADILAR’ 
 
Belediyenin 350 milyon TL borçla devralındığını anımsatan Başaran, “Buna rağmen belediyemiz kadın emek pazarını, Hêvî Dayanışma Mağazası ve Kadın Parkı’nı kurdu. Kadın spor kompleksi, çocuk kreşi ve kadın dayanışma merkezi gibi birçok alanda hizmet vermeyi sürdürecek. AKP-MHP tam da bunları ortadan kaldırmaya çalışıyor. 2016’da birçok belediyemize kayyım atandı ve ilk hedefledikleri eşbaşkanlık sistemi ve kadın politikaları oldu. Kadın politika müdürlüklerine erkekler atandı, kadın merkezlerinin kapılarına kilit vuruldu, kadınlar için hizmet veren bütün birimlerin kapılarına da kilit vuruldu. AKP-MHP merkezde kurdukları tekçi rejimin ayaklarını belediyelerde kayyımlar eliyle gerçekleştirmeye çalıştılar. Ama kayyım atansa bile gelen kişilerin hiçbir zaman bu halkın iradesi olmadığını defalarca söyledik. Tam da bu nedenle kayyım atansın ya da atanmasın bütün belediye eşbaşkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz ve meclis üyelerimizle yerel yönetimler toplantısını yapmaya devam edeceğiz. Kayyımlar atansa da belediye eşbaşkanlarımız görevleri başında çalışmalarını sürdürecektir” diye konuştu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.