en iyi rulet siteleri
Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti
  • Rojev
  • Güncel
  • Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti

Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G'yi “müridi” Kadir İstekli ile “evlendirmesi” sonucu tecavüze maruz bırakılmasıyla ilgili yarın görülecek davada bakanlık yayın yasağı talep etti.

ABONE OL
Ocak 30, 2023 01:13
Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G’yi “müridi” Kadir İstekli ile “evlendirmesi” sonucu tecavüze maruz bırakılmasıyla ilgili yarın görülecek davada bakanlık yayın yasağı talep etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeden davanın kapalı yapılmasını ve olaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Öte yandan mahkemenin talebi üzerine rapor hazırlayan Adli Tıp Kurumu (ATK), H.K.G.’nin ruh sağlığının bozulduğuna oy birliğiyle karar verdi. 

Mahkemenin isteği üzerine hazırlanan ATK raporunda şu ifadelere yer verildi: “Yukarıdaki tıbbi belgeler ve dava dosyasının tetkikinde elde edilen ve adli psikiyatriyi ilgilendiren hususların değerlendirilmesinde; (…) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olan travma sonrası stres bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma göre H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

BAKANLIK DAVA İÇİN GİZLİLİK İSTEDİ

Öte yandan davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, davada gizlilik kararı alınarak duruşmaların kapalı yapılmasını ve davaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkemenin, yarın başlayacak duruşmada ilk olarak bu talebi ele alması bekleniyor. Eğer gizlilik kararı konulursa duruşmaya yalnızca failler, taraf avukatları ve H.K.G katılacak. Diğer izleyiciler ve basın mensupları ise salondan dışarı çıkarılacak. 

esenyurtrehber
avcilaresc

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.