en iyi rulet siteleri
Bağcılar’da binler büro açılışı için yürüdü
  • Rojev
  • Güncel
  • Bağcılar’da binler büro açılışı için yürüdü

Bağcılar’da binler büro açılışı için yürüdü

Bağcılar ilçesinde bir araya gelen binler, büro açılışına yürüyüş düzenleyerek gitti. Kitle, yürüyüş güzergahında renkli görüntülere sahne oldu.

ABONE OL
Nisan 23, 2024 04:30
Bağcılar’da binler büro açılışı için yürüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- Bağcılar ilçesinde bir araya gelen binler, büro açılışına yürüyüş düzenleyerek gitti. Kitle, yürüyüş güzergahında renkli görüntülere sahne oldu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Bağcılar ilçesinde bulunan Fatih ve Demirkapı Mahallelerinde seçim irtibat bürosu açtı. İlk olarak Fatih Mahallesi’nde bir araya gelen yurttaşlar, burada şarkılar eşliğinde halay çekti. 7’den 70’e yüzlerce kişinin katıldığı açılışta, sık sık “Jin jiyan azadî”  ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Açılışa Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ve İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Ercan Sağlam ve Cemil Güngören de katıldı.

SEÇİMLERDE OY KULLANMA ÇAĞRISI

Burada ilk olarak söz alan Fatih Mahallesi Sözcüsü Tahsin Ermas, hiçbir engelli tanımadıklarını belirtti. Yüzde 10 barajını yıktıklarını şimdi ise yüzde 51 barajı getirildiğine dikkat çeken Ermas, baskılara işaret etti. Ermas, AKP-MHP döneminde Kürtlere yönelik baskıların daha da artığını söyledi. Ermas, seçimlerde oy kullanmaya ve sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu.

Bağcılar İlçe Eşbaşkanı Raşit Ertuğrul da, devletin Kürtlere yönelik ayrımcılık uyguladığını ifade etti. trendbet sosyal medya ürt gençlerinin kamuda çalışmasının önüne geçildiğini dile getiren Ertuğrul, bu durumun var olan işleyişten kaynaklandığını söyledi. Bu durumu ortadan kaldırmak için düzenin de kaldırılması gerektiğini ifade eden Ertuğrul, yargı alanına yönelik müdahalelere işaret etti. Adil yargılamanın olmadığını ifade eden Ertuğrul, gözaltı ve tutuklamalara işaret etti.

‘KENDİNDEN OLMAYANI YOK SAYIYOR’

 Söz alan Güngören ise, iktidarın kendinden olmayanı yok saydığını söyledi. Bu anlayışın Roboskî, Suruç ve Ankara’da katliamlar yaptığını ifade eden Güngören, “On binlerce insan enkaz altında çaresizce günlerce bekledi. Bu iktidarı göndermemiz gerekiyor” dedi.

Söz alan Sağlam ise, kitleye dikkat çekerek, Kürt halkının iradesini beli ettiğini ifade etti. Seçim çalışmalarına dair seslen Sağlam, ev ev seçim çalışması için kolların sıvanmasını gerektiğini dile getirdi. Sağlam, “Çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Her seçim bizim için önemli ama bu çok çok önemlidir ve bunun gibi başkada bir seçim görmemiz zor olur. Siyaset yapan binlerce arkadaşımız gözaltına alınıp tutuklandı. Eşbaşkanlarımız ve belediye başkanlarımız cezaevinde. Buna sessiz kalabilir miyiz? Bu seçim işte bu nedenle bu kadar önemlidir” diye konuştu. Sağlam, Yeşil Sol Parti’nin 100 Milletvekili hedefine işaret eden Sağlam, bu hedefin gerçekleşmesi halinde cezaevinde bulunan partililerinin cezaevinden çıkacağını söyledi.

Açılışı ise, Barış Anneleri İnisiyatifi yaptı.

BİNLER: PKK HALKTIR HALK BURADA

Açılışın ardından kitle, Yürüyüş Yolu’ndan Demirkapı Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüş düzenlemesi ile birlikte kitlenin sayısı binlere ulaştı. Kitle, “PKK halktır halk burada”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı. Polis, kitlenin önünü kesmeye çalışsa da kitlenin tepkisi ile karşılaşması üzerine yürüyüşü engelleyemedi. Kilometrelerce yürüyüş düzenleyen kitle, daha sonra Demirkapı Mahallesi’ne gelerek, burada da şarkılar eşliğinde halay çekti.

SİYASİ TUTUKLULARA DİKKAT ÇEKTİ

Söz alan Barış Annesi Sabiha Bozan, siyasi tutuklulara işaret etti. 14 Mayıs’ın barışın ve umudun müjdesi olacağını ifade eden Bozan, “Hepimiz bir olacağız ve bu iktidar kazanmayacak. Umarım insanlarımız barışı bu seçimde görecek. Serkeftin, serkeftin” dedi. Yeşil Sol Parti İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Çiçek Otlu, özgürlük ve eşitlik taleplerinin olduğunu belirtti. AKP-MHP iktidarını değiştireceklerini belirten Otlu, “Buradayız değiştirmeye geleceğiz.  Sayın Abdullah Öcalan İmralı’da tecrit altında tutuluyor” ifadeleri kullanması üzerine kitle, “Biji Serok Apo” sloganı attı.

‘ABDULLAH ÖCALAN’I ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

Sadece slogan atmakla kalmayacaklarını belirten Otlu, “Sayın Abdullah Öcalan’ı özgürleştireceğiz. Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı Sabahat Tuncel’i, Gülten Kışanak’ıda özgürleştireceğiz. Bütün politik tutsaklarımızı özgürleştireceğiz. Sevgili halkımız; kadınlar olarak ‘jin jiyan azadî’ diyoruz. Bizi ev kölesi yapmak isteyenlere, bizi mutfağa tıkamak isteyenlere her gün şiddet uygulayan bu erkek egemen sisteme karşı jin jiyan azadi diyoruz” diyerek, tepki gösterdi.

Burada yapılan konuşmaların ardından, kitle halay çekti. Kitle, sloganlar atarak dağıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.