en iyi rulet siteleri
Babası HDP önüne getirilmişti: YJA Star Komutanı Laçin yaşamını yitirdi
  • Rojev
  • Güncel
  • Babası HDP önüne getirilmişti: YJA Star Komutanı Laçin yaşamını yitirdi

Babası HDP önüne getirilmişti: YJA Star Komutanı Laçin yaşamını yitirdi

HDP binası önüne getirilen babası Mehmet Laçin'e “Bunun adı ihanettir” diye seslenen YJA Star Komutan Gamze Laçin, Türkiye'nin, Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik saldırılarında yaşamını yitirdi.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 08:00
Babası HDP önüne getirilmişti: YJA Star Komutanı Laçin yaşamını yitirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – HDP binası önüne getirilen babası Mehmet Laçin’e “Bunun adı ihanettir” diye seslenen YJA Star Komutan Gamze Laçin, Türkiye’nin, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarında yaşamını yitirdi.  

Çocuklarının dağa gönderildiğini iddia eden bazı kişiler, 3 Eylül 2019 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde beklemeye başladı. Diyarbakır’ın ardından Van, Hakkari, Ağrı, Muş, İzmir ve Ankara gibi kentlerde de HDP binaları önünde benzer eylemler başlatıldı. Ancak eyleme katılanların sayısının azalması ve partililerin izin vermemesi üzerine diğer kentlerdeki kişiler, sonraki süreçte Diyarbakır’a yönlendirildi. 
 
İçişleri Bakanlığı ve emniyetin yönlendirilmesiyle hareket eden kişiler, bugüne kadar birçok olayla gündeme geldi. Her ay toplu bir şekilde banka kuyruklarında görüntülenen kişiler, birçok kez para kavgasına tutuştu. Ayrıca kayyımlar tarafından finanse edildikleri, kayyımların kendilerine bazı işletmeler tahsis ettiği, eylemlerine karşılık ev ve işyeri talepleri hiç gündemden düşmedi.  
 
Parti binaları önünde bekletilen kişilerin, “kaçırıldıklarını” iddia ettiği birçok yakını da 3 yıllık süreçte Türkiye’nin saldırılarında yaşamlarını yitirdi. HPG’li Musa Gürtürk, Tuncay Bingöl ve Çekdar Amed’in ardından, HDP binası önünde bekletilenlerden biri olan Mehmet Laçin’in kızı Gamze Laçin’in (Amara Ronahî) de hayatını kaybettiği açıklandı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) dün yer alan habere göre, Gamze Laçin, Ağustos ayında Türkiye’nin saldırısında hayatını kaybetti. 
 
YAŞAMINI YİTİRMEDEN ÖNCEKİ ÇAĞRISI  
 
YJA Star komutanlarından Gamze Laçin, bir süre önce yaptığı açıklamada kendi iradesiyle PKK’ye katıldığını belirtmişti. Laçin, babasına da şu çağrıda bulunmuştu: “Babam şahsında kendilerini, evlatlarını düşman karşısında daha fazla aşağılamamaları gerekir. Başta belirttiğim gibi benim özgürlük mücadelesine katılmam çok bilinçli ve büyük bir heyecanla aldığım karar temelindedir. Değerlerinizi, onurunuzu ayaklar altına almayın ve aldırmayın. Babam başta olmak üzere HDP önünde oturanlar, yaptığınız ne insanlığa ne ahlaka ne de Kürtlüğe sığar. Hiçbir halkın mensubu kendi değerlerine karşı düşmanın yanında yer tutmaz, ona hizmet etmez. Bunun adı ihanettir. Ben de bir Alevi Kürt olarak adalet, hak ve direniş kültürünün bilinciyle büyüdüm. Biz de kendi ırkına, inancına sırtını dönenler, en büyük suçu işlemiş demektir. Kendinize bunu layık görmeyin, düşmanın kendi amaçları için her anlamda kullandığı bir duruma getirmeyin.”
 
MEHMET LAÇİN
 
Kızının çağrısına rağmen eyleminden vazgeçmeyen Mehmet Laçin, 2020 yılının başlarında HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde oturmaya başladı. Laçin, bir süre sonra İzmir’e geçerek, buradaki parti binası önünde çadır kurdu. Laçin’in ismi bu dönemde, parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle gündeme geldi. Parti yetkilileri, Poyraz’ın katil zanlısı Onur Gencer tarafından yapılan saldırıda, Laçin’in de gözcülük yaptığını söylemişti.
 
Laçin, daha sonra İzmir’den HDP Genel Merkezi önüne getirilerek, burada çadır kurmak istedi. Ancak partililer buna izin vermedi.  
 
OĞUL LAÇİN: YILLARCA BİZE ŞİDDET UYGULADI
 
Laçin’in bir diğer çocuğu Özer Laçin ise, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşmuş, yıllarca babasının şiddetine maruz kaldıklarını belirtmişti. Oğul Laçin, “Amacı çocuğunun peşine düşmek değil, kendisinden boşanan annemden intikam almaktır” ifadelerini kullanmıştı. 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.