en iyi rulet siteleri
AYM’den Yüksekdağ’ın darp edilmesine ilişkin ihlal kararı
  • Rojev
  • Güncel
  • AYM’den Yüksekdağ’ın darp edilmesine ilişkin ihlal kararı

AYM’den Yüksekdağ’ın darp edilmesine ilişkin ihlal kararı

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın darp edildiği 8 Mart 2016’ya ilişkin yapılan AYM başvurusuna, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı bakımından ihlal kararı verildi.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 15:00
AYM’den Yüksekdağ’ın darp edilmesine ilişkin ihlal kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın darp edildiği  8 Mart 2016’ya ilişkin yapılan AYM başvurusuna, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı bakımından ihlal kararı verildi.

İstanbul’da 8 Mart 2016 yılında Kadıköy’de yapılmak istenen mitingin yasaklanması ve o dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı olan Figen Yüksekdağ’a yönelik fiziki şiddet nedeniyle yapılan AYM başvurusuyla ilgili karar verildi. Başvuruya toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı bakımından ihlal kararı verildi. Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatları, mitingte polis saldırısına uğrayan Yüksekdağ’ın darp edilmesine ilişkin  AYM’ye başvurmuştu. İhlal kararı AYM üyelerinden İrfan Fidan’ın karşı oyuyla verildi.

KARŞI OYLA İHLAL KARARI 

Yüksekdağ ve HDP yöneticilerinin aralarında olduğu mitingte Boğa Heykeli’nin bulunduğu alanda bir araya gelen kitleye, polis saldırmış ve Yüksekdağ darp edilmişti. Karşı oy gerekçesinde Yüksekdağ’ın seçme ve seçilme hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edilmediği öne sürüldü. Söz konusu eylemde polis kadınlara biber gazı ve kalkanlarla saldırmış, çok sayıda kadın da darp edilmiş olmasına rağmen gerekçede polisin darp edildiği de belirtildi. Miting tarihinde özyönetim direnişinin devam ettiği hatırlatılan gerekçede, yine kadınların açıklama yapmasına izin verildiği ancak kadınların reddettiği ve polise saldırdığı öne sürüldü.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.