en iyi rulet siteleri
AYM kararı uygulanmıyor: Cumartesi Anneleri’ne gözaltı
  • Rojev
  • Güncel
  • AYM kararı uygulanmıyor: Cumartesi Anneleri’ne gözaltı

AYM kararı uygulanmıyor: Cumartesi Anneleri’ne gözaltı

AYM'nin eylemleri için "Saygıyla karşılanmalı" kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı'na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları bir kez daha polis tarafından gözaltına alındı.

ABONE OL
Mayıs 27, 2023 09:30
AYM kararı uygulanmıyor: Cumartesi Anneleri’ne gözaltı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – AYM’nin eylemleri için “Saygıyla karşılanmalı” kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı’na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları bir kez daha polis tarafından gözaltına alındı. 
 
Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 948’inci haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararlarına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, bu hafta da polis engeli ve saldırısıyla karşı karşıya kaldı.
 
Karanfillerle İstiklal Caddesi’ne çıkan anneler ve beraberindekiler, meydandaki polis bariyerlerinin önünde ablukaya alındıktan sonra gözaltına alındı. Aralarında Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ve İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri’nin de bulunduğu 10’a yakın kişi gözaltına alındı. Bu esnada haber takibi yapan gazeteciler ise, alandan uzaklaştırılarak, engellendi. 
 
Gözaltına alınan grup, gözaltı aracına bindirildikleri esnada ellerindeki karanfilleri Galatasaray Meydanı’na atarak, zafer işareti yaptı.
 
Açıklamaya ayrıca, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu da katılarak, destek verdi.
 
Ayrıntılar geliyor…
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.