en iyi rulet siteleri
Aydın’da gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Aydın’da gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi

Aydın’da gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi

Aydın Kadın Dayanışma Platformu, Amed merkezli yapılan operasyon kapsamında yapılan gözaltı ve tutuklamaları yaptıkları açıklama ile protesto etti.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 18:00
Aydın’da gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AYDIN- Aydın Kadın Dayanışma Platformu, Amed merkezli yapılan operasyon kapsamında yapılan gözaltı ve tutuklamaları yaptıkları açıklama ile protesto etti.

Aydın Kadın Dayanışma Platformu, Amed merkezli yapılan operasyon kapsamında gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek için Aydın Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Baskılar ve gözaltılarla anayasal hakları engellemek suçtur” pankartı açılarak, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Eşit ve özgür yaşam istiyoruz” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık, “AKP’den hesabı kadınlar soracak”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Jin jiyan azadi” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. Açıklamaya Yeşil Sol Parti Aydın Milletvekili adayları Ebru Günay ile Rojin Tangan Doğan katıldı.

Basın metnini platform üyeleri Öznur Özağaç ile Hale Dalkıran okudu. Gözaltı ve tutuklamaların seçim operasyonu olduğu belirtilen açıklamada, “Böylesi hukuk dışı ve adalete aykırı bir operasyonun tek açıklaması korkudur. siyasal iktidarın son çırpınışıdır” denildi.

14 Mayıs seçimlerine dikkat çekilen açıklamada, “14 Mayıs kadınlar için salt bir iktidar seçimi değildir. Kadınlar açısında bir rejim oylaması yapılacaktır. Bugün bu alanda tüm haksızlıkları gördüğümüzü, baskılarınıza boyun eğmeyeceğimizi ve mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğimizi haykırıyoruz. Demokrasi ve adaletten asla vazgeçmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Daha sonra konuşan Yeşil Sol Parti adayı Ebru Günay ise, iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı birlikte mücadele edeceklerini belirterek, “Yapılan operasyon AKP iktidarının kaybetme korkusunun açık göstergesidir. Çünkü bu operasyonda sandık güvenliğini sağlayacak olan avukatlar, hakikatin sesini ve sözünü söyleyen gazeteciler, sanatıyla iktidarı eleştiren sanatçılar ve partimizin üye ve yöneticileri gözaltına alındı” dedi.

‘KADIN MÜCADELESİ AKP’DEN BÜYÜKTÜR’

AKP’nin hukuka, hakikate, kadın ve gençlere herkese düşman olduğunuu söyleyen Günay, “Bir kırım politikasıyla iktidarını devam ettirmek istiyor. Ama unuttuğu birşey var, bunun karşısında ezilen tüm toplumlar var. Kadın düşmanı politikalarına karşı 14 Mayıs’ta sandığa gidip oy vereceğiz. AKP-MHP faşizmine erkek devlet şiddetine karşı hayır demek için sandık başında olacağız. Bu iktidara kaybettirecek olan ‘Kadın yaşam özgürlük’ felsefemizdir. Bu iktidarın saray saltanatını yıkacak olan kadınların gücüdür. Bizler susmayan, korkmayan, itaat etmeyenleriz. İnatla ve ısrarla “Jin jiyan azadi’ diyerek, direnişimizi sürdürüyoruz. Deniz Poyraz ve katledilen tüm kadınların hesabını sormak için sandık başına gideceğiz. Bu iktidara kaybettireceğiz. Kadın mücacelesi ve direnişi AKP’den daha büyük ve daha köklüdür” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.