DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4428432,84%
Diyarbakır
36°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Aydın Milletvekili: ‘Şüpheli ölüm’ haberimiz üzerine araştırma komisyonu talep etti
  • Rojev
  • Güncel
  • Aydın Milletvekili: ‘Şüpheli ölüm’ haberimiz üzerine araştırma komisyonu talep etti

Aydın Milletvekili: ‘Şüpheli ölüm’ haberimiz üzerine araştırma komisyonu talep etti

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, "Aydın'da şüpheli ölüm: İntihar mı, cinayet mi?" haberimizi Meclis gündemine taşıyarak, aydınlatılması için araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 13:30
Aydın Milletvekili: ‘Şüpheli ölüm’ haberimiz üzerine araştırma komisyonu talep etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AYDIN – CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Aydın’da şüpheli ölüm: İntihar mı, cinayet mi?” haberimizi Meclis gündemine taşıyarak, aydınlatılması için araştırma komisyonu kurulmasını istedi. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 14 Temmuz’da gündeme getirdiğimiz “Aydın’da şüpheli ölüm: İntihar mı, cinayet mi?” başlıklı haberimizi Meclis gündemine taşıdı. Araştırma komisyonu kurulması için önerge veren Bülbül, önergesinde yayınladığımız kamera kayıtlarını hatırlatarak şunları söyledi: 
 
ARAŞTIRMA KOMİSYONU TALEBİ
 
“Ceza İnfaz Kurumlarında 2020-2021 yılları arasında 104 tutuklu ve hükümlü yaşamın yitirmiştir. Ölümlerin tutuklu ve hükümlüler üzerindeki baskılar ve sağlık hizmetlerinden yerinde ve zamanında yararlanamamak olurken, ne yazık ki sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Oysa yaşam hakkı en temel haktır. Diğer tüm hakların varlığı bu hakka bağladır. Bu hak Anayasa’nın 17’nci maddesinde yazan ‘Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz’ hüküm ile korunmaktadır. Ve Devletin asli görevlerinin başında Anayasa’da belirtilen hükümleri korumak gelmektedir. Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan olay bir yaşam hakkı ihlalidir. Bu nedenle olayın aydınlatılması ve böylece devletin üstlenmesi gereken sorumluluğu yerine getirmesi için ivedilikle araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir.”
 
NE OLMUŞTU?
 
Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi’de tutulan Yılmaz Ekinci’nin (28), 13 Ocak’ta intihar ettiği ileri sürüldü. Cezaevi yönetimi, 1 metre 70 santim boyundaki Ekinci’nin, kendisini tutulduğu koğuşun kapısının yerden 1 metre 48 santim yüksekliğindeki demire astığını öne sürdü. Ancak elimize ulaşan cezaevi içindeki kamera kayıtları, tanık ifadeleri ve tutanaklar Ekinci’nin ölümünün şüpheli olduğu kaygısını artırdı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.