en iyi rulet siteleri
Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var
  • Rojev
  • Güncel
  • Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var

Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halklar için artık bir “tehdit” oluşturduğunu belirten Avrupa’daki siyasetçiler, “Erdoğan’ı alaşağı ederek, Ortadoğu’da yeni bir sürecin başlamasının startını verebiliriz” dedi.

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 12:00
Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halklar için artık bir “tehdit” oluşturduğunu belirten Avrupa’daki siyasetçiler, “Erdoğan’ı alaşağı ederek, Ortadoğu’da yeni bir sürecin başlamasının startını verebiliriz” dedi.  
 
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için Avrupa’da 20 Mayıs’ta başlayan oy verme işlemi, 24 Mayıs’ta sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Avrupa’da sandığa giden seçmen sayısının ilk turu geçerek 1 milyon 856 bin 968 olduğunu açıkladı. AKP iktidarının baskıları nedeniyle Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan Kürt siyasetçiler, seçim çalışmalarının sonlanmasının ardından ülkede yaşayan Kürtlere sandığa katılım çağrısında bulundu. 
 
HALKLAR GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK 
 
Avrupa Kurdistanlı Demokratik Toplumlar Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, 28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin ülkede yaşayan hakların geleceği ve nasıl bir sistemde yaşayacağı açısından önemli bir seçim olduğunu vurguladı. Halkların yıllardır AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetiminde tekçi bir anlayışla yönetildiğini belirten Koç, bu seçimle demokratik, eşit, özgür bir yaşamın önünün açılabileceğini ifade etti. 
 
Seçimin Kürtler açısından önemine değinen Koç, “Erdoğan yıllardır Kürt halkına diz çöktürmeye çalıştı. Özellikle de 2014 yılında devreye koyduğu ‘Çöktürme Planı’ ile bunu bugüne kadar sürdürdü. Erdoğan bu seçimi de kazanırsa, bu politikasını daha da pervasızca sürdüreceği açık. Bunu sadece Türkiye’de yaşayan Kürtlere karşı değil, Rojava, Mexmûr, Başûr ve Avrupa’da bulunan tüm Kürtlere karşı uygulayacaktır. Kürtlerin kazanım elde ettiği her yerde saldırdı. Ondan dolayı bu seçimlerde sandık başına giderken, tüm bu yaşanan süreçleri düşünerek hareket etmeli, unutmamalı. Kürtler, seçilen iradelerinin tutuklanmasını, atanan kayyımları, oluşturdukları ve daha sonra da kapatılan kurumlarını unutmamalı. Kürt halkının dili, kültürü bir bütün kazanımları Erdoğan tarafından yasaklandı. Kürt halkı, bu kadar Kürt katliamı yapan iktidarı göndermek için sandık başına gitmeli. Erdoğan rejimi İttihat ve Terraki ile DAİŞ’in birleştiği bir zihniyettir” dedi.
 
SEÇMENE ÇAĞRI: BU BİR FIRSAT 
 
28 Mayıs seçimlerinin Kürt halkı ve diğer ötekileştirilen bütün halklar açısından bir “fırsat” olduğunun altını çizen Koç, seçmene şu çağrıda bulundu: “Bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu kadar demokrasi, Kürt düşmanı olan Erdoğan’dan kurtulmamız gerekiyor. Bütün Kürtlere çağrımdır; mührü elinize aldığınızda, Erdoğan’ın yaşattığı tüm politikaları düşünerek hareket edin.”
 
‘HAYDİ SANDIK BAŞINA’
 
Siyasetçi Nursel Aydoğan, Avrupa’da ikinci tur için sandığa yoğun bir katılım olduğunu hatırlatarak, “Avrupa’da yaşayan Kürtler üzerine düşeni yaptı, sıra ülkede yaşayan Kürtlerde. Birinci tur seçimlerinde Erdoğan’a kazandırmadık ama ikinci tur seçimlerinde kaybettireceğiz. Herkes buna inanmalıdır. Avrupa’da yaşayan halkımız buna inanıyor, ülkedeki halkımız da buna inanmalı” ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan’ın uzun yıllardır Kürt halkına karşı yürüttüğü tasfiye politikaları üzerinde duran Aydoğan, şöyle dedi: “Bu politikalarını yıllardır sürdürmesine rağmen gelinen noktada herhangi bir sonuç alamadı. Seçimleri kazandığı takdirde bu operasyonlara devam edeceğini şimdiden gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla görebiliyoruz. Sonuç ne olursa olsun, mücadelemize devam edeceğiz. Ancak bu seçimde Erdoğan’ı sandığa gömerek, sadece Kürt halkını değil, diğer halkları da kurtarmamız gerekiyor. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Erdoğan’ı göndermeyi hedeflemeliyiz. ‘Bir oydan bir şey olmaz’ demeyelim. Herkes sandığa gitmeli. 28 Mayıs’ta mutlaka sandığa gidip oyumuzu kullanalım, faşizmi sandığa gömelim, tek adam rejiminden kurtulalım. ‘Gidecekler hem de bizim oylarımızla gidecekler’ diyerek, haydi sandık başına.”
 
‘YENİ BİR SÜREÇ BAŞLATABİLİRİZ’
 
Siyasetçi Faysal Sarıyıldız ise, Erdoğan’ın ve yürüttüğü “diktatör rejimin” halkları zehirlediğini belirterek, “AKP gelinen noktada halklar açısından büyük bir tehdittir” dedi. Erdoğan’ın ve inşa ettiği rejimin bu seçimle gitmesi gerektiğini vurgulayan Sarıyıldız, bu rejimin özellikle de Kürtler açısından artık tehlike yarattığını vurguladı. 
 
Seçimlerin Kürt halkı açısından önemine dikkat çeken Sarıyıldız, şöyle devam etti: “Kürt halkı yıllardır eşit, demokratik ve özgür bir yaşam için bugüne kadar büyük fedakarlıklar verdi. Erdoğan’ın kazanması Kürtler açısından yeni kanlı bir sürecin başlaması anlamına gelir. Tabi ki de Kürt direnir, direnmeye devam eder, fakat 28 Mayıs seçimleri bu sürecin başlamaması için önemlidir. Kürt halkı politik bir halktır, tüm yaşananları görüyor, okuyabiliyor. Tüm derdimizin bir siyasi partiyi iktidara getirmek olmadığını da biliyorlar. Kürt halkı, Erdoğan’ın yeminli bir Kürt düşmanı olduğunu biliyor. Kürt halkının bu bilinçle sandık başına gideceğini biliyoruz, bu bilinçle de gitmeliler. Erdoğan gibi bir diktatörü alaşağı ederek, Ortadoğu’da yeni bir sürecin başlamasının startını verebiliriz. Böyle bir gücümüz var. Halkımızın durumu kudretlidir.” 
 
MA / Ergin Çağlar
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.