DOLAR 17,9335 0.18%
EURO 18,5191 1.29%
ALTIN 1.034,600,11
BITCOIN 4317194,68%
Diyarbakır
36°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Astım ve KOAH hastası tutuklu sevk edildi

Astım ve KOAH hastası tutuklu sevk edildi

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, sağlık raporunda ağır hastalıklarından dolayı “Nemli ve rutubetli yerde tutulmaması gerekiyor” ifadeleri yer almasına rağmen isteği dışında Antalya S Tipi Cezaevi'ne sevk edilen İdris Başaran’ın tahliyesini istedi.

ABONE OL
Temmuz 9, 2022 12:00
Astım ve KOAH hastası tutuklu sevk edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, sağlık raporunda ağır hastalıklarından dolayı “Nemli ve rutubetli yerde tutulmaması gerekiyor” ifadeleri yer almasına rağmen isteği dışında Antalya S Tipi Cezaevi’ne sevk edilen İdris Başaran’ın tahliyesini istedi. 
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri eylemlerinin 409’uncu haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde açıklama yaptı. “Tedavi haktır engellenemez, hasta mahpuslar serbest bırakılsın”pankartının taşındığı açıklamada konuşan İHD Merkez Hapishaneler Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Çevirmen, ağır hasta tutuklu İdris Başaran’ın durumunu aktardı. 
 
NEMLİ BİR BÖLGEYE GÖNDERİLDİ 
 
Başaran’ın 29 yıldır cezaevinde tutulduğunu ve kendi isteği dışında Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’nden Antalya S Tipi’ne sevk edildiğini belirten Çevirmen, şunları ekledi: “Ağır olan hastalıklarına rağmen sürekli olarak mahpuslar çeşitli yerlere sevk ediliyorlar ancak ailelerine yakın olmak isteyen mahpusların istekleri karşılanmıyor. Başaran, babasının vefat haberini 5-6 ay önce almış ve cenazesine bile götürülmemiş olmasına rağmen bir başka hapishaneye sevki yapılabilmiştir. Yaklaşık 10 yıl önce iklim koşullarından kaynaklı olarak tedavi olabilmesi için Çukurova’dan Kırıkkale’ye sevk edilmiştir. Raporlarında ağır hastalıklarından dolayı ‘nemli ve rutubetli yerde tutulmaması gerekiyor’ ibaresine rağmen 1,5 ay önce Antalya’ya sevk edilmiştir. Antalya ikliminin sıcak ve nemli olmasından kaynaklı olarak sağlığının olumsuz etkileneceği açıktır.”
 
HASTALIKLARI 
 
Başaran’ın cezaevinde kaldığı süreçlerde hastalıklarının ilerlediğine dikkati çeken Çevirmen, “Şu anda Ailevi Akdeniz Ateşi (FMH), Epilepsi, Guatr, bel ve boyun fıtığı, mide hastalıkları devam etmektedir. Ayrıca 5 yıl önce 9 defa yapılan endoskopiye göre Çölyak testi yapılması gerektiği belirtilmiş ve yine 2012’de bir hastanede bağırsak darlığından dolayı ameliyat edilmesi gerektiği söylenmiş ve İstanbul Pendik’te hastaneye götürülmüş ancak bu hastalıkları ve tedavileri ile ilgili hiçbir sonuç alınmamıştır. 2012 yılında geçirdiği kalp krizinden kaynaklı 3 defa farklı yerlerde anjiyo olmuştur. Bu hastalıklarının yanında Astım ve KOAH hastalıklarını da taşımaktadır” bilgilerini paylaştı.
 
HASTANEYE SEVK EDİLMELİ 
 
Tutuklunun hastalıkları için belli periyotlarla kontrollerinin yapılması gerekirken 3 yıldır hastaneye ve bazı hastalıkları için ise 5 yıldır kontrole götürülmediğini ifade eden Çevirmen, son olarak Antalya’da neredeyse boğulmakla yüz yüze kaldığını belirtti. Çevirmen, 29 yıl boyunca kendi isteği dışında 14 hapishaneye sevki yapılan Başaran’ın, sürekli tetkik, kontrol ve tedavi gerektiren hastalıkları nedeniyle tam teşekküllü hastanelerin olduğu, nemli olmayan iklime sahip bir yerde tutulması gerektiğini söyledi. Çevirmen, “Ayrıca ailesine yakın bir hapishaneye sevki sağlanmalı, bu süreç zarfında sağlık tetkikleri ile birlikte ailesinin yanında sağlıklı koşullarda tedavisinin yapılması için tahliyesinin sağlanması gerekmektedir” çağrısında bulundu.
 

En az 10 karakter gerekli