en iyi rulet siteleri
Ankaralı kadınlar: Pelin’in yaşam mücadelesi hepimizin mücadelesi
  • Rojev
  • Kadın
  • Ankaralı kadınlar: Pelin’in yaşam mücadelesi hepimizin mücadelesi

Ankaralı kadınlar: Pelin’in yaşam mücadelesi hepimizin mücadelesi

Kadın cinayetlerinin son 10 yılda 3 kat artmasının AKP'nin kadın düşmanı politikalarının sonucu olduğunu belirten kadınlar, Hoşdere’de saldırıya uğrayan Pelin C.’nin yaşam mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu belirtti.

ABONE OL
Aralık 13, 2022 17:00
Ankaralı kadınlar: Pelin’in yaşam mücadelesi hepimizin mücadelesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Kadın cinayetlerinin son 10 yılda 3 kat artmasının AKP’nin kadın düşmanı politikalarının sonucu olduğunu belirten kadınlar, Hoşdere’de saldırıya uğrayan Pelin C.’nin yaşam mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu belirtti.

Ankara Kadın Platformu, Çankaya’ya bağlı Ayrancı Mahallesi’nde boşandığı erkek tarafından silahlı saldırıda bulunulan Pelin C.’ye ilişkin basın açıklaması yapmak üzere saldırının yapıldığı bölgede bir araya geldi. Kadınların açıklama yapmak üzere Bahadır Uzunlu Parkı’ndan saldırının olduğu noktaya doğru yürümek istemesine karış polis ekipleri kadınların önüne barikat kurdu. Buna karşı kadınlar, “Kadınlara değil katillere barikat” sloganı attı.  Kadınların “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok! Failleri cezasızlıkla ödüllendirmeyin” yazılı pankartları indirilmeye çalışıldı. Polisin engellemesine karşı mahallede yaşayan kadınlar “Dün neredeydiniz? Burası benim mahallem” tepkisini gösterdi. Polisin tüm engellemelerine rağmen kadınlar, saldırının olduğu noktada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Pek çok kadın örgütü ve odaların kadın kollarının katılım sağladığı açıklamada “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” dövizi taşınırken, “Jin, Jiyan, Azadi”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı.

CEZASIZLIK POLİTİKASI

Ankara Kadın Platformu adına söz alan Yasemin Özgün, Pelin C.’yi yaralayan failin olaya müdahale etmek isteyenleri tehdit ettiğini anımsatarak, Pelin C.’nin ölmesi için başında beklediğinin altını çizdi. Pelin’in devlet koruması olmasına rağmen silahlı saldırıya maruz kaldığını vurgulayan Özgün, “Şikâyet için gittiği kolluk güçleri  tedbir almak yerine, Pelin’e yaşadığı şehri terk etmesini söylemiş. Hala yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Pelin’ine yöneltilen bu vahşi saldırı asla münferit değildir. Bizler bu cinayetleri İstanbul Sözleşmesini bir gecede feshetmeye çalışanlardan, kadın cinayetleri abartılıyor diyenlerden, o saatte ne işi varmış diyenlerden tanıyoruz!  Cezasızlık politikalarıyla erkeklerin sırtını sıvazlayan erkek adaletten tanıyoruz” diye konuştu.

‘AKP’NİN ESERİ’

Özgün, 8 Mart ve 25 Kasım’da sokağa çıkan kadınların işkence ile gözaltına alındığını ve polis şiddetine maruz kaldığını, 6 yaşındaki kız çocuğunun evlilik adı altında cinsel şiddete maruz bırakıldığını ve bunu akladığını anımsattı. Bireysel silahlanmaya karşı önlemlerin alınmadığını, önlenebilir kadın cinayetlerinin ‘kader’ söylemi ile geçiştirildiğini belirten Özgün, devamla şunları söyledi: “6284’ü uygulamayanlar, katilleri, çocuk istismarı faillerini yargılamak yerine aklayanlar kadına yönelik şiddet azalmış gibi göstererek bununla övünüyorlar. Kadın cinayetlerinin son 10 yılda 3 kat artması elbette ki AKP iktidarının kadın düşmanı politikalarının eseridir. Pelin’in verdiği yaşam mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Her gün bir arkadaşımızın haberiyle uyanmak istemiyoruz. Bir kişi bile eksilmeye tahammülümüz yok! Artık yeter diyor, kadın düşmanı politikalarınıza boyun eğmiyoruz! Bireysel silahlanmaya hayır diyor, erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz.”

Açıklamada Buse Üçer de söz alarak, polisin engellemelerine değindi. Üçer, polisin elinde koruma kararı olan Pelin C.’yi korumadığını belirterek, açıklamaya yapılan polis engeline tepki gösterdi.

Açıklamanın ardından kadınlar, saldırının yapıldığı noktadaki ağaca pankartlarını astı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.