Amedlilerin AYM kararına yanıtı: Aramızda para toplar hallederiz
  • Rojev
  • Güncel
  • Amedlilerin AYM kararına yanıtı: Aramızda para toplar hallederiz

Amedlilerin AYM kararına yanıtı: Aramızda para toplar hallederiz

HDP’nin hazine yardım hesabına bloke konulmasını, “parayla pulla yarı yolda kalınmaz” diye tepki gösteren Amedliller, “Aramızda para toplar yine hallederiz. Kürtlerin iradesini kıramayacaklar” dedi.

ABONE OL
Ocak 7, 2023 06:30
Amedlilerin AYM kararına yanıtı: Aramızda para toplar hallederiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – HDP’nin hazine yardım hesabına bloke konulmasını, “parayla pulla yarı yolda kalınmaz” diye tepki gösteren Amedliller, “Aramızda para toplar yine hallederiz. Kürtlerin iradesini kıramayacaklar” dedi. 
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebi doğrultusunda Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hazine yardımı hesabına bloke koymasını kınayan Amedliler, Kürtlerin iradesine yönelik her türlü saldırıyı kınadıklarını dile getirdi. 
 
‘HALKIN İRADESİ KIRILMAZ’
 
HDP’nin siyasi tarihinin uzun bir mücadeleden geldiğine dikkati çeken Nimet Erek, “Ne yaparlarsa yapsınlar, ister hesapları bloke etsinler, ister para vermesinler, bu halkın iradesini kıramayacaklar. Kesinlikle bunu iyi bilsinler. MHP’nin 20 milletvekili var, bir milletvekili kalkıp ‘HDP’yi bloke et, para verme’ diyor. Yani böyle ambargo vurup bizi yarı yolda bırakacaklarını sanıyorlar. Biz hiçbir zaman yarı yolda kalmadık. Hiçbir zaman da kalmayacağız. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kazanacağız, onlar kaybedecek” dedi. 
 
‘HDP HALKTIR’
 
Çaresiz olmadıklarını vurgulayan Erek, “HDP’nin her zaman için alternatifi var. Bir sürü projeleri var. Bir parti gider yerine yenisi gelir. Uzun yıllardır mücadele etti ve bir sürü tecrübesi var, bir bloke yüzünden takılı kalmaz. Bu blokeler, kapatmalar, asla ama asla irademizi kıramaz. HDP halktır, HDP benim, sensin” diye konuştu. 
 
‘KAZANAMAZLAR’
 
İktidarın seçim öncesi saldırılarını arttırdığını ifade eden Ramazan Öklav da, “Bu yüzden HDP’nin önünü kapatmaya çalışıyorlar. 40 milyon Kürt’üz. Kaç milyon oyumuz var, kimse HDP’nin önünü kapatamaz. Şimdi diyorlar, ‘HDP’yi kapatacağız, milletvekilliklerini düşüreceğiz.’ Her biri bir parça alarak HDP’siz kazanacaklarını düşünüyorlar ama böyle bir şey yok. Şu anda bütün partiler HDP’nin etrafında gidip geliyor. 6’lı masa da gidiyor. Hatta iktidar bile HDP’nin yanına gidiyor. HDP’den yardım istiyor. Ama bizim onlarla ortak yanımız yok. 
 
Başkanımız polisin tokadına maruz kalıyor, ne 6’lı masa ne de iktidar ses çıkarıyor. Bu çok büyük bir hakaret ve zulümdür. Bu demokrasi, hak ve hukuk değildir. Ölsek bile bu hakareti kabul etmeyiz. Ölümden başka çare yok. Kılıçdaroğu, Babacan, Davutoğlu, Akşener de iktidar gibi. Akşener zaten en sonunda 6’lı masadan çıkacak. Biz 30 yıl önceden Akşener’i tanıyoruz” diye belirtti. 
 
‘HDP BOYUN EĞMEZ’
 
“HDP hiçbir zaman boyun eğmedi ve eğmeyecek” diyen Öklav, “Asla teslim de olmaz. HDP’nin önünü kapatırsanız, bizim diğer partimiz hazırlık içinde çaresiz değiliz. HDP her zaman kazanacak. Hırsızlık yapmasalar HDP her zaman kazanıyor” ifadelerinde bulundu. 
 
‘MUHTAÇ DEĞİLİZ’
 
Türkiye’de hukuk olmadığını ve partilerine yönelik baskının sonuçlarını tahmin ettiklerini dile getiren Kazim Aldan, olaya bakışını şöyle değerlendirdi: “Bu sorun değil. Biz aramızda para toplar, yine hallederiz. Ölmüş müyüz? Kürtler ölmedi. Onların parasına muhtaç değiliz. Kapatılma durumu da olsa çözümlerimiz var. Daha önce de kaç partimiz kapatıldı. Biz yine devam edeceğiz. Kürtlerin önünü kapatamazlar. Kürtler yüz yıl önceki Kürtler değil. HDP’den başka partiye oy vermeyiz. O olmasa da kendimize bir çözüm buluruz. Bu seçimde onlar gidecek yoksa başımıza bela olacaklar. Kürtler bir olursa kazanacağız.” 
 
‘ZULMDÜR’
 
Hazine yardımına bloke konulması uygulanan zulmün bir parçası ve “hakaret” olarak tanımlayan Mehdi Bayram, tepkisini şöyle dile getirdi: “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey görülmemiş. Bütün belediyelerimize kayyım atadılar. Zulüm ettiler. En başından beri bize zulüm ediyorlar. Şu zamana kadar zulüm ve hakaretin içindeyiz. Artık bu baskı yeter. Kürtler toplansın, cesaretlensin. Oylarını kendilerine versinler. Kazanmak istiyoruz. Kendi dilimizle konuşmak, kendi okullarımıza gitmek istiyoruz. Kürtler bir olursa bu saldırılar sonuçsuz kalacak.” 
 
‘KAZANMAYA GİDİYORUZ’
 
Muhalefetin tutumuna özelikle tepki gösteren Bayram, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim çok sayıda belediyemize kayyum atandığında sesiz kaldılar. Şimdi sıra onlara da geldi ve İstanbul meselesinde nasıl üstünde duruyorlar. Bu yüzden 6’lı masanın da Kürtler açısından bir önemi yok. Seçim olursa oyumuzu Kürtlere vereceğiz. Biz Kürt’üz asla aslımızı kaybetmeyiz. Kürtlüğümüze devam edeceğiz. Aslını kaybedenlere de sesleniyorum, AKP’ye yandaş olanlar geri dönsün. Güneş var, biz kazanmaya doğru gidiyoruz, cesaretli olsunlar.” 
 
‘YOLUMUZ HEP AÇIK’
 
Emekli olduğunu ifade eden Ömer isminde bir yurttaş ise, “Tüm dünya bize düşman. Blokeleri çok gördük, gençliğimizden bu yaşa hep bunları gördük. Bununla bir şey elde edemezler. Kapatma olsa dahi bizim yolumuz hep açıktır, boş kalmayız. HDP olmazsa ülke yok. HDP giderse ülke biter. Hiçbir parti HDP olmadan Meclis’e gidemez” dedi.
 
‘KÜRT KANIYLA KAZANAMAYACAKLAR’
 
Cumhur ve Millet İttifakı’nın Kürtler açısından önem arz etmediğini sözlerine ekleyen Ömer, şunları söyledi: “Yıllardır bir savaşın içindeyiz. Çocukluğumdan bu yana savaşın içinde büyüdüm. Biz çok tepki gösterdik artık Türk halkı da tepki göstermeli. Özelikle CHP bugüne kadar bir şeye ses çıkardıklarını görmedik, korkakça ve sessizce konuşuyorlar. Ha Tayyip Erdoğan ha onlar. Farkları yok. Onlar da bizi görmezse kaybedecek. Savaş uzun süredir Kürtler üzerinde. Onlar insanların kanlarıyla sistemlerini devam ettiriyorlar. Kürtlerin kanı üzerinde siyaset yaptılar. Bunların hiçbiri kazanamaz. İsterseler bir gün de bu sorunu çözebilirler ama menfaatleri olduğu için Kürtlerin üzerinde satranç oynuyorlar. Şah, piyon, ileri, geri!” 
 
MA / Eylem Akdağ – Mahmut Altıntaş
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.