en iyi rulet siteleri
Amed’de 25 Kasım kapsamında sergi ve film gösterimi
  • Rojev
  • Kadın
  • Amed’de 25 Kasım kapsamında sergi ve film gösterimi

Amed’de 25 Kasım kapsamında sergi ve film gösterimi

Amed’ de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında sergi ve film gösterimi yapıldı.

ABONE OL
Kasım 22, 2022 17:00
Amed’de 25 Kasım kapsamında sergi ve film gösterimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED- Amed’ de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında sergi ve film gösterimi yapıldı.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı ve Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) önlüğünde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında sergi ve film gösterimi yapıldı. Amed Şehir Tiyatrosu’nda yapılan etkinliğe Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve sanatseverler katıldı.

İlk olarak Ressam Ruken Ekinci’nin atık malzemelerle yaptığı kadın temalı resimler sergilendi. Sergi öncesi konuşan Ruken Ekinci, 25 Kasım kapsamında, kadına yönelik şiddete dikkati çektiklerini belirterek, tüm kadınları yarında devam edecek sergisine davet etti.  Jina Amini, Barış Annesi, savaş, barış, emek ve doğa konularını ele alan tablolar sanatseverler tarafından ilgiyle karşılandı.

Serginin ardından Ceylan Özgün Özçelik’ in yönetmenliğini yaptığı “Cadı Üçlemesi” belgesel filmi izlendi. Film canına tak eden kadınların cezaevlerinden yaralarını ve şifalarını haykırmasını konu ediyor. Kendilerine şiddet uygulayan erkekleri öldürmüş iki kadının öyküsünü ele alan belgesel filmde şiddetin zaman ve mekân tanımayan döngüsünde iki kadının “suçlu” bulunmasını sorgulatıyor.

Etkinlik film izleniminin ardından son buldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.