en iyi rulet siteleri
Amed Barosu: Soylu’nun açıklaması yeni bir soruşturma tehdidi
  • Rojev
  • Güncel
  • Amed Barosu: Soylu’nun açıklaması yeni bir soruşturma tehdidi

Amed Barosu: Soylu’nun açıklaması yeni bir soruşturma tehdidi

Amed Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatları hedef alan sözlerine tepki göstererek, açıklamanın yeni bir soruşturma tehdidini barındırdığını söyledi.

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 11:00
Amed Barosu: Soylu’nun açıklaması yeni bir soruşturma tehdidi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Amed Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatları hedef alan sözlerine tepki göstererek, açıklamanın yeni bir soruşturma tehdidini barındırdığını söyledi. 
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve aileleriyle İstanbul Şişli’deki buluşmada, “Ne zaman PKK’nın avukatları içeri tıkılır o zaman Türkiye’de PKK diye göreceksiniz bir şey kalmaz. Hedef onlardır. Bu kadar açık ve net” sözleriyle avukatları hedef aldı. 
 
YENİ BİR SORUŞTURMA TEHDİDİ 
 
Amed Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Soylu’nun söylemlerinin avukatlık mesleğini kriminalize ettiğine değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “İçişleri Bakanı, 24 Nisan’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve 25 meslektaşımız hakkında gözaltı kararı alındığı soruşturmaya yönelik de şahsi Twitter hesabından operasyon görüntüleri eşliğinde ‘Terör örgütü adına avukatlık yapanlara yönelik operasyon’ şeklinde benzer bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamasıyla ‘masumiyet karinesini’ ihlal etmiş ve yargıyı etki altına almıştı. Nitekim 4 meslektaşımız salt mesleki faaliyetlerinden dolayı hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştı. İçişleri Bakanının bu talihsiz ve hedef gösteren açıklamasının yeni bir soruşturma tehdidi barındırdığının da farkındayız. Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edildiği, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir sürecin içerisindeyiz.
 
KABUL ETMİYORUZ 
 
Her şeye rağmen bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eden, tüm yurttaşların adalete erişiminin ve adil yargılamanın güvencesidir. Mesleğimize yönelik bu kriminalize edici ve hedef gösterici dili kabul etmediğimizi kamuoyuyla paylaşırız.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.