Almanya, Türkiye’nin sanatçı Tunç’a dair talebini reddetti
  • Rojev
  • Güncel
  • Almanya, Türkiye’nin sanatçı Tunç’a dair talebini reddetti

Almanya, Türkiye’nin sanatçı Tunç’a dair talebini reddetti

Sanatçı Ferhat Tunç’un istinabe yoluyla beyanlarına başvurulmasına dair mahkemenin talebini değerlendiren Almanya Darmstadt savcılığı, ifade ve düşünce özgürlüğüne işaret ederek, talebi reddetti.

ABONE OL
Ocak 10, 2023 16:00
Almanya, Türkiye’nin sanatçı Tunç’a dair talebini reddetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- Sanatçı Ferhat Tunç’un istinabe yoluyla beyanlarına başvurulmasına dair mahkemenin talebini değerlendiren Almanya Darmstadt savcılığı, ifade ve düşünce özgürlüğüne işaret ederek, talebi reddetti.

Sanal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, “Hakaret etmek” iddiasıyla sanatçı Ferhat Tunç’un yargılandığı davanın 15’inci duruşması Büyükçekmece 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Tunç yurt dışında olması nedeniyle katılmazken, avukatı Fatma Hopikoğlu ise mazeret bildirdi.

Mahkeme, bir önceki duruşmada istinabe yoluyla Tunç’un beyanlarına başvurulmasına dair yazdığı müzekkereye yanıt geldiğini paylaştı. Mahkeme, yanıtta Darmstadt savcılığın talebi, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiği ve bu nedenle Tunç’un beyanlarını almadığını aktardı.

Mahkeme, daha sonra ara kararını oluşturarak, önceki celsede yer verdiği söz konusu talepten vazgeçti. Ancak mahkeme, Tunç hakkında verdiği yakalama kararının ise beklenmesine karar vererek, duruşmayı 12 Eylül’e erteledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.