en iyi rulet siteleri
Akşener’in açıklamalarına ilk tepkiler

Akşener’in açıklamalarına ilk tepkiler

Millet İttifakı toplantısı ardından Cumhurbaşkanlığı adayıyla ilgili istediği ismin çıkmaması üzerine açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, “Altılı masa, millet iradesinin kararlarını yansıtma vasfını kaybetmiştir” sözlerine tepkiler gecikmedi.

ABONE OL
Mart 3, 2023 14:32
Akşener’in açıklamalarına ilk tepkiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ-  Millet İttifakı toplantısı ardından Cumhurbaşkanlığı adayıyla ilgili istediği ismin çıkmaması üzerine açıklama yapan  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Altılı masa, millet iradesinin kararlarını yansıtma vasfını kaybetmiştir”  sözlerine tepkiler gecikmedi.

Millet İttifakı’nın dün gerçekleştirilen 12’nci toplantısı sonrası parti kurullarını toplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parti genel merkezinde açıklama yaptı. Masadan Cumhurbaşkanlığı adayıyla ilgili istediği ismin çıkmaması üzerine Akşener, “Altılı masa, millet iradesinin kararlarını yansıtma vasfını kaybetmiştir” açıklamasında bulundu.

Akşener’in açıklaması ardından ilk tepkiler gecikmedi. Sanal medyadan açıklama yapan siyasiler, Akşener’in açıklamalarına tepki gösterdi. 

DEVA PARTİ: SADAKAT YOKSA GERİSİNİ KONUŞMAYA GEREK VAR MI?

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, sanal medya hesabından paylaşım yaparak, “Nezaket, letafet, saygı, özsaygı en önemlisi hakikate sadakat yoksa gerisini konuşmaya gerek var mı?” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından paylaşım yapan bir başka isim olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da “Asla umutsuz olmayın 🙂 Depremzede vatandaş: ‘Depremin kendisini belki unutabilirim ancak sonrasında yaşadığım ve ölenler şanslı dediğim o üç günü unutmam asla mümkün değil’ Halkımız ve yitirdiklerimizin yüzü suyu hürmetine hep birlikte öyle bir tarih yazacağız ki. Gİ-DE-CEK-LER!” dedi.

SAADET PARTİ: DAYATMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Halk TV’de konuşan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya ise, “Hiçbir şey şekilde bir dayatma söz konusu değil. Orada ortak bir kanaat meydana geldi, insanlar iradesini ortaya koydu. Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu ve Yavaş’la ilgili yaptığı değerlendirmelerin toplumda takip edildiğini biliyoruz. Ben nasıl CHP’li bir belediye başkanına, milletvekiline illa benim dediğim noktaya geleceksin şeklinde bir yaklaşım içinde olamazsam, CHP’nin ‘Onlar görevlerine devam edecektir’ açıklamasını nasıl yok sayabilirim. Dayatma söz konusu değil. İstişare şeklinde konuşuldu ve metne imza atılarak toplantıdan çıkıldı” şeklinde konuştu.

CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu ise basın mensuplarının soruları üzerine “Hiç meraklanmayın, bütün taşlar yerine oturacak” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Altı ismin dünkü toplantı sonrası yaptığı ortak açıklamada, “Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz” denilmişti.

Akşener, toplantının ardından gece saatlerinde partisinin il başkanlarını ve milletvekillerini toplamış, yaklaşık 3,5 saat süren bir toplantı gerçekleştirmişti.Akşener ardından bugün Genel İdare Kurulu toplantısına katılmış ve bu toplantı da 1,5 saat sürmüştü.

Millet İttifakı toplantısının ardından basına yansıyan bilgilerde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının konuşulduğu, Akşener’in Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun ismini gündeme getirdiği, Kılıçdaroğlu’nun onların belediye başkanı olarak kalacaklarını söylediği ve diğer liderlerin Kılıçdaroğlu’na destek verdiği yer almıştı. Akşener’in bunun üzerine partisine danışmak istediği ve bu nedenle toplantıya pazartesi gününe kadar ara verildiği kaydedilmişti.

İYİ Parti Mali İşler Başkanı, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ittifak toplantısı sonrası paylaştığı “Millet 5’ten büyüktür” tweet’ini daha sonra silmişti. Dikbayır, 3,5 saat süren İYİ Parti toplantısı çıkışında ise bu sözlerini tekrar etmiş ve GİK toplantısı sonrası açıklama yapacağını söylemişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.