en iyi rulet siteleri
AKP’nin Şirnex’te askeri sandığa taşıma planı
  • Rojev
  • Güncel
  • AKP’nin Şirnex’te askeri sandığa taşıma planı

AKP’nin Şirnex’te askeri sandığa taşıma planı

Dönemin Şırnak Valisi olan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın 31 Mart Yerel Seçimlerinde 11 bin askeri sandığa taşıması planının, 14 Mayıs seçimlerinde de devreye konulacağına karşı uyarı yapıldı.

ABONE OL
Mayıs 8, 2023 08:00
AKP’nin Şirnex’te askeri sandığa taşıma planı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Dönemin Şırnak Valisi olan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın 31 Mart Yerel Seçimlerinde 11 bin askeri sandığa taşıması planının, 14 Mayıs seçimlerinde de devreye konulacağına karşı uyarı yapıldı.
 
Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için seçmenlerin sandığa gideceği 14 Mayıs’a sayılı günler kalırken, AKP’nin seçim hileleri yeniden gündeme geldi. Özellikle Botan’da istediği karşılığı bulamayan AKP’nin, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde asker ve polisi kente taşıyarak oy kullandırmasına karşı uyarılar yapılmaya başlandı. 
 
AKP’nin 24 Temmuz 2015’te yeniden savaş konseptine dönmesiyle 14 Mart 2016’dan ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında devlet güçlerinin saldırılarında, Şirnex’in 12 mahallesinden 7’si haritadan silindi. İktidarın saldırıları nedeniyle evleri yıkılan onbinlerce kişi farklı kentlere göç etmek zorunda kaldı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılacak konutların yapım süresi de uzayınca kent nüfusunun büyük bir bölümü 2021 yılına kadar farklı kentlerde yaşamlarını sürdürdü. 
 
GÖÇ KRİZİ FIRSATA ÇEVRİLDİ 
 
Bu durumu fırsata çeviren AKP, dönemin Şırnak Valisi olan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, AKP Milletvekili Rizgin Birlik ile birlikte göç eden nüfusun yerine kente askeri taşıyarak oy kullandırdı. Aktaş ve Birlik, Nüfus Müdürlüğü’nden aldığı verilerle Şirnex’in Cizîr (Cizre), Silopiya (Silopi), Hezex (İdil), Qileban (Uludere) ilçelerinden 11 bin askeri personeli kente taşıyarak, AKP için oy kullandırdı.
 
SON 4 SEÇİMİN SONUÇLARI 
 
AKP’nin iktidarı boyunca gidilen yerel seçimlerde büyük bir farkla belediyeyi kazanan HDP geleneğinin, 2019 seçimlerinde Şirnex’i kaybetmesi de dikkat çekti. Nitekim 2004 seçimlerine Sosyaldemokrat Halkçı Partisi (SHP) listesinden seçimlere giren Kürt siyaseti, yüzde 40,86 oy alarak belediye yönetimine geçti. 2009 yerel seçimlerinde Demokratik Toplum Parti (DTP) ile girilen seçimlerde yüzde 53,70 oy oranıyla kazanılan belediye, 2014 seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi ile bu oran yüzde 74,76’ta çıktı. HDP’nin kalesi olan Şirnex’te AKP’nin yüzde 61,72 oy alması, askerlerin kente taşınarak oy kullandırmasının farkı oldu. 
 
AKP, binlerce askeri işyerlerine, ahırlara, metruk binalara seçmen olarak kaydetti. HDP’nin buna karşı yaptığı tüm itirazlarda İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. 
 
VALİ BİLGİN’İN KORUCULARA TEHDİTLERİ 
 
Şırnak Valisi Osman Bilgin’in AKP için korucularla birlikte seçim çalışması yürütmesi, 2019 seçimleri gibi benzer hilelerin yapılabileceği tartışmalarını da beraberinde getirdi. Vali Bilgin, ilçe kaymakamları, 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle anılan isimler, korucubaşlarıyla birlikte köy köy AKP’ye oy istiyor. Bilgin’in yaptığı ziyaretlerde korucuları ve ailelerini de AKP’ye oy vermeleri yönünde tehdit ettiği belirtiliyor. 
 
DAVUTOĞLU VALİYİ UYARDI 
 
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Vali Bilgin’i korucuları tehdit etmesi nedeniyle uyardı. Davutoğlu, Şırnak Valisi Osman Bilgin’in korucuları arayarak “Kimler oy kullanacak?” diye sorduğu, oy kullanacakların listesinin karakola teslim edilmesi yönünde tehditlerde bulunduğunu belirterek, buna karşı uyarılarda bulundu. 
 
HDP Şirnex İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen de Vali Bilgin’in kırsal kesimlerde halkı AKP’ye oy vermeleri yönünde tehdit ettiğini açıklamıştı. 
 
SANDIK KURULU LİSTESİNE MÜDAHALE
 
Bunun yanı sıra Vali Bilgin’in talimatıyla sandık kurulu üyelerinin de AKP’ye yakın isimlerden oluşturulduğu ortaya çıktı. Sandık kurulu üyeliği için Seçim Kurulu’na başvuran Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerine görev verilmedi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Şirnex Şubesi de başvurulara rağmen üyelerine görev verilmediğini, sandık kurulu üyelerinin iktidara yakın sendika üyelerinden oluşturulduğunu açıkladı.
 
SANDIKLARA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI 
 
Kentte, AKP’nin 2019 seçimlerinde olduğu gibi binlerce askeri sandıklara taşıyarak, AKP için oy kullandırma hazırlıklarının olduğu konuşuluyor. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Şırnak İl Örgütü, olası hilelere karşı seçmenlere uyarılarda bulundu. Şırnak Valisi Osman Bilgin’in seçmeni AKP’ye oy vermeleri yönünde tehdit ettiğini belirten Yeşil Sol Parti, seçim günü yaşanabilecek usulsüzlüklere karşı hazırlıklarının olduğunu söyledi ve halka da sandıklara sahip çıkması çağrısı yaptı. 
 
MA / Dilgeş Ruvanas
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.