DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316310-0,03%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKP’liler Turan’ın üzerine yürüdü: Senden korkmam Süleyman Soylu
  • Rojev
  • Politika
  • AKP’liler Turan’ın üzerine yürüdü: Senden korkmam Süleyman Soylu

AKP’liler Turan’ın üzerine yürüdü: Senden korkmam Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tehditlerine cevap vermesi üzerine AKP’lilerin üzerine yürüdüğü HDP Milletvekili Rıdvan Turan, “Ben 30 yıldır devrimciyim, senden korkmam Süleyman Soylu” dedi.

ABONE OL
Kasım 18, 2022 19:00
AKP’liler Turan’ın üzerine yürüdü: Senden korkmam Süleyman Soylu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tehditlerine cevap vermesi üzerine AKP’lilerin üzerine yürüdüğü HDP Milletvekili Rıdvan Turan, “Ben 30 yıldır devrimciyim, senden korkmam Süleyman Soylu” dedi. 

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı 2023 bütçesi görüşmelerinde, Bakan Soylu’nun Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik tehdit ve hakaretleri gerilime neden oldu. 

SOYLU’YA YANIT VERDİ

Komisyonda söz alan HDP Milletvekili Rıdvan Turan, Soylu’nun tehdit ve hakaretlerine yanıt verdi. Soylu’nun “terörist bozuntusu” dediği Turan, “İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu adıyla maruf zat, sabahtan beri hakaret ediyor. Bana dedi ki ‘terörist bozuntusu’ dedi. Sabahtan beri hakaret ediyor. ‘Terörist bozuntusu’ diyor, ‘bunu söyleyen namusuzdur’ diyor, ‘siz namussuzsunuz’ diyor. Süleyman Soylu, (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dönerek) sen teröristsin, namussuzsun, alçaksın demiyorum. Demiyorum ama bize söylediğin bütün lafları sana iade ediyorum. Daha sonra bunu uygun biçimde, uygun mevkilerde hesaplaşırız, konuşuruz. Şimdi tehdit etmiyorum” ifadelerini kullandı. 

AKP’LİLER TURAN’IN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Soylu’nun sözlü saldırılarının başlamasının ardından AKP’li vekiller Turan’ın üzerine yürüdü. HDP grubunun bulunduğu sıralara gelen AKP’liler, tehditlerde bulundu. 

Bir kez daha Soylu’ya dönen Turan, “Bak ben 30 yıldır devrimcilik yapıyorum Süleyman Soylu, senin gibilerinden korkmam. O senin savunduğun yerlerde, cezaevinde işkencesini de çektim. Bana posta koyamazsın” dedi. 

‘SİZ BU GÜCÜ, YETKİYİ NEREDEN ALIYORSUNUZ?’

Tartışma sonrası yeniden söz alan Turan, “Gelelim konuya, İçişleri Bakanlığının bize ilişkin bir raporu var. Bir ‘terör’ tanımı var bunun içinde, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, Boğaziçi eylemleri, Kanal İstanbul’a karşı çıkanlar. Demokrasi alanını daraltıyorsunuz. ‘Sözde ekonomik kriz’ diye bir şey var. Siz bu gücü, yetkiyi nereden alıyorsunuz? Emniyete söylüyorum. Deniz Poyraz’ın öldürülmesine karşı eylem yapmak bir ‘terör eylemidir’ diyor. Kadınlara ilişkin yapılan faaliyetler ‘sözde kadın eylemi’ diyor. Anayasanın teminatı altında olan bir partinin bir partiye bu ifadeleri kullanması mümkün mü? 6-8 Ekim olayları diye tarif edilen, yargıcın çeteci çıktığı yargılamada, iddianame köküne kadar çürütülmüş iken, bunu sahiplenmek ‘terör faaliyeti’ demiş. HDP ilçe binalarına yönelik saldırılara karşı eylem faaliyeti ‘terör eylemidir’ demiş. Burada huzura, kardeşliğe karşı ne umuyorsunuz. Bu kadar vatandaşı terörize eden İçişleri Bakanından ne bekliyorsunuz?” diye sordu.

‘SİZİN HADDİNİZE DEĞİL’

Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: “8 milyon oy alan bir partiyi, bir çete örgütlenmesi gibi anlatmak nedir? Konya’da Kürt vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği olaya ilişkin HDP’nin gösterdiği tepki, bir ‘terör faaliyeti’ imiş. Bunu yazmak sizin haddiniz değil. Eğer siyaset yapılacaksa, karşılıklı tartışalım. Bu değerlendirmeler halkı düşman ilan eden değerlendirmelerdir. Siz bizim buraya gökten zembille mi indiğimizi sanıyorsunuz, bizi buraya getiren milyonların olmadığını mı sanıyorsunuz? İçişleri Bakanının kafası böyle çalışınca memlekette huzur sağlanmaz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.