en iyi rulet siteleri
‘AKP Şirnex Belediyesi’ni nasıl aldı?’ haberimize erişim engeli
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘AKP Şirnex Belediyesi’ni nasıl aldı?’ haberimize erişim engeli

‘AKP Şirnex Belediyesi’ni nasıl aldı?’ haberimize erişim engeli

Yerel seçimlerde 11 bin polis ve askerin nasıl taşındığını anlatan dönemin Şırnak nüfus memuru Hekim Demir’in itiraflarına ilişkin yaptığımız, “AKP Şirnex Belediyesi’ni nasıl aldı?” haberine Şırnak Sulh Ceza Hakimliği’nce erişim engeli getirildi.

ABONE OL
Mayıs 21, 2023 18:30
‘AKP Şirnex Belediyesi’ni nasıl aldı?’ haberimize erişim engeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ŞIRNEX – Yerel seçimlerde 11 bin polis ve askerin nasıl taşındığını anlatan dönemin Şırnak nüfus memuru Hekim Demir’in itiraflarına ilişkin yaptığımız, “AKP Şirnex Belediyesi’ni nasıl aldı?” haberine Şırnak Sulh Ceza Hakimliği’nce erişim engeli getirildi.

Dönemin Şırnak Valisi olan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile AKP eski Milletvekili Rizgin Birlik’in işbirliğinde 31 Mart 2019 seçimleri öncesi haritadan silinen 7 mahallede yaşayan ve göç etmek zorunda kalan 11 bin yurttaşın yerine, 11 bin asker taşındı. Askerin kente taşınarak oy kullanması sonucunda HDP’nin kalesi olan Şirnex Belediyesi iktidarı boyunca ilk kez AKP’nin yönetimine geçti. HDP’nin şaibeli seçime dair Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı tüm itiraz başvuruları sonuçsuz kalmıştı.

Şirnex Belediyesi’ni şaibeli bir şekilde AKP’ye kazandıran Aktaş ve Birlik’in bu planına tanık olan dönemin Şırnak İl Nüfus Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Hekim Demir, kaleme aldığı mektupla itiraf etmişti. Demir’in itiraflarını Gazeteci Cevheri Güven de gündeme getirmişti. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberlere Demir’in talebiyle Şırnak Sulh Ceza Hakimliğince erişim engeli getirildi.

Bu kararla ajansımızda yer alan “AKP Şirnex Belediyesi’ni nasıl aldı?” haberine erişim engelli getirildi.

Demir avukatı aracılığıyla yaptığı başvuru dilekçesinde, “Yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını, bu internet adreslerinin tamamında müvekkilinin kişilik haklarına ağır saldırıda bulunduğunu, kendisine iftira atıldığını, hukuka aykırı işlem ve eylemlerde bulunulduğu” iddiaları yer aldı.

MAHKEME KARARIYLA ERİŞİM ENGELİ

Sulh Ceza Hakimliği Demir’in başvurusunda kişilik haklarının zedelendiğini ileri sürerek, “Talep sahibi hakkında kişilik haklarını zedeleyen paylaşımlar yapıldığı, yapılan paylaşımların adli makamlarca teyit edilmeyen hususları içerdiği bu haliyle başvuranın şeref ve haysiyetini, toplum nezdindeki itibarını olumsuz yönde etkileyecek nitelikte olduğu, normal bir okuyucuda talepte bulunanın hakkında olumsuz ve yanlış bir algı yaratmaya yönelik ifade ve anlatımların bulunduğu, dolayısıyla bu paylaşımdaki ifade ve anlatımın talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu sonuç ve kanaatine varılarak 5651 Sayılı Kanun kapsamında yasal şartları oluştuğundan talebe konu internet ortamındaki yayına erişimin engellenmesine dair karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Bu kararla birlikte Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberlerle birlikte çok sayıda sanal medya hesabında Demir’in itiraflarıyla ilgili yayınlanan haberlere mahkeme kararıyla erişim engeli getirilmiş oldu.

Engellenen haber ise şöyle:

“Şirnex seçmeninden karşılık bulamayan ve 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde seçmen taşıyarak seçimleri şaibeli hale getiren AKP, 14 Mayıs’a sayılı günler kala yeniden seçim hileleriyle gündeme geldi. AKP’nin savaş konsepti kapsamında 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında devlet güçlerinin saldırıları sonucunda 7 mahalle haritadan silindi. Dönemin Şırnak Valisi olan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile AKP Milletvekili Rizgin Birlik’in işbirliğinde, 31 Mart 2019 seçimleri öncesi haritadan silinen 7 mahallede yaşayan ve göç etmek zorunda kalan 11 bin yurttaşın yerine, 11 bin asker taşındı. Askerin kente taşınarak oy kullanması sonucunda, HDP’nin kalesi olan Şirnex Belediyesi iktidarı boyunca ilk kez AKP’nin yönetimine geçti. HDP’nin şaibeli seçime dair Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı tüm itiraz başvuruları sonuçsuz kaldı. 

Şirnex Belediyesi’ni şaibeli bir şekilde AKP’ye kazandıran Aktaş ve Birlik’in bu planına tanık olan dönemin Şırnak İl Nüfus Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Hekim Demir, kaleme aldığı mektupla itiraf etti.

AKP’nin Şırnak Belediyesi’ni kazanmasının ardından Vali Mehmet Aktaş Emniyet Genel Müdürü olarak atandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Aktaş’ı PTT Yönetim Kurulu üyeliğine getirerek, çift maaş almasını sağladı. Aktaş ile birlikte bu planda yer alanlar ödüllendirilirken, İl Nüfus Müdürü Yardımcısı Hekim Demir, bir süre sonra rüşvet ve evrakta sahtecilik suçundan hakkında açılan soruşturma kapsamında tutuklandı, iş akdi fes edildi. 

AKTAŞ’IN SEÇİM VURGUNU 

Demir, Aktaş’tan sonra Şırnak Valisi olan Ali Hamza Pehlivan’a yerel seçimlerde yapılan hileleri mektupla anlattı. Demir, mektubunda seçim kütüklerinde Vali Aktaş, AKP Milletvekili Rizgin Birlik ve AKP İl Başkanı İbrahim Halil Erkan’ın talimatıyla yerel seçimlerde “vurgun” yapıldığını söyledi. Demir, kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında on binlerce kişinin farklı kentlere göç ettiğini hatırlatarak, TOKİ yapımının uzun sürmesi nedeniyle 11 bin seçmenin 2019 yerel seçimlerine kadar kente dönmediğini belirtti. 

11 BİN ASKER ŞIRNEX’E TAŞINDI

Demir, seçim öncesi seçmen olarak taşınan kişilerin genellikle kolluk kuvveti olduğunu aktararak, mektubunda şunları anlattı: “Bunların adresleri Şırnak’ta olmamasına rağmen adresleri geçici olarak Şırnak’a taşındı ve oy kullanmaları sağlandı. Cizre’de görevli emniyet mensupları ve askeri personellerin tamamına yakını, Silopi ilçesinde görevli emniyet mensupları ve askeri personellerin tamamına yakını, İdil’e bağlı Okçu Köyü, Yüksek köyü ve bazı köylerde görev alan askerlerin tamamına yakını, Uludere Besta Taburu, Siyah Kaya ve Ballı üs bölgelerinde görevli askerlerin tamamına yakını, Şenoba Beldesinde bulunan Tugay Komutanlığındaki askerlerin çoğunluğu, Şırnak merkeze bağlı Balveren Milli Komando Taburu ile Milli Elmalı Üs Bölgesi ve Milli Karakolu, Kasrik Beldesine bağlı Akçay Tugay Komutanlığı, Akdizgin ve Görmeç karakollarında görevli askerlerin tamamına yakını, Şırnak merkeze bağlı Geçitboyu, Araköy, Dağkonak, Yeniaslanbaşar köyü ve Kaymakam Çeşmesi gibi köylerde bulunan karakol ve tugaylarda görev alan askerlerin tamamına yakınını adres beyan işlemleri gerçekleştirilmiştir.”

Demir, seçmen taşıma işlemlerinde adres beyanlarının yine kolluk kuvvetlerine ait misafirhanelere, polis evlerine, şube ve yurtlara yapıldığını belirtti. 

VALİ VE AKP’LİLERİN TALİMATLARI 

Demir, bütün işlemlerin dönemin Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile AKP Milletvekili Rizgin Birlik ve AKP’li yöneticilerin sıkı takibi ve talimatlarıyla yürütüldüğünü aktararak, “Hatta vali bizzat kurumumuzu ziyaret ederek, bu konuda bize sözlü telkinlerde dahi bulunmuştur” dedi. 

ASKER YURT DIŞI SEÇMENİ YAPILDI 

Gazeteci Cevheri Güven ise, Şirnex’te herhangi bir seçmen kaybının olmadığı, dolayısıyla Şirnex ve Colemêrg’de bütün askeri personelin yurt dışı seçmeni olarak belirlendiğini ve bunların hepsinin gümrük kapılarında AKP için oy kullandığını duyurdu. Güven, bu iddiasını da bir askeri yetkilinin kendisine gönderdiği belgeye dayandırdı. “

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.