en iyi rulet siteleri
Akın: Değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir
  • Rojev
  • Politika
  • Akın: Değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir

Akın: Değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir

İzmir Alevi Platformu'nun Yamanlar'da düzenlediği etkinlikte konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, "Halklarımız saray rejimini, gönderme konusunda kararlı ve değişim istiyor. Bu değişimin adresi Yeşil Sol Parti'dir" dedi.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 17:32
Akın: Değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – İzmir Alevi Platformu’nun Yamanlar’da düzenlediği etkinlikte konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “Halklarımız saray rejimini, gönderme konusunda kararlı ve değişim istiyor. Bu değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir” dedi.

İzmir Alevi Platformu, “Eşit yurttaşlık ve demokratik cumhuriyet mücadelesinde Aleviler ve Yeşil Sol Parti” konulu etkinlik düzenledi. Yamanlar Pazar yerinde düzenlenen etkinlikte Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayları Canan Kebenç Özkan ve İbrahim Akın ile HDP Milletvekilleri Kemal Bülbül ve Zeynel Özen Alevilerle bir araya geldi. Alana “Özgürlük semahıyla Dehak zulmünü yıkalım, emeğin hakikatiyle Rıza şehrini kuralım” ve “Eşit yurttaşlık ile demokratik cumhuriyete” yazılı pankartlar asılan etkinlik, halaylarla başladı. Etkinlikte hak ve hakikat mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yapıldı.

Platformdaki kurum temsilcilerinin halkı selamladığı etkinlikte konuşan Yeşil Sol Parti İzmir Milletvekili Adayı Canan Kebenç Özkan, “Bizler bu ülkede yüz yıldır inkar edilenleriz” diyerek şunları kaydetti; “Böyle bir karanlık ayrımı bir şafağa çevirmenin arifesindeyiz.  İlk yüzyıl bize asimilasyon, soykırım, yok edilme verdi. Bir yandan Dersim, Malatya, Maraş’ta ve Gazi’de katledilirken bir yandan Zilan’da katledildik. Biz çıktığımız yolda kendimize güveniyoruz. 15 Mayıs sabahına uyandığımızda demokratik bir cumhuriyetin inşası için beraber adım atmış olacağız. Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını, zorunlu din dersinin kaldırılmasını, anadilde eğitimi en temel perspektif alarak yola çıkacağız. Onurlu bir barış inşa edeceğiz” dedi.

‘CEBERUT İKTİDARI BERABER GÖNDERECEĞİZ’

HDP’li Zeynel Özen de katılanları selamlayarak, “Bu inanç yüzlerce yıl baskılardan katliamlardan bugüne kadar geldi. Bizlerin tarihi katliamlar tarihi ama hiçbir zaman biat etmedik mücadeleye devam dedik. Ceberrut faşist bir iktidar var. Bu iktidar şunu çok iyi biliyor. Mazlum halkların, emekçilerin, Alevilerin Kürtlerin bir araya gelmesi tehlike. Diyanet Akademisini getirdiler. Alevi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı kurdular. Biz bunların karşısında durduk, hayır dedik. Bu faşist iktidar kendinden başka herkese düşman. Biz halklar olarak inançlar olarak kültürler olarak birlikte mücadele edeceğiz. Bu ceberrut faşist iktidarı göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KORKUYU KERBELA’DA BIRAKTIK’

HDP Milletvekili Kemal Bülbül ise 14 Mayıs seçiminin önemine dikkat çekerek, “Bu sadece bir seçim değil. Çünkü ırkçı faşist kuşatma sokaktan okula, işyerinden eve, televizyondan kamusal alana, nefes aldığımız yerden her türlü yaşam alanına kadar sirayet etmiş durumda. Bu ölçekte bir mücadele yürütmek lazım. Tüm zamanların toplam faşizmini yaşıyoruz. İttihat Terakki’den, Şark Islahat Planı’ndan, Dersim’den, Maraş’tan, Gezi’den, Gazi’den bu yana tüm zamanların toplam faşizmini yaşıyoruz. Bu toplam faşizm karşısındaki duruş da tüm zamanların direnişi olmalı. Biz korkuyu Kerbela’da bıraktık ya Zeynebi duruş olmalı” diye belirtti.

‘HALK 14 MAYIS’TA CEVAP VERECEK’

Etkinlikte son olarak söz alan Yeşil Sol Parti Eş Genel Sözcüsü ve Milletvekili Adayı İbrahim Akın, Türkiye tarihi bir seçimle karşı karşıya olduğunu söyledi. Akın, “Türkiye’nin yüz yıllık zamanında çok kötü günler yaşadık. Bu 20 yıllık süreçte yaşadıklarımızı biliyorsunuz. Bir kez daha şunu söyleyeyim; bu ceberrut saray rejimi karşısında diz çökmedik. Ama bir şey daha başardık. Osmanlı’da oyun bitmez dediler. Biz onların yalanları ve oyunlarıyla baş etmeyi başardık. HDP’yi kapatma girişimine rağmen işte buradayız ve karşınızdayız. Bu meydanlarda her şeye rağmen dimdik ayaktayız. Bugün burada size seslenirken HDP’li yönetici arkadaşlarımızın gözaltında olduğunu biliyorsunuz. Şu anda gözaltında olan arkadaşlarımıza selam söylüyoruz. Asla yalnız değilsiniz. Sevgili Deniz Poyraz seni unutmayacağız ve hesabını soracağız. Bu iktidarın yaptıklarının hepsini burnundan getireceğiz. Saray rejimi korkuyor. Arkadaşlarımızı gözaltına alarak çalışmalarımızı engelleyeceğini sanıyorlar. Bu halk size 14 Mayıs’ta öyle bir cevap verecek ki bir daha bu halkın yüzüne bakamayacaksınız. Halklarımız saray rejimini, gönderme konusunda kararlı. Değişim istiyor. Bu değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir” diye konuştu.

‘BİR OY YEŞİL SOLA BİR OY KILIÇDAROĞLUNA’

Demokratik cumhuriyetin sözünü verdiklerini vurgulayan Akın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı değiştireceklerini ve tüm inançların eşit yurttaş hakkına sahip olmasını sağlayacaklarını ifade eden Akın, “Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlikte Özgecan Kadın Korosu ve Kürt Sanatçı Ayfer Düzdaş sahne aldı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.