en iyi rulet siteleri
Akar’dan kimyasal silah itirafı: İnsan hayatını korumak için!
  • Rojev
  • Güncel
  • Akar’dan kimyasal silah itirafı: İnsan hayatını korumak için!

Akar’dan kimyasal silah itirafı: İnsan hayatını korumak için!

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin kimyasal silah kullandığını, “İnsan hayatını korumak için” sözleriyle itiraf etti.

ABONE OL
Kasım 23, 2022 06:00
Akar’dan kimyasal silah itirafı: İnsan hayatını korumak için!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin kimyasal silah kullandığını, “İnsan hayatını korumak için” sözleriyle itiraf etti. 
 
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Savunma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi görüşmelerine, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye ile Federe Kurdistan Bölgesi ve Şengal’e yönelik hava saldırıları, Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerinde kimyasal silah saldırıları damga vurdu. Savunma Bakanı Hulusi Akar, bütçe görüşmelerinde Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak, “Göz yaşartıcı mühimmat savaş yöntemi olarak kullanılırsa yasak, ancak rehine kurtarma operasyonlarında, insan hayatını korumak için ve belli yerlerde sınırlı olarak…” dedi ve kimyasal silah saldırılarını bir kez daha itiraf etti. 
 
İNSAN HAYATINI KORUMAK İÇİN!
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki’nin sorusu üzerine Akar, “Bu kimyasal konusu yeteri kadar kullanıldı, konuşuldu. Efendim, bu göz yaşartıcıyla alakalı o bahsedilen dokümanda… Arkadaşlar, bu Kimyasal Silahların Önlenmesi Anlaşması var malum, Türk Silahlı Kuvvetleri de bunun içinde ve bunun envanteri denetlenmektedir. Bunu tek tek okuyayım: ‘Göz yaşartıcı mühimmat savaş yöntemi olarak kullanılırsa yasak, ancak rehine kurtarma operasyonlarında, insan hayatını korumak için ve belli yerlerde sınırlı olarak…’ Polis de kullanır, işte bilmem, Batı’da da kullanılıyor, Amerika’da da kullanılıyor. Belli yerlerde, efendim, herhangi bir böyle kitle olarak kasıt olmaksızın kullanılabiliyor” dedi. 
 
GARÊ’DE BENZER İTİRAF
 
Kimyasal silah kullanımını itiraf eden Akar, 13 asker ve polisin yaşamını yitirdiği 10 Şubat 2021 tarihli Garê Operasyonu’na dair Meclis bilgilendirme konuşmasında da, “Sadece göz yaşartıcı gaz kullanılmıştır. Bunun dışında herhangi bir silah mühimmat kullanılması söz konusu değil” ifadelerini kullanmıştı.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.