Ağır hasta tutuklu Güneş’in infazının ertelenmesi talebi
  • Rojev
  • Güncel
  • Ağır hasta tutuklu Güneş’in infazının ertelenmesi talebi

Ağır hasta tutuklu Güneş’in infazının ertelenmesi talebi

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yahya Güneş’in ağır hastalıkları nedeniyle hastaneye sevk esnasında zorlandığı ve tedavisinin yapılamadığını belirterek, infazının ertelenmesi talep edildi.

ABONE OL
Ocak 21, 2023 12:30
Ağır hasta tutuklu Güneş’in infazının ertelenmesi talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yahya Güneş’in ağır hastalıkları nedeniyle hastaneye sevk esnasında zorlandığı ve tedavisinin yapılamadığını belirterek, infazının ertelenmesi talep edildi.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla eylemlerinin 437’nci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. “Tedavi haktır engellenemez, hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde, Giresun Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Yahya Güneş’in durumuna dikkat çekildi. Açıklamada, İHD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Sevil Turgut söz aldı.
 
28 YILDIR TUTUKLU
 
Turgut, 51 yaşında olan Güneş’in Kasım 1995 yılından beri cezaevinde tutulduğuna dikkat çekti. Bu nedenle pek çok rahatsızlığın oluştuğunu söyleyen Turgut, Güneş’in akciğer hastası olduğu ve akciğerinde çeşitli büyüklüklerde lekelerin olduğu bilgisini paylaştı. En son Şubat 2020’de akciğer tomografisinin çekildiğinin aktaran Turgut, şunları söyledi: “Lekelerin 2 kat büyüklüğüne ulaşarak 10 milimetreye ulaştığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine muayene olduğu Giresun Hastanesi’nden Samsun Tıp Fakültesi’ne pet çekimi için sevki çıkarılmıştır. Fakat cezaevi ring aracı ile sevke bünyesi dayanamadığı için Samsun’a gidememiştir. Ring aracına sabah 08.00’de kelepçeli bir şekilde bindirilerek yolculuk yaptırılıyor ve aynı gün geri getirildiğinden dolayı 12 saat boyunca bu araçta bekletiliyor, kimi zaman ihtiyaçları karşılanmıyor. Daha önce ring aracı ile yaptığı bir hastane sevki esnasında boğulacak duruma geldiğinden dolayı, 2 yıldan bu yana hastaneye gidemiyor ve son durumun da ne olduğunu bilemiyor.”
 
TEK BAŞINA İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR
 
Güneş’in aynı zamanda eklem ve romatizma hastalıkları bulunduğunu belirten Turgut, 2021 yılında eklem ve romatizma hastalıklarından dolayı Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde muayene olduğunu söyledi. Güneş’e MR ve röntgen işlemleri sonucunda çifte iltihaplanma teşhisi konulduğuna dikkat çeken Turgut, “Fizik tedavi bölümünde ilaçla tedavisine başlanmıştır. 1 yıldan fazla bir süredir yarım yamalak bir tedavi görmektedir ancak bu ilaçla tedaviden dolayı bir iyileşme sağlanamadığını belirtmiştir. Eklem ve romatizma hastalığı nedeniyle tek başına ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve arkadaşlarının desteği ile yaşamını devam ettiriyor. Tek başına yürüyemiyor ve merdivenlerde aşağı inip çıkamıyor” diye anlattı.
 
DURUMU HER GEÇEN GÜN AĞIRLAŞIYOR
 
Güneş’in el ve ayaklarında büyük şişlikler olduğuna ve dayanılmaz ağrılar çektiğine değinen Turgut, kötü koşullar nedeniyle tedavi olamadığını altını çizdi. Hastane sevkinden önce cezaevi doktoruna görünmesini, ardından Giresun’da hastaneye gitmesi, sonrasında da sevkinin Samsun’a çıkarılması ayları bulan bir tedavi sürecinin olduğunu söyleyen Turgut, şunları kaydetti: “Uzun ring yolculuğundan dolayı hastaneye gidememesi de eklenince ciddi bir ihlal yaşadığı açıktır. Bütün bunlara rağmen kolaylıkla ulaşacağı tam donanımlı bir hastanenin bulunduğu ve ailesine yakın bir hapishaneye sevk talebi de kabul edilmiyor. Ailesinin uzakta olmasından kaynaklı olarak 3 yıldır aile görüşü de yapamayan mahpusun, durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Yahya Güneş’in akciğerindeki sorunun tam olarak tespit ve tedavisinin yapılması, eklem ve romatizma hastalıklarının kalıcı tedavilerinin yapılabilmesi için tam donanımlı bir hastanenin bulunduğu ve ailesine yakın bir ile sevk edilmesini, bu süreç devam ederken de infazının ertelenerek ailesinin yanında kalıcı tedavisine devam edebilmesini talep ediyoruz.”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.