DOLAR 17,9675 0.09%
EURO 18,2787 -0.02%
ALTIN 1.018,020,11
BITCOIN 421897-1,71%
Diyarbakır
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da İHD’nin kuruluş yıldönümü kutlandı
  • Rojev
  • Güncel
  • Adıyaman’da İHD’nin kuruluş yıldönümü kutlandı

Adıyaman’da İHD’nin kuruluş yıldönümü kutlandı

İHD Adıyaman Şubesi, kuruluşunun 36’ncı yılında etkinlikte bir araya geldi.

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 20:00
Adıyaman’da İHD’nin kuruluş yıldönümü kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADIYAMAN – İHD Adıyaman Şubesi, kuruluşunun 36’ncı yılında etkinlikte bir araya geldi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman Şubesi derneklerinin 36’ncı kuruluş yıl dönümüne dair basın toplantısı düzenledi. Derneğin il binasında gerçekleşen toplantıya dernek üye ve yöneticileri katıldı. 

Basın metnini ise İHD Adıyaman Şubesi Başkanı Bülent Çınar okudu. İHD’nin 86 yılında 98 kişinin imzası ile kurulduğunu ifade eden Çınar, İHD’nin insan haklarından Kürt Sorununa kadar bir çok alanda yürüttüğü çalışmalar ile demokrasi mücadelesi verdiğini ve bu anlayış gereği emek ve demokrasi mücadelesinde güç birliği olmak üzere çok sayıda platform veya koordinasyonlar içinde yer aldığını belirtti.

Çınar, “İHD, insan hakları ve demokrasi alanındaki mücadelesini kesintisiz olarak sürdürmektedir. Hak ihlalleri belgeleme ve raporlama, mağdurlara hak arama, adalet arama yolunda yardımcı olma ve ihlallere karşı mücadele etme işlevini sürdürmektedir” diye konuştu.

‘EN ÖNEMLİ TALEPLERDEN BİRİ BARIŞIN SAĞLANMASI’

Türkiye’de bugün insan hakları çerçevesinde yerine getirilmesi gereken en önemli taleplerden birinin barışın acilen tesis edilmesi olduğunu ifade eden Çınar, “Barışın sağlanamadığı koşullarda yaşam hakkı korunamamakta, yaşam hakkı olmayınca da diğer haklardan söz etmek mümkün olamamaktadır. Demokrasinin ön şartı olan ifade özgürlüğü otoriter yönetimin yargı baskısı altındadır. Dolayısıyla demokrasi asgari standartların dahi altındadır. Bu nedenle demokrasi mücadelemiz kaçınılmazdır” vurgusu yaptı.

‘HİÇBİR SORUN ŞİDDETLE ÇÖZÜLEMEZ’

“Kürt Sorunu başta olmak üzere hiçbir sorunun savaşla şiddetle çözülemeyeceği açıktır” diyen Çınar, “Türkiye halklarının istediği barış ve demokrasi iradesinin tanınmasıdır. Bugüne dek hak ihlallerine neden olan sorumlular hakkında etkin soruşturma yürütülmeli, cezasızlık derhal terk edilmelidir” dedi.

Gelinen süreçte İHD’nin 36 yıllık insan hakları mücadelesinin kazanımlarının küçümsenmemesi gerektiğini belirten Çınar, Türkiye insan hakları hareketinin dünya insan hakları hareketi ile birlikte her türlü hak mücadelesini yürütebilecek ciddi bir kapasiteye ulaştığını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.