Adalet Nöbeti eylemcilerinin yargılandığı dava ertelendi
  • Rojev
  • Güncel
  • Adalet Nöbeti eylemcilerinin yargılandığı dava ertelendi

Adalet Nöbeti eylemcilerinin yargılandığı dava ertelendi

Hasta ve infazları yakılan tutukluların tahliyesi için Adalet Nöbeti tutan 12 kişinin yargılandığı dava, eksik hususların tamamlanması gerekçesiyle ertelendi.

ABONE OL
Ocak 10, 2023 09:30
Adalet Nöbeti eylemcilerinin yargılandığı dava ertelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Hasta ve infazları yakılan tutukluların tahliyesi için Adalet Nöbeti tutan 12 kişinin yargılandığı dava, eksik hususların tamamlanması gerekçesiyle ertelendi. 
 
Hasta ve infazları yakılan tutukluların tahliye edilmesi talebiyle Adalet Nöbeti eylemi gerçekleştiren tutuklu yakınlarının da aralarında olduğu 12 kişi hakkında açılan davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 54’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Haklarında dava açılan hasta tutuklu yakınlarından Cemile Çiftçi ve Fince Akman ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) Eşbaşkanı Evin Genç ve Cumartesi Annesi Hanife Yıldız duruşmada hazır bulundu. Avukatlar da duruşmaya katıldı. 
 
BERAAT TALEBİ
 
Duruşmada söz verilen Fince Akman, 27 Ağustos 2022’de gözaltına alındıkları sırada polis tarafından darp edildiklerini söyledi. Çocuğunun cezaevinde olması nedeniyle eyleme katıldığını belirten Akman, “Her hafta cezaevinden bir cenaze çıkıyor. Buna karşı oradaydım. Adalet sarayı önünde adalet talebinde bulunmak için oradaydım. Ancak iki kelime dahi etmeden ters kelepçe ve işkence ile gözaltına alındık” dedi.  
 
Yıldız’ın avukatı Gülseren Yoleri, müvekkilinin anayasal haklarını kullandığını söyledi. Yoleri, müvekkilinin darp edildiğine işaret ederek, her haftaki eylemde gözaltı işleminin uygulandığını ve soruşturmaların takipsizlikle sonuçlandığını anımsattı. Yoleri, beraat talebinde bulundu. 
 
ZORLA GETİRİLME KARARI
 
Zebide İnce’nin avukatı Attila Bahçıvan ise, polislerin düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanımını engellediğini belirtti. Av. Bahçıvan, beraat talep etti.  
 
İddia makamı, eksik hususların giderilmesini talep etti. Mahkeme, MATUHAYDER üyesi Kalo Bozutmak hakkında zorla getirilme kararı vererek, duruşmayı 24 Ocak’a erteledi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.