en iyi rulet siteleri
Adalet Nöbeti: Cezaevlerinde tabut çıkmasın
  • Rojev
  • Güncel
  • Adalet Nöbeti: Cezaevlerinde tabut çıkmasın

Adalet Nöbeti: Cezaevlerinde tabut çıkmasın

Adalet Nöbeti’ni İzmir ve Van’da sürdüren aileler, hasta tutukluların serbest bırakılmasını isteyerek, “Cezaevlerinden tabutların çıkmasını istemiyoruz” dedi.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 12:00
Adalet Nöbeti: Cezaevlerinde tabut çıkmasın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR/VAN – Adalet Nöbeti’ni İzmir ve Van’da sürdüren aileler, hasta tutukluların serbest bırakılmasını isteyerek, “Cezaevlerinden tabutların çıkmasını istemiyoruz” dedi. 
 
Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması ve cezaevlerindeki tecride son verilmesi talebiyle ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti 113’uncu gününde Bayraklı ilçesinde bulunan İzmir Adliyesi önünde devam etti. Tutuklu yakınları, “Gırtiyên nexweş re azadî”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” yazılı önlükleri giyerek Adalet Nöbetini başlattı. Nöbette sık sık, “Bijî berxwedana zindana”, “Hak hukuk adalet” sloganları atıldı. Tutuklu yakınlarına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çeşme ve Urla ilçe örgütleri destek verdi. 
 
Burada konuşan tutuklu yakını Hanım Sever, savaşın bir an önce durmasını ve cezaevlerinden tabutların çıkmasını istemediklerini ifade etti. Sever, “Dilimiz yasak, barış yasak, her şey yasak. Herkes baskıyla karşı karşıya ve her gün insanlar gözaltına alınıyor. Kırıklar Cezaevi’nde hasta tutuklular açlık grevinde ve durumları iyi değil. Aysel Tuğluk tek başına ihtiyaçlarını gideremiyor olmasına rağmen serbest bırakılmıyor. Ancak hırsızları, mafyaları bırakıyorlar. Biz hak istiyoruz. Çocuklarımız cezaevlerinde çürümesin. Biz anneyiz; ne Kürt ne Türk ne Arap kimse ölmesin, kim olursa olsun biz barış ve insanlık istiyoruz” dedi.
 
‘ÇOCUKLARIMIZI SERBEST BIRAKIN’
 
Seçilmişlerin her gün baskılara maruz kalarak gözaltına alındıklarını dile getiren Sever, “Çocuklarımızın cenazelerini kutularda veriyorlar, biz bunu kabul etmeyiz. Biz anneyiz, yüreğimiz yanıyor. Artık hasta tutukluları serbest bıraksınlar. Çocuklarımız bırakılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradan Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum; elinizi vicdanınıza koyun, çocuklarımızı serbest bırakın” diye konuştu.
 
Açıklama adliye önünde 10 dakikalık oturma eylemi ile son buldu.
 
VAN’DA POLİSE PROTESTO
 
Van’da ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti de, Van adliye binası önünde gerçekleşti. Tutuklu yakınlarına, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yöneticileri destek verdi.  
 
Valiliğin etkinlik yasağını öne sürerek nöbete izin vermeyen polisi, aileler alkış ve “hak, hukuk, adalet” sloganıyla protesto etti. Alkış ve sloganlar eşliğinde nöbet sona erdi. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.