en iyi rulet siteleri
Açılmak istenen hayvan deneyi merkezi protesto edildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Açılmak istenen hayvan deneyi merkezi protesto edildi

Açılmak istenen hayvan deneyi merkezi protesto edildi

Hayvan hakları savunucuları, DEÜ'de açılmak istenen deney merkezini protesto ederek, "Bu cinayet yuvasının 'bilim' adı altında aklanıp işkence merkezinin açılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

ABONE OL
Mayıs 18, 2023 18:00
Açılmak istenen hayvan deneyi merkezi protesto edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR- Hayvan hakları savunucuları, DEÜ’de açılmak istenen deney merkezini protesto ederek, “Bu cinayet yuvasının ‘bilim’ adı altında aklanıp işkence merkezinin açılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

İzmir’de bulunan hayvan hakları savunucuları, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) açılmak istenen hayvan deneyi merkezine karşı Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Hayvan deneyi merkezinin bir katliam merkezi olduğunu teatral gösteri ile anlatan hayvan hakları savunucuları, “Deney değil işkence merkezi”, ” Nükhet Hotar elini hayvanlardan çek” ve “Deney değil cinayet merkezi” sloganları attı.

Hayvan hakları savunucuları adına açıklama yapan Melodi Zengin, 28 milyon TL bütçe ayrılan bu deney merkezinde 10-25 kilo arasındaki hayvanların deney adı altında türlü işkencelere maruz kalarak en sonunda ölüme mahkum edileceğini söyledi. Hayvanların da insanlar gibi hissedebilen, duyarlı, bilinçli, duyguları olan, acı çeken canlılar olduğunu vurgulayan Zengin, “Temel haklardan biri olan yaşam hakkı hiçbir bilimsel yönteme, eğitime, sertifikaya, paraya sığdırılamaz! Hayvan deneyine alternatif olarak canlı doku modelleri, 2-3 boyutlu hücre kültürü modelleri, bilgisayar modellemeleri, görüntüleme teknikleri, klinik araştırmalar, mikroorganizmalar, genomik proteomik metabolomik, ileri matematik, çok organlar, mikro doz çalışmaları gibi  metodlar mümkünken savunmasız hayvanları alıp işkence yapmak ve öldürmek, sonrasında da ‘bilim yaptık’ demek akıl işi değildir” dedi.

‘İŞKENCE MERKEZİNİ AÇTIRMAYACAĞIZ’

Dünyada önde gelen ülkeler hayvan deneylerini kaldırmaya başlamışken, DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’ın Türkiye’nin en büyük işkence merkezini açmakla gurur duyduğunu ifade eden Zengin, “Milyonlarca canlının yaşamını, deney hayvanları üzerinden para kazanan bir avuç şirketin eline ve bilimsel yöntemleri hiçe sayarak hayvan katletmeyi, işkenceyi tercih eden DEÜ’nün eline bırakmayacağız. DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’a tam rektörlüğün önünden çağrı yapıyoruz. Aksi halde tüm hayvan hakları savunucularını karşınızda bulmaya devam edeceksiniz. Savunmasız hayvanlar üzerinde işkence ve deney yapacak ve yaşam haklarını gasp edecek bu cinayet yuvasının ‘bilim’ adı altında aklanmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.