en iyi rulet siteleri
Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı
  • Rojev
  • Güncel
  • Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı

Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı

Ağır tecrit koşulları altında tutulan ve 27 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yeni bir aile ve avukat görüş yasağı verildiği öğrenildi.

ABONE OL
Mayıs 31, 2023 07:00
Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Ağır tecrit koşulları altında tutulan ve 27 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yeni bir aile ve avukat görüş yasağı verildiği öğrenildi. 
 
Uluslararası komployla Türkiye’ye getirildiği 15 Şubat 1999 tarihinden bu yana İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan, kardeşi Mehmet Öcalan ile 25 Mart 2021 tarihinde yaptığı kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınamıyor. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının müvekkilleri Öcalan ile görüşmek için yaptığı başvurular ise, ya yanıtsız bırakılıyor ya da “disiplin cezaları” gerekçesiyle engelleniyor. 
 
İTİRAZA GEREKÇESİZ RED
 
Avukatlar, aile görüş yasağına karşı en son 23 Aralık 2022’de Bursa 2’nci İnfaz Hakimliği’ne başvurdu. Avukatların başvurusu, 3 aylık aile görüş yasağı nedeniyle 3 Ocak 2023’te reddedildi. Ret kararının içeriğine dair avukatlarla herhangi bir bilgi paylaşılmazken, sadece “disiplin cezası” olduğu bildirildi. Avukatlar, kararın kaldırılması için 10 Ocak’ta Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulundu. Mahkeme, aynı gün herhangi bir gerekçe göstermeden avukatların itirazını reddetti.
 
YENİ AİLE GÖRÜŞ YASAĞI
 
Avukatlar, 6 Şubat’ta Mereş merkezli meydana gelen ve birçok ili etkileyen deprem nedeniyle bir kez daha avukat ve aile görüşmesinin yapılması için başvuruda bulundu. Avukatlar, İmralı’da tutulan PKK Lideri Öcalan ile diğer müvekkilleri Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş hakkında 21 Aralık 2022 tarihinde 3 ay süreyle olmak üzere ziyaretçi yasağının verildiğini ve söz konusu yasağın 10 Ocak 2023 tarihinde kesinleştiğini öğrendi. Avukatlar, buna rağmen haftada iki kez avukat görüşü için, bir kez de aile görüşü için başvurularını sürdürdü. 
 
Avukatlar, 6 Nisan 2023’te Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İmarlı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevine ayrı ayrı başvurular yaptı. Başvuruların havale edildiği Bursa 1’inci İnfaz Hakimliği, 12 Nisan’da görüşme başvurusu ve itirazları reddetti. Hakimlik, bir önceki yasak kararı bitmemiş olmasına rağmen İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nin 15 Mart’ta yeni bir ziyaretçi yasağı kararı aldığını, kararın 30 Mart’ta kesinleştiğini, bu nedenle görüşme başvurusunu reddettiğini tebliğ etti. 
 
Avukatlar, 14 Nisan’da kararı Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, itirazı 30 Nisan’da reddetti ve karar kesinleşti. Bununla birlikte PKK Lideri hakkında yeni bir aile görüş yasağı getirilmiş oldu.
 
YENİ AVUKAT GÖRÜŞ YASAĞI
 
Öte yandan Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmesine karşı alınan ve 27 Ekim 2022’de kesinleşen yasak kararı sona ermesine rağmen ne savcılık ne de cezaevi idaresine yapılan başvurulara yanıt verilmiyordu. 
 
Avukatlar, avukat görüşü için 27 Nisan 2023’te Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu.  Ancak hakimlik başvuruya yanıt vermedi. Hakimlik yerine Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından avukatlara tebliğde bulunuldu. Tebliğde, Bursa 3’üncü Ceza Mahkemesi’nin 26 Nisan’da aldığı karara yer verildi. Tebliğdeki kararda, PKK Liderine dair yeni bir 6 aylık görüşme yasağı kararının getirildiğine dair ifadeler yer aldı.
 
Avukatların söz konusu yasaklara karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunduğu öğrenildi. 
 
MA / Mehmet Aslan 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.