en iyi rulet siteleri
ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi
  • Rojev
  • Dünya
  • ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi

ABD, Ukrayna- Rusya savaşının birinci yıl dönümünde Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi açıkladı.

ABONE OL
Şubat 24, 2023 16:34
ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – ABD, Ukrayna- Rusya savaşının birinci yıl dönümünde Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım paketi açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ukrayna – Rusya savaşının birinci yıl dönümünde Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım paketi açıkladı. Şimdiye kadar açıklanan en büyük yaptırım paketine ilişkin kararların G7 ortakları ile koordineli alındığı belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya’ya destek veren Avrupa, Asya ve Orta Doğu’daki hem Rus hem de üçüncü ülke aktörlerini içeren 200’den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanacağı bildirildi.

GÜMRÜK TARİFELERİ ARTIRILACAK

ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’ye ithal edilen bazı Rus ürünlerine yönelik gümrük tarifelerini artırmak için bir kararname imzalayacağı da belirtilen açıklamada, yaklaşık 2,8 milyar dolar değerinde 100’den fazla Rus metali, minerali ve kimyasal ürünü için tarifelerin artırılacağı belirtildi. Rusya’da eritilen veya dökülen alüminyumun ABD pazarına girmesinin de maliyetlerinde önemli ölçüde artışa gidileceği kaydedilen açıklamada, Rusya’nın ekonomisini kötüleştirmek için ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla elindeki tüm ekonomik araçları kullanmak üzere çalışmaya devam edeceği ifade edildi.

ENERJİ VE TİCARET ALANINDA YAPTIRIMLAR

Yaptırımların Rusya’nın savunma ve teknoloji endüstrisiyle bağlantılı aktörlere de uygulanacağı belirtilen açıklamada, ayrıca piyasadaki aksamaları en aza indirmek için mevcut üretimi etkilemeyecek şekilde, Rusya’nın gelecekteki enerji kabiliyetlerinin de hedef alınacağı kaydedildi. Açıklamada, Ticaret Bakanlığının da Rusya’ya ihracatın kısıtlanması yönünde adımlar atacağı ifade edildi. Bu kapsamda Çin dahil 90 Rus ve üçüncü ülke şirketinin Rusya’yı desteklemek için yaptırımlardan kaçınma faaliyetinde bulundukları gerekçesiyle kara listeye alınacağı ve bu şirketlerin ABD yazılımı kullanıp kullanmamalarına bakılmaksızın yarı iletkenleri satın almasının yasaklanacağı ifade edildi. Bu kapsamda İran yapımı dronların Ukrayna’daki savaş alanlarına girmesini engelleyecek bir dizi adımların da atılacağı aktarıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.