en iyi rulet siteleri
8 Mart’ta isyanı haykıran kadınlar dayanışmayı büyütecek
  • Rojev
  • Kadın
  • 8 Mart’ta isyanı haykıran kadınlar dayanışmayı büyütecek

8 Mart’ta isyanı haykıran kadınlar dayanışmayı büyütecek

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde AKP iktidarına karşı öfkenin açığa çıktığını belirten kadınlar, “Kürtler başta olmak üzere, ezilen uluslardan kadınlar, ulusal mücadelelerini yükseltip, bütün taleplerini Newroz alanında haykıracak” dedi.

ABONE OL
Mart 10, 2023 10:33
8 Mart’ta isyanı haykıran kadınlar dayanışmayı büyütecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde AKP iktidarına karşı öfkenin açığa çıktığını belirten kadınlar, “Kürtler başta olmak üzere, ezilen uluslardan kadınlar, ulusal mücadelelerini yükseltip, bütün taleplerini Newroz alanında haykıracak” dedi. 
 
Kadınlar, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü her ne kadar deprem gölgesinde karşılasa da, erkek-devlet şiddetine, savaşa, ekolojik yıkıma ve özel savaş politikalarına karşı mesajlarını verdi. Ülkedeki ekonomik, ekolojik, askeri ve siyasi krizlerin sorumlusu olan AKP iktidarına tepkilerini yüksek sesle dile getiren kadınlar, hem Kurdistan hem de Türkiye kentlerinde “Hesap soracağız” derken, diğer yandan kadın dayanışmasını da büyüteceklerini belirtti. 
 
İstanbul’da da tüm engellemelere rağmen kadınlar, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de toplandı. Yürüyüşü engellemek isteyen Beyoğlu Kaymakamlığı, yasak kararı alsa da, binlerce kadın “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüdü. 
 
ACI ÖFKEYE, ÖFKE İSYANA DÖNÜŞTÜ
 
Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Genel Sözcüsü Çiçek Otlu, “AKP-MHP faşist rejimi altında yaşamak istemeyen milyonlarca kadına deprem katliamı sonrası milyonlar eklendi” diyerek, halkların AKP iktidarından hesap soracağını belirtti. Depremle birlikte acının öfkeye, öfkenin isyana dönüştüğünü ifade eden Otlu, “İstanbul Valiliği’nin yasak kararı, polisin engellemesine ve ulaşım yollarının kapatılmasına rağmen binlerce kadın bir araya geldi. Kadınlar polis şiddetine, gözaltı tehdidine rağmen yan yana durmayı,  birbirini bırakmamayı tercih etti. Birbirine güven veren, güçlü olduğunda erkek devleti yıkabileceğini gösteren durumlar yaşandı.  Kadılar, ‘AKP gidecek, kadınlar kalacak’ mesajı verildi” dedi.
 
Kadınların Kurtuluşu’ndan Gamze Taşçı, depremde enkaz altında kalan her bir kadın için alanlarda olma sözü verdiklerini ve bunu temel slogan haline getirdiklerini belirtti.  
 
Taksim özelinde yasaklanan bu 8 Mart ile AKP iktidarının kadınlara mesaj verdiğin aktaran Taşçı, “Devlet, ‘deprem bölgesine müdahale etmedim, bu ölümlerin sorumlusuyum, bundan sonra da kadınların kuracağı her dayanışmada, kadın düşmanı bütün mekanizmaları ile orada olacağım’ diyor. Zaten 6284’ü uygulamayarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarak, nafaka hakkımıza saldırarak yaptıkları gibi aileyi güçlendiren, kadını ise güçsüzleştiren bir tablo yaratmak istiyorlar. Biz dün isyanımızı haykırdık ve patriyarkal kapitalist yıkıma karşı feminist isyandayız dedik” ifadelerini kullandı.
 
‘8 MART DİRENİŞİNİ NEWROZ’A TAŞIYACAĞIZ’
 
“8 Mart’ı nasıl örgütlediysek, tüm halklardan kadınlar olarak Newroz’u da örgütleyeceğiz” diyen Taşçı sözlerini şöyle tamamladı: “Kürtler başta olmak üzere, ezilen uluslardan kadınlar, ulusal mücadelelerini yükseltip, bütün gündemlerini Newroz alanında haykıracak. Kürt kadınlara yönelik yürütülen özel savaş politikalarına karşı Newroz alanında kadın özgürlüğünün gerekliliği haykırılacak. Newroz’da Türkiyeli kadınlar kendilerine dayatılan sosyal şoven kadın kimliğine hayır diyecek. Biz ezilen uluslardaki kız kardeşlerimizle beraber, Kürt ve Türkiyeli diğer kadınların kurtuluşu ve birlikteliğini de ifade edeceğiz. 8 Mart alanlarından yükselttiğimiz direnişi Newroz alanlarına taşıyacağız.”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.