en iyi rulet siteleri
8 Mart etkinlikleri gün boyu sürdü

8 Mart etkinlikleri gün boyu sürdü

Kuzey ve Doğu Suriye’de bir araya gelen kadınların, 8 Mart’a ilişkin etkinlikleri gün boyu sürdü.

ABONE OL
Mart 8, 2023 06:33
8 Mart etkinlikleri gün boyu sürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Kuzey ve Doğu Suriye’de bir araya gelen kadınların, 8 Mart’a ilişkin etkinlikleri gün boyu sürdü.

Kuzey ve Doğu Suriye’de 8 Mart’a ilişkin etkinlikler bugün de sürdü.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Gençlik ve Spor Komitesi Kadın Meclisi, Reqa’da Belediye Stadı’nın salonunda resim sergisi açtı. Serginin açılışında konuşan Gençlik ve Spor Komitesi Eş Başkanı Henan Bekur, 8 Mart’ın özgürlük ve onur günü, ırkçılığın her türüne karşı mücadele günü olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak İdlib El Xedra Meclisi, Reqa’daki ofisinde “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganıyla toplantı yaptı. Toplantıya İdlib El Xedra Meclisi, Suriye Kadın Meclisi ve Zenubiya Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Saygı duruşunun ardından 19 Temmuz 2012 devriminde kadın mücadelesini anlatan film gösterildi.

Daha sonra Reqa Zenbuiya Kadınlar Topluluğu üyesi Rojda Mihemed, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü ilan edilmesinin gerekçesini anlattı. Rojda Mihemed, 2023 yılının mücadele, kadın özgürlüğü ve PKK Lideri  Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü yılı olacağını belirtti.

MINBIC

Minbic’de Zenubia Kadın Topluluğu üyeleri, siyasi partiler, il ve köy meclisleri ile Kültür ve Sanat Merkezi üyeleri, 8 Mart nedeniyle tarımda çalışan kadınları ziyaret ederek, gül dağıttı.

Kentin batısındaki tarım alanlarını ziyaret eden kadın heyet, kadın birlik ve beraberliğinin önemine işaret ederek, kadın devriminin kazanımlarına sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Ayrıca Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın devriminin tüm dünya için özgür kadın mücadelesinin sembolü haline geldiğini söyledi.

ÇILAXA

Qamişlo kantonunun Çilaxa Halk Belediyesi, 8 Mart’a dair park açtı. Parkın açılış töreni ardından parka ağaç fidanları dikilerek “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganları atıldı.

QAMİŞLO

Kuzey ve Doğu Suriye Toplum Diplomasisi Merkezi, Qamişlo kentine bağlı Miheta mahallesindeki merkezinde onlarca mahalle sakini ve Şehit Aileleri Meclisi üyelerinin katılımıyla bir seminer düzenledi.

Semineri Sosyal Diplomasi Merkezi üyesi Nurşan Hisên verdi. Hisên, kadınların iktidara karşı mücadelesinin tarihine değinerek, “New York’ta kadınlara yönelik katliamlara onlarca yılını vermiş olan Romalılar, ancak iktidar sistemleri kadın özgürlüğü felsefesine aykırı politikalarıyla 8 Mart’ı istiyor” dedi.

Konuşmaların ardından kadınların tarihi mücadeleleri ile Kuzey ve Doğu Suriye devriminde elde ettikleri başarıları konu alan film izletildi.

DÊRAZOR

Dêrazor Genç Kadınlar Birliği de batı kırsalındaki Mihêmida kasabasındaki Spor Birliği binasında 8 Mart’ı tanıtma semineri verdi. Seminere Genç Kadınlar Birliği ve Devrimci Gençlik Hareketi temsilcileri katıldı.

Dêrazor Genç Kadınlar Birliği yönetici üyesi Suha El Seid seminer vererek kadın mücadelesinin tarihini anlattı.

İran’da bugüne kadar kadın devriminin “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganıyla devam ettiğini belirten Suha El Seid, “Biz Dêrazor kadınları, demokratik ulus projesi ve Önder Abdullah Öcalan’ın fikrine göre özgür kadın davasına desteğimizi ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Zenubiya Kadın Topluluğu ve Dêrazor kadın kuruluşlarının temsilcileri de aynı şekilde “Kadın, Yaşam, Özgürlük” pankartları astı.

Dêrazor’un doğusundaki Hecin kasabası, kuzeyde Siwer kasabası, Sebha Kilo bölgesi, batı kırsalındaki Kesra kasabası ile bölgenin giriş çıkışlarına pankartlar asıldı.

Daha sonra kadın örgütleri ve Zenubia Kadın Topluluğu temsilcileri, Sebha Kilo bölgesindeki İç Güvenlik Güçleri ve Dêrazor Askeri Meclisi kontrol noktalarını ziyaret etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.