en iyi rulet siteleri
29 yıldır akıbetleri bilinmiyor

29 yıldır akıbetleri bilinmiyor

İHD ve kayıp yakınları, 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbetini sordu.

ABONE OL
Haziran 3, 2023 09:30
29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – İHD ve kayıp yakınları, 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbetini sordu. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 747’inci haftasında Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Eylemde, kaybettirilenlerin ve katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart ve dövizler açıldı. Bu haftaki eylemde, 1994 yılında Amed’in Karaz (Kocaköy) ilçesi Şahlat köyünde gözaltında kaybettirilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti soruldu.
 
‘BARIŞ SEÇİMDEN DAHA ÖNEMLİ’
 
İHD Amed Şube Sekreteri Yakup Güven, Kürt meselesinin seçimlerle çözülebilecek bir mesele olmadığını ifade etti. Güven, “Kayıplarımızın ve faili meçhul cinayetlere kurban giden insanlarımızın akıbetlerinin ortaya çıkarılması ile faillerden hesap sorulmasını, salt bir seçim gündemi içerisine sıkıştırılmamasını haykırıyoruz. Bu, seçim gündeminden daha önemli” dedi. 
 
 ‘SİLAHLARLA KÖYÜ TARADILAR’
 
İHD Amed Şubesi yöneticilerinden Derya Güven, Çalık ve Fidan’ın hikayesini okudu. Güven, şunları söyledi: “Operasyon sırasında askerler köyün merkezine gelerek uzun namlulu silahlarla köyü taramaya başlar. Tarama esnasında iki köylü yaşamını yitirir. Olayda Sinan Fidan’da ayağından yaralanmıştı. Yaralı olduğu için köyden çıkamayınca Süleyman Muntaş’ın evine sığınmıştı. Ancak askerler kaldığı evi tespit ederek, eve baskın düzenler. Yapılan baskın sonucunda ev sahibi Süleyman Muntaş, yaralı Sinan Fidan ve Fidan’ı tedavi etmek için evde bulunan Salih Çalık, askerler tarafından gözaltına alınır. Ev sahibi Süleyman Muntaş, 25 gün sonra askerler tarafından serbest bırakılır. Serbest bırakılan Muntaş, yalnızca iki gün Salih ve Sinan ile birlikte gözaltında tutulduklarını, sonrasında ikisini onun yanından götürüldüklerini ve günden sonra bir daha kendilerinden haber almadığını anlatır. 
 
DGM’YE BAŞVURU
 
Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti konusunda bir bilgiye ulaşamayan aileler; Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunur. Salih Çalık’ın annesi, savcıya ‘iki kişinin Süleyman Muntaş’ın evinden askerler tarafından gözaltına alındığını, Muntaş’ın da buna şahit olduğunu’ anlatır. Ancak Savcı dilekçeyi aileye iade ederek, ‘Bu şahısları biz almadık, gidin örgütten sorun’ diyerek ailelerin talebini geri çevirir. Aileler, çocuklarının akıbetini ortaya çıkarmak için verdiği tüm çabalardan bir sonuç elde edemezler. O tarihten itibaren Salih Çalık ve Sinan Fidan’dan bir daha haber alınamaz” 
 
Açıklama, oturma eylemiyle son buldu.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.